BIST 9.530
DOLAR 32,47
EURO 34,81
ALTIN 2.472,20
HABER /  DÜNYA

Rusya tur operatörlerinden Türkiye itirafı!

Rusya'yla yaşanan uçak krizi turizm sektörğünü de olumsuz etkiledi. Türkiye'yle olan vize anlaşmasını iptal eden Rusya Türkiye'nin alternafini bulmakta zorlanıyor.

Abone ol

Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkanı Maya Lomidze, plaj turizminde Türkiye'nin fiyat konusunda alternatiflerinin olmadığını belirtti. 

Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkanı Maya Lomidze, plaj turizmi alanında her ülkenin Türkiye ile Mısır'ın alternatifi olabileceğini ancak bu iki ülkede sunulan hizmetlerin diğer ülkelerde aynı fiyatlara bulunmasının imkansıza yakın olduğunu söyledi.

"TEK ALTERNATİF ORASI"

Lomidze, "Yazın Türkiye'ye alternatif bulmak, kışın Mısır'a alternatif bulmaktan daha kolay. Çünkü Mısır'ın dışında yeni yıl tatilinde denize girilebilecek ucuz tatil destinasyonu neredeyse yok. Yazın Avrupa'nın Akdeniz kıyısındaki herhangi bir bölgeyi pahalı ve vizeli olmasına rağmen seçebilirsiniz. Tek alternatif orası. Bir de Karadeniz'de, Rusya'da ve bölge ülkelerinde tatil yapılabilir" dedi.

VİZE MERKEZLERİNİ ARTTIRDILAR

Lomidze, AB için biyometrik vize şartının getirilmesinin ardından, Rusya'daki biyometrik vize merkezlerinin azlığı nedeniyle sıkıntı yaşandığına da dikkat çekerek, Türkiye'ye alternatif yaratmak için vize merkezlerinin sayısının artırılması gerektiğini kaydetti.

O ÜLKELER DE TERÖR TEHDİDİ NEDENİYLE OLAMAZ

ATOR başkanı, Afrika'nın kuzeyinde Tunus gibi ülkelerin de Rusların yoğunlukla tatil yaptığı bölgeler olduğunu, ancak buradaki terör tehdidi nedeniyle bu bölgelerin alternatif olamayacağını sözlerine ekledi.

6 GÜNDE 9 BİN RUS TURİST TÜRKİYE'DEN AYRILDI

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Oleg Safonov da, 30 Kasım itibarıyla Türkiye'de 919 Rus turist kaldığını açıkladı. Safonov'un verdiği bilgiye göre, bu rakam 24 Kasım'da 9 bin 964'tü.

Rus turistlerin genelde charter uçuşlarla ülkelerine götürüldüğünü belirten Safonov, kısa süre içinde tüm Rus turistlerin ülkelerine dönüş yapmış olacağını kaydetti.