HABER /  SAĞLIK

Saç dökülmesi neden olur bazı ilaçlar kel bırakıyor saç kıran da kötü

Saçların dökülmesinin bir çok sebebi olmakla birlikte bazı ilaçlar da saç dökülmesini tetikliyor o yüzden kan sulandırıcı başta olmak üzere bu ilaçlara dikkat edin.

Cilt hastalıklarının önemli bir bölümünü saç hastalıkları oluşturur. Saç hastalıklarından şikayet edenlerin %80-90’ı saç dökülmesinden yakınır. Saç tellerinde işleyiş şu şekilde olur; saç kökü 4-6 yıl arası sürekli çalışır ve saç uzar. Sonrasında ise saç kökü performans olarak düşmeye başlar zamanla durur ve saç dökülür. Sürecin diğer aşamasında saç kökleri 4 ay kadar dinlenir, sonra tekrar çalışmaya başlar. Bu döngü böyle sürer.

Saç dökülmesinin sebepleri 
Yaygın dökülmeler tüm saçlı deride dökülen kıl sayısının artmasıdır. Kalıcı olmayan bu dökülmelerin birçok sebebi olabilir. Bunlar;
- Kansızlık,
- Tirond hastalıkları,
- Vitamin eksiklikleri,
- Ağır enfeksiyonlar,
- Stres artışı,
- Kilo kaybı,
- Ameliyatlar,
- Ateşli hasatlıklar
- Doğum sonrası yaygın saç dökülmeleri olabilir.
Kan tetkikleri ile sebebi saptanarak tedavi edilmelidir.

Bu ilaçlara dikkat!
Bazı ilaçlar var ki kullanıldığı takdirde saç dökülmesini tetikleyebilir. Bu ilaçlar;
- En başta kan sulandırıcılar,
- Tansiyon, kalp hastalık ilaçları,
- Depresyon,
- Gut tedavi,
- Kanser ilaçları,

Günde 100 teli geçiyorsa...
Saç dökülmeleri belli bir sayının üstündeyse tehlike çanları çalıyor olabilir
Günde 80-100 saç teli dinlenmeye geçer. Yani gün içinde en az 80 saç teli dökülür. Ancak dökülme bu sayının üstündeyse bir dermotolog tarafından mutlaka incelenmelidir. Ancak her saç dökülmesini tehlikeli olarak yorumlamak hata olur. Çünkü mevsim değişiklikleri dökülmeyi etkiler. Genellikle sonbaharda dökülme daha da artar. Burada dikkat edilmesi
gereken saç dökülmesi 2 ayı geçerse doktora başvurulması gerçeğidir.

Saç dökülmesinin türleri vardır. 
Erkek tipi dökülme
En sık görülen erkek tipi dökülmesidir. Genetik olup andrijen hormonlarının genetik nedenle yaptığı dökülmedir. Sağlam kökleri giderek zayıflatır. Tedavi edilmediği zaman ilerleyicidir. Tedavi en az 1 yıl sürmelidir. İhtiyaca göre tekrar tedavi süreci devam ettirilebilir. 

Saç kıran nedir?
Ani olarak ortaya çıkan saç dökülmesi ise saç kırandır. Saçlı deride, sakal, bıyık, kaş, kirpik vücut kılları da bozuk para şeklinde açık olan belirtilerdir. Büyük stres, genetik yatkınlık, vitamin eksikliği, guatr hastalıkları saç kırana neden olabilir. Bazen tüm vücut kıllarının kaybına kadar yol açabilir. Tedaviye dirençlidir. İstikrarlı bir şekilde tedaviye devam edilmelidir.

Kalıcı dökülme
Kalıcı dökülmeler saçlı derideki belli bölgelerde veya yaygın şekilde daha geniş bir alanda olabilir. Kalıcı dökülmelerde saç köklerinde kalıcı hasar olur. Tekrar saç çıkması çok zordur, hatta imkansıza yakındır. Saçlı derideki enfeksiyon hastalıkları, akne, liken gibi cilt hastalıklarına neden olur.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Saç dökülmesi 100 telden fazlaysa kellik kapıda! Bir daha hiç çıkmayabilir Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Göztepe'nin en kısır sezonu
Özhaseki: Yalan silsilesi devam ediyor
Maduro 72 saat süre verdi: Terk edin
Yazıcıoğlu soruşturmasında karar
Gökhan Töre: 9 ay maaşımı alamadım
FOX TV'deki Savaşçı dizisinin 78. bölüm 2. fragmanı çıktı
Yorumlar