HABER /  SAĞLIK

Saç dökülmesine çözüm B12 vitamini C vitamini ise saçı uzatıyor

Saç dökülmesinin sebeplerinden en önemlisi vitamin eksikliği. A vitamini eksikliği ise kepeğin en önemli sebebi. Saç dökülmesini önlemek ve uzamasını sağlamak için bunları yapın!

Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, saç dökülmesinin sebepleri ve kepek sorunu ile kırılmaların nedenlerini açıkladı. Saç da sedef, egzama gibi özel bir hastalık varsa ya da dökülme gibi bir problem yaşanıyorsa dermatoloğun önereceği kükürt ve katran içeren; mantar ve bakterilere karşı koruyucu özelliği olan ilaçlı şampuanların kullanılması oluyor. 

Dr. Ertek dökülmenin en önemli sebebinin vitamin eksikliği olduğunu belirtip saç sağlığı hakkında şu bilgileri verdi: 

-“Saç dökülmeniz yoğunsa saçınızı beslemek için dermatoloji uzmanınızın önerdiği biotin, çinko, selenyum, metionin, E, B, D vitaminlerini içeren destek ilaçları kullanın.
-A vitamini eksikliği, saçları kırılganlaşır ve kepek oluşumunu arttırır.
-B1 veya B6 vitaminleri eksikliği, saç dökülmesine sebebiyet verir.
-C vitamini saç köklerini uyarır ve saç uzamasını ve saç tellerindeki pigment üretimini düzene sokar.
-B12 vitamini, saç köklerini besler”.

-“Saçı fazla yıkamak saçı kurutur, kırılarak yıpranmasına neden olur. 3 günde bir yıkamak büyük şehir yaşamanın kirli havasında zorunludur.

-Saç dipleri ve saç üzerinde yer alan asit ve koruyucu lipit tabakayı erittiği için saçınızı çok sıcak suyla yıkamayın. Ilık suyu tercih edin.

-Saç kurutma makinesini yüksek sıcaklıkta çalıştırmayın. Yüksek sıcaklık, fön çekmek ve aşırı sıcak maşalarla saçı şekillendirmek zararlıdır.

-Saçınızı çok gergin bağlayan ağır toka ve taçlar kullanmayın. Bu şekilde kullandığınız toka ve taçlar saçlarınızın köklerinden çekilmesine ve kopmasına neden olur”.

ÖNCEKİ HABERLER
Trabzonspor revire döndü
Van Başkale'de tandır evi küle döndü
TOKİ'den yeni kampanya 10 bin lira peşinatla ev fırsatı!
Parayı altına ve gümüşe yatıran yatırım uzmanından kriz kehaneti
Yılda en az 300 bin konut dönüştürülecek
Eylül hacamat günleri ne zaman yaptırılır 2019
Yorumlar