BIST 8.034
DOLAR 28,85
EURO 31,56
ALTIN 1.889,89
HABER /  GÜNCEL

Rusya Başbakanı Medvedev'den tehdit gibi mesaj!

RUSYA Başbakanı Medvedev, Türk jetlerinin dün Suriye sınırında Rus uçağını düşürmesi hakkında konuştu. Medvedev "Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesi ortak projelerin rafa kaldırılmasıyla sonuçlanabilir" dedi.

Abone ol

RUSYA uçağının Türkiye tarafından düşürülmesine ilişkin bir açıklama da Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev’den geldi.

Medvedev, "Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesi ortak projelerin rafa kaldırılmasıyla sonuçlanabilir" dedi. Medvedev, Türk firmalarının Rusya'daki pazar paylarını kaybedebileceklerini söyledi.

Sputnik'in haberine göre, Güneydoğu Asya turundan dönen Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Yekaterinburg kentinde yaptığı Suriye sınırında düşürülen Rus uçağıyla ilgili konuşmasına şöyle devam etti:

"RUSYA-NATO İLİŞKİLERİNDE TEHLİKELİ TIRMANIŞA YOL AÇTI"

Rus uçağını düşüren Türkiye iktidarının suç niteliğindeki düşüncesiz eylemleri, 3 sonuca yol açtı. İlk olarak sınırların korunması dahil hiçbir ulusal çıkarla meşru gösterilemeyecek şekilde Rusya-NATO ilişkilerinde tehlikeli bir tırmanışa yol açtı.

"TÜRKİYE'NİN IŞİD MİLİTANLARINI KORUDUĞUNU GÖSTERDİ"

İkinci olarak, Türkiye bu eylemiyle IŞİD militanlarını koruduğunu gösterdi. IŞİD’e ait işletmelerde üretilen petrol ürünlerinin sevkiyatına dahil olan bazı Türk yetkililerinin bu süreçten elde ettiği doğrudan finansal çıkarlar göz önünde bulundurulduğunda, bu şaşırtıcı bir şey değil.

"HASARI TELAFİ ETMEK ZOR OLACAK"

Üçüncü olarak da Rusya ile Türkiye arasındaki iyi komşuluk ilişkileri ekonomi ve siyasi açılar dahil olmak üzere zarar gördü. Bu hasarı telafi etmek zor olacak. Bu eylemin bir dizi ortak projenin iptal edilmesi ve Türk şirketlerinin Rus pazarındaki pozisyonlarını kaybetmesi gibi doğrudan sonuçları olabilir.