BIST 1.496
DOLAR 7,30
EURO 8,83
ALTIN 413,21
HABER /  EKONOMİ

Rusya'dan 100 milyarlık dolar hamlesi

Rusya Merkez Bankası, ülke ekonomisinin “dolarsızlaştırılması” için attığı ilk adım belli oldu. Merkez Bankası, 100 milyar dolarlık rezervini yuan ve avroya çevirdi.

Abone ol

Rusya'dan ABD dolarına karşı hamle geldi, tarihin en düşük seviyesini gördü. Merkez Bankası'nın dolar rezervlerini yuan ve avroya çevirmesiyle birlikte doların Rusya'nın rezervlerindeki payı tarihin en düşük seviyesine geriledi. 

Rusya Merkez Bankası tarafından yayımlanan "Yabancı Para ve Altın Varlık Yönetimi Konusundaki Faaliyetlerin Değerlendirmesi" adlı raporda, ülkenin uluslararası rezervlerindeki pay dağılımı değerlendirildi.

Rusya’nın uluslararası rezervlerinde doların payı, geçen yılın ikinci çeyreğinde 2017’nin aynı dönemine kıyasla 24,4 puanlık düşüşle yüzde 21,9’a gerilerken, avronun payı 6,9 puanlık yükselişle yüzde 32’ye, yuan’ın payı 0,1 puanlık artışla yüzde 14,7’ye yükseltildi.

TARİHİN EN DÜŞÜĞÜ

Böylelikle toplam 100 milyar dolarlık rezerv avro ve yuan para birimlerine çevirilirken, doların Rusya'nın rezervlerindeki payı tarihin en düşük seviyesine geriledi.

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, bir süre önce yaptığı açıklamada, ülkedeki petrol ve doğal gaz şirketlerinin ödemelerindeki doların payını azaltmaya yönelik planlarını yakında hükümete sunacaklarını bildirmişti.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin de Rusya Maliye Bakanlığı ve Rusya Merkez Bankası ile birlikte ülke ekonomisinin “dolarsızlaştırılması” için çeşitli adımlar atılacağını duyurmuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Hakan Çalhanoğlu Bundesliga'ya mı dönüyor?
İGDAŞ'tan zehirlenmelere karşı önemli uyarı
Antalya'da 66 yaşındaki adama çıplak şantaj
Kerkük'te gerilim hızla tırmanıyor: 24 saat süre verildi!
Samsun’da 2 bin 231 aranan şahıs yakalandı!
Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş oldu! Sinan Ateş kimdir?
Trump Davos seyahatini iptal etti
Muğda Datça açıklarında deprem
Karlov davasında mahkemeden flaş talep
Maduro: 'ABD’nin halk düşmanı olduğu meşhurdur'
Yorumlar 3 yorum