BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

Rusya yaptırımları 6 maddelik tam liste

RUSYA Türkiye yaptırımları listesini açıkladı. Rusya'nın 6 maddelik Türkiye yaptırımları Vladimir Putin tarafından imzalandı. İşte Rusya'nın yaptırımlarının tam listesi...

Abone ol

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’ye yönelik tedbir paketi kararnamesini imzaladı.

Uygulanacak 6 maddelik tedbir paketine “Rusya milli güvenliğini ve vatandaşlarını koruma altına alma ve Türkiye’ye yönelik belirli ekonomik yaptırımların uygulanması” adı verildi.

Kararın, 28 Kasım’da yürürlüğe girdiği ve yeni bir emre kadar yürürlükte kalacağı belirtildi.

RUSYA'DAKİ TÜRK ŞİRKETLERİNE NE OLACAK?

Rusya Türkiye yaptırımları tam listesi şöyle:

1) Merkezi Türkiye bulunan ve hukuken buraya bağlı olan firma ve kuruluşların Rusya’da güvenliği ilgilendiren alanlarda faaliyet yürütmesi yasaklanıyor.

RUSYA'DAKİ TÜRK İŞÇİLERE NE OLACAK?

2) 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarının, Rusya’da işe alınmasına yasak getiriliyor. Bu arada 31 Aralık 2015 tarihine kadar işveren ile imzalanmış sözleşmesi bulunanlar Türk işçiler çalışmaya devam edebilecek.

RUSYA HANGİ TÜRK ÜRÜNLERİNE YASAK GETİRDİ?

3) Türkiye’de üretilmiş belirli ürünlere Rusya’ya giriş yasağı getiriliyor. Yasağa dahil olacak ürünlerin Rusya hükümeti tarafından daha sonra belirlenecek listede duyurulması öngörülüyor.

RUSYA TAŞIMACILIK YAPAN TÜRK ŞİRKETLERİNE NE OLACAK?

4) Rusya’ya taşımacılık yapan araçlar, sıkı kontrol ve denetim altına alınacak. Ayrıca Rusya tur operatörlerinden Türkiye’ye tur satmaktan kaçınmaları isteniyor.

RUSYA UÇUŞLARI DEVAM EDECEK Mİ?

5) İki ülke arasında sefer sayısı uçuşlar dışındaki (charter) seferlerinin tamamı askıya alınıyor.

RUSYA VİZE KARARI TÜRKLER NASIL GİRİŞ YAPACAK?

6) Rusya ile Türkiye arasında 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren vizesiz seyahat uygulaması askıya alınıyor. Rusya’nın milli güvenliğinin koruma altına alınması içinKaradeniz ve Azak denizindeki tüm limanlarda güvenliğin arttırılmasını emrediyor.