BIST 2.868
DOLAR 17,95
EURO 18,52
ALTIN 1.033,71
HABER /  EKONOMİ

Sıfırcı hoca Türkiye notunu açıkladı

Sıfırcı hoca olarak bilinen S&P, Türkiye'nin uzun dönem yabancı para birimi cinsinden kredi notunu "BB+" olarak teyit etti.

Abone ol

Küresel piyasalar, ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş eğilimine karşın genel olarak pozitif seyrini devam ettirirken, yurtiçi piyasalar kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) Türkiye'nin kredi notunu teyit etmesi ve yaptığı açıklamalarla güne başladı.

Küresel anlamda üç büyük kredi derecelendirme kuruluşundan biri olan ve Türkiye'ye "yatırım yapılabilir" notu vermeyen tek kuruluş olan S&P, Türkiye'nin uzun dönem yabancı para birimi cinsinden kredi notunu "BB+" olarak teyit ederken, görünümü de durağan olarak açıkladı.

S&P'nin not teyidiyle birlikte yaptığı açıklamada, genel olarak küresel likidite ve yurtiçinde kredi büyümesi ile ilgili risklere dikkati çekerken, mali disiplin ve büyümeye ilişkin ise pozitif açıklamalar öne çıkıyor.

Durağan görünümün önümüzdeki yıl not değişme olasılığını 3'te 1'e düşürdüğünün ifade edildiği açıklamada, Türkiye'de enflasyonun yüzde 8'e yükselmesini, döviz kurlarında dengelenme sağlandıktan sonra enflasyonun tekrar düşüşe geçmesini beklediklerini kaydediyor.

Analistler, S&P açıklamalarında risk olarak en çok dikkati çeken vurgunun kredi büyümesine yapıldığını belirtiyor. Bu  konunun son iki aydır Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamaları ve alınan önlemlerle Ekonomi yönetiminin birinci öncelikli gündem maddesi olduğunu ifade eden analistler, dolayısıyla kredi büyümesine ilişkin riskin fiyatlamalara yıl sonuna kadar yansıtılmayacağını tahmin ediyor.

ABD'de dün açıklanan haftalık işsizlik başvuruları verisinin beklentilerden iyi gelmesinin ardından 10 yıllık tahvil faizleri dün yüzde 2,8360 seviyesine kadar yükselmesine karşın küresel hisse senedi piyasalarının pozitif görünümünü devam ettirdiği görüldü. ABD'de Dow Jones endeksi yüzde 0,69 oranında yükseliş kaydederken, Almanya'da DAX endeksi ise yüzde 0,07 oranında değer kaybetti. Dün hızlı yükselen Japonya'da Nikkei endeksi ise bugün sınırlı da olsa yükseliş isteğini devam ettirerek günü yüzde 0,10 oranında yükselişle tamamladı.

Yurtiçi piyasalarda dünkü satıcılı seyrin çok güçlü olmadığının dikkati çektiğini ifade eden analistler, endeksin 74.000 - 75.000 bandını koruduğunu söylüyor. Bugün veri takviminin zayıf olması nedeniyle endeksin bant içindeki hareketinin devam edebileceğini belirten analistler, pozitif görünümün ağır basabileceğini kaydediyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Üzerine benzin döküp kendisini yakmak istedi
Üzerine benzin döküp kendisini yakmak istedi
Gülen Erdoğan'ı can damarından vurdu
Gülen Erdoğan'ı can damarından vurdu
Arjantin, nano uydu fırlattı
Arjantin, nano uydu fırlattı
S&P, Türkiye notunu açıkladı
S&P, Türkiye notunu açıkladı
Gözlük camı nasıl silinmez ?
Gözlük camı nasıl silinmez ?
Böyle intihara teşebbüs nedeni görülmedi
Böyle intihara teşebbüs nedeni görülmedi
Serbest piyasada döviz
Serbest piyasada döviz
Günün önemli gelişmeleri (1)
Günün önemli gelişmeleri (1)
Samsung-Apple savaşına rekor ceza
Samsung-Apple savaşına rekor ceza
'Taksim gelecekte ada olacak!'
'Taksim gelecekte ada olacak!'