BIST 7.914
DOLAR 28,98
EURO 31,21
ALTIN 1.866,62
HABER /  DÜNYA

Sierra Leone'de 706 karatlık elmas bulundu

Batı Afrika ülkesi Sierra Leone'de madende çalışan bir papaz 706 karatlık bir elmas buldu. Elmas, şu ana kadar bulunan en büyük 20 elmastan biri.

Abone ol

Batı Afrika ülkesi Sierra Leone'de madende çalışan bir papaz 706 karatlık bir elmas buldu. Elmas, şu ana kadar bulunan en büyük 20 elmastan biri.

Sierra Leone'deki Kono bölgesindeki Yakadu köyündeki bir madende çalışan Hristiyan papaz Emmanuel Momoh 706 karatlık bir elmas buldu.

BULUNAN EN BÜYÜK 20 ELMASTAN BİRİ

Uzmanlar bunun şu ana kadar bulunan en büyük 20 elmastan biri olduğunu belirtiyor. Taş ayrıca Sierra Leone'de şu ana kadar bulunan en büyük 2. elmas.1972'de bulunan 968.9 karatlık elmas 2.5 milyon dolara satılmıştı.Dünyanın bulunmuş en büyük elması ise 1905'te Güney Afrika'da bulunan Cullinan'dı. Elmasın kesilmemiş hali 3.106 karattı.

ELMASIN GELİRİ KALKINMA PROJELERİNDE KULLANILACAK

Yasal madencilik yapma izni bulunan Momoh taşı Devlet Başkanı Ernest Bai Koroma'ya teslim etti. Momoh  vergilerin düşülmesinden sonra taşın gelirini elde etme hakkına sahip ancak papaz, geliri oldukça yoksul olan ülkedeki kalkınma projelerinde kullanmayı düşünüyor.

Momoh "Sanırım hükümet daha fazlasını yapabilir. Özellikle de ülke bazı ekonomik sorunlarla yüz yüzeyken" dedi. Topraklarında çok fazla sayıda elmas bulunan Sierra Leone buna rağmen dünyanın en yoksul ülkelerinden biri.

ELMAS BANKADA KASAYA KONDU

Henüz değer biçilmeyen ve kesilmeyen elmas Freetown kentindeki merkez bankası kasasına konuldu.

Elmasın blunması hükümette beklenti yaratsa da 'kanlı elmaslar' denilen bu değerli taşlar 1990'larda Afrika'daki sivil savaşları ve diktatörlükleri finanse etmesi nedeniyle kötü bir maziye sahip.

Sierra Leone'de 130 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan iç savaş 2002'de sona ermişti.