BIST 5.115
DOLAR 20,90
EURO 22,46
ALTIN 1.314,44
HABER /  DÜNYA

Sevgilisini öldüren Oscar'ı savcı perişan etti

Reeva Steenkamp’i öldürmekten yargılanan Güney Afrikalı ünlü atlet Oscar Pistorius savcı tarafından perişan edildi.

Abone ol

Duruşmanın üçüncü gününde kız arkadaşı Reeva Steenkamp’i öldürmekten yargılanan Güney Afrikalı ünlü atlet Oscar Pistorius savcı tarafından çapraz sorguya alındı.

Savcı Gerrie Nel, Pistorius’u sorularıyla Steenkamp’ı vurduğu 14 Şubat 2013 gecesindeki eylemlerinin tüm sonuçlarını ve ağırlığını kabul etmeye zorluyor.

Pistorius Steenkamp’ı vurduğu gece “korkunç bir hata” yaptığını söylerken, Savcı Nel, “Hata mı? Bunu üç kez tekrar ettin… Sen bir insanı öldürdün, yaptığın bu. Ona ateş ettin ve öldürdün, bunu sorumluluğunu almayacak mısın?” dedi.

Gerrie Nel.pngMahkeme salonunda sert, doğrudan ve taviz vermez tavrı ile bilinen Nel, ülkenin en saygın hukukçularından.

Meslek hayatından 30 yıldan fazla deneyime sahip olan Nel, bu tür önemli davaların yabancısı değil. Eski polis şefi ve Interpol’ün eski başkanı Jackie Selebi ile ilgili yolsuzluk davasında da savcı Nel idi ve Selebi’ye çapraz sorgu sırasında “kendini beğenmiş yalancı” demişti.

KUCAĞIMDA ÖLDÜ

Duruşmanın erken saatlerinde avukatı tarafından sorgulanan Pistorius sağlık ekipleri olay yerine geldiğinde neler olduğunu anlattı.

Pistorius “İşlerini yapabilmeleri için yer açmam gerektiğini söylediler ben de ayağa kalktım. Reeva daha ambulans gelmeden ben onu tutarken ölmüştü. Dolayısıyla onun için yapabilecekleri bir şey olmadığını biliyordum,” dedi.

ELİMDE KAN KOKUSU VARDI

Oscar Pistorius.png
Pistorius polis ve diğer yetkililer eve geldiğinde hissettiklerini de anlattı.

“Polislerden birine ellerimi yıkayıp yıkayamacağımı sordum çünkü kanın kokusu kusma isteği uyandırıyordu.”

Pistorius iddia makamının Sttenkamp’ı bilerek öldürdüğü iddiasını reddediyor ve kız arkadaşını eve girmeye çalışan biriyle karıştırdığını söylüyor.

Eğer suçlu bulunursa 27 yaşındaki ampute atlet ömür boyu hapis cezası alabilir.