BIST 10.471
DOLAR 32,77
EURO 35,09
ALTIN 2.457,99
HABER /  GÜNCEL

Rusya'dan İdlib'teki Türk askeriyle ilgili flaş çıkış

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Türk askerinin Suriye'de gerilimi azaltma bölgelerinin güvenliğini sağlama anlaşması çerçevesinde bulunduğunu ve bunun geçici bir tedbir olduğunu söyledi. Trükiye ve ABD'yi Esad konusunda uyardı.

Abone ol

TÜRK askeri gerilimi azaltmak için girdiği Suriye'nin İdib bölgesinde faaliyetlerine devam ederken, Rusya'dan flaş bir açıklama geldi. Mehmetçiğin bölgede geçici olarak bulunduğunu belirten Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, "ABD ve Türkiye Şam yönetimine saygı göstermeli" dedi.

GEÇİCİ TEDBİR OLARAK ORADALAR: Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Türk askerinin Suriye'de  gerilimi azaltma bölgelerinin güvenliğini sağlama anlaşması çerçevesinde bulunduğunu ve bunun geçici bir tedbir olduğunu söyledi. Türk askerinin Suriye'den ne zaman çekileceği sorusunu yanıtlayan Bogdanov şöyle konuştu:

TÜRK ASKERİ NE ZAMAN ÇEKİLECEK: "Gerilimi azaltma bölgeleri şu anda faal ve biz bunun geçici bir tedbir olduğunu her yerde vurguluyoruz. Ancak bu bölgelerde güvenliği Türkiye ve İran'ın da dahil olduğu garantör ülkeler olarak temin etmek zorundayız. Anlaşmalara göre bu bölgeler altı aylığına kuruldu ve duruma göre süresi uzatılabilecek" dedi. Bogdanov, gerilimi azaltma bölgelerindeki gereklilik ortadan kalktığında garantör ülkelerin faaliyetlerine son verileceğini kaydetti.

Rusya'dan flaş Suriye açıklaması! Tamamen...

 'ABD VE TÜRKİYE, ŞAM YÖNETİMİNE SAYGI GÖSTERMELİ': Suriye yönetiminin ülkedeki ABD ve Türk askeri varlığına tepkisini de yorumlayan Bogdanov, Washington ve Ankara'nın mevcut ve gelecekteki Suriye hükümetlerine saygı göstermesi gerektiğini ifade etti. Bogdanov, "Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini tüm ülkelere söylüyoruz. Ülkedeki durumla yalnız başlarına baş edip edemeyeceklerine bizzat karar vermesi gereken mevcut ve gelecekteki meşru Suriye yönetimlerine saygı gösterilmeli" diye konuştu.

'RUS BİRLİKLER, ESAD'IN DAVETİ ÜZERİNE SURİYE'YE GELDİ': Bogdanov, Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'nin Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad'ın daveti üzerine faaliyet yürüttüğünü de anımsattı.