BIST 1.375
DOLAR 8,11
EURO 9,78
ALTIN 462,57
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

SGK'da çalışanın maaşını düşük gösteren patronlar yanacak

2019 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu'nun denetimleri artacak. SGK, sigorta primlerini gerçek ücretlerinden düşük seviyede yatıranlar için harekete geçiyor.

Abone ol

Düşük ücret sorunu Cumhurbaşkanlığı 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programı'na girdi ve gelecek yıl sorunun çözümü için gerekli yasal düzenlemeler yapılacak. 

Bazı işverenlerin sosyal güvenlik primini düşük ödemek için çalışanların, prime esas kazancını düşük göstermesi yıllardır süren bir sorun. Bu konuda birçok adım atıldıysa da kesin çözüme ulaşılamadı. 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda da bu soruna dikkat çekildi.

Sosyal sigorta primlerinin gerçek ücretlerinden düşük seviyede prime esas kazanç üzerinden yatırılmasının sosyal sigorta sisteminin mali sürdürülebilirliğini olumsuz etkilediğine değinilen Programda; kişilerin gerçek gelirleri üzerinden prim ödemeye teşvik eden politikalara ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapıldı.

Bu kapsamda da 2019 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) denetimlerini artıracak. Programa göre, 2019 Aralık ayına kadar, ücreti eksik bildirilen kalifiye mesleklerdeki kişilerin meslek kodu uygulaması ile tespiti yapılacak. Ayrıca elektronik denetim takip sistemi kurularak eksik ücret bildirimi ile kaçak istihdamın önüne geçilecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Mehmet Acet açıkladı! AK Parti'nin devlet sırrı gibi sakladığı veriler
Küresel servet raporu açıklandı En zengin yüzde 1'e ne oldu?
Promosyon Sektöründe değişim heyecanı
Sıla'ya iyi haber geldi! Mahkeme reddetti
Kaçırılan 78 çocuk serbest bırakıldı!
Bariyerlerin saplandığı otomobilden yaralı kurtuldu
Cocu'dan ayrılık sonrası ilk sözler!
Suriye'den Türkiye'ye ateş açıldı! Sınırda sıcak saatler
Mete Yarar'dan ABD'nin ödül kararına bomba yorum!
Ehliyet yenileme için gerekli belgeleri neler?
Yorumlar 1 yorum