BIST 1.325
DOLAR 7,82
EURO 9,44
ALTIN 455,90
HABER /  GÜNCEL

Sağlık Bakanlığı ebe alımı 2018 başvuru ne zaman?

Sağlık Bakanlığı 2018 yılında 27 bin ebe alacak. KPSS ve mülakat sonucunda 27 bin ebe Sağlık Bakanlığı bünyesinden kamu personeli olarak görev yapacak ve kadroya girecek. Peki Sağlık Bakanlığı ebe alım başvuruları ne zaman başlıyor, adaylarda aranan şartlar neler KPSS puanı en az kaç olmalı? İşte Sağlık Bakanlığı personel alım ilanı hakkında gerekli bilgiler

Abone ol

Sağlık Bakanlığı 2018 yılınd tam 27 bin ebe alımı yapacak. Ebe alımları iki aşamada yapılacak. Öncelikle kamu çalışanı olmak isteyen ebeler KPSS'ye girecek ve gerekli puanı alacak. Daha sonra mülakata girecek ebeler yazılı ve sözlü puan durumuna göre kamu personeli olmaya hak kazanacak. Peki Sağlık Bakanlığı ebe alımları ne zaman başlıyor?

Sağlık Bakanlığı 2018 yılında tam 19 bin kamu personeli alacak. 27 bin ebe, hemşire ve sağlık personelinin kamu işçisi statüsüe geçmesi ve karoya girmesi için adaylarda 2 şart aranacak. Sağlık bakanlığı kadroya alımlarda KPSS şartı aranacak. Yani adaylar öncelikle KPSS'ye girecek ve gerekli puanı alacak. 2. aşama ise mülakat aşaması. Her bir pozisyon için de ayrı başvuru şartı aranacak.Alımların taşeron olarak değil de kamu işçisi olarak yapılacak olması ve İŞKUR üzerinden başvuruların kabul edilecek olması nedeniyle başvuru şartları hakkında henüz net bir bilgi paylaşılmadı.  

SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI: Kamuda çalışmak isteyen yüzbinlerce kişinin merakla beklediği işçi alımları, artık İŞKUR üzerinden yapılacak. Taşeron yerine 'kamu işçisi' statüsündeki personel alımları KPSS ve sözlü sınavla gerçekleşecek.

KAMU İŞÇİLERİ İŞKUR'DAN ALINACAK: Taşeron uygulamasının kalkması, kamuda işçi olarak çalışmak isteyen yüz binlerce vatandaşı sevindirmişti. Hükümetin taşerona kadro vermesi, kamuya personel alımında da değişiklik getirdi. Yeni sistemle birlikte daha önce taşeron firmalar üzerinden yapılan işçi alımlarında, artık başta bakanlıklar olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları, yeni adıyla 'kamu işçisi' statüsündeki alımları İŞKUR üzerinden gerçekleştirecek.

KPSS VE MÜLAKAT ŞARTI: İlk alımı ise Sağlık Bakanlığı yapacak. İŞKUR üzerinden Sağlık Bakanlığı ile bağlı kuruluşlara yapılacak işçi alımlarına yoğun başvuru olması bekleniyor. Alımların KPSS puanı ile yapılması beklenirken, her bir pozisyon içinde de ayrı başvuru şartı aranacak. Buna göre ilk aşamada alım yapılacak ilgili pozisyonun 3 katı kadar aday, KPSS puan sırasına göre seçilecek. İkinci aşamada ise bu adaylar arasında sözlü sınavla söz konusu pozisyondaki işe en liyakatli adayların seçilmesi sağlanacak.

10 BİN DE DOKTOR ATANACAK: Sağlık Bakanlığı bu yıl 19 bini kamu işçisi statüsünde olmak üzere toplam 56 bin personel alacak. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Şu anda bizim döneme ait kuralarımızın sonucu, yani Devlet Hizmet Yükümlülüğüyle ilgili bekleyen sayımız çok az. Onlar da güvenlik soruşturmaları bittiğinde atanıyor. 2018'de 27 bin ebe, hemşire ve sağlık personeli ile 19 bin işçi alınacak. Doktorlar mecburi hizmet olduğu için, hemen kadroya alınıyor. Yaklaşık 10 bin civarında doktor alınacak" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Perinçek'ten olay sözler: Bizi hapse attılar biz de...
Fethiye'de 3 gencin korkunç ölümü
Ayla Çelik'in sevgilisinden şaşırtan sözler!
Yeni Başkan Gökçek dönemini topa tuttu: Felç etti...
Can Bonomo’dan evlilik önerisine ilginç tepki
AVM'lere nasıl girilecek HES kodu ile kaç kişi girecek?
Yorumlar