BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,43
ALTIN 1.164,91
HABER /  GÜNCEL

PKK'dan kan donduran talimat! Sivillleri bir bir vurun

Kod adı 'Amara' olan PKK'lının hastaneye götürülen sivillerin vurulması yönündeki talimatı telsiz konuşmalarında deşifre oldu.

Abone ol

ŞIRNAK Cizre'de devam eden operasyonlara yönelik olarak Cizre ve Kandil'deki PKK'lılar arasında geçen telsiz konuşmalarına; Kod adı 'Amara' olan PKK'lının hastaneye götürülen sivillerin vurulması yönünde talimatı yansıdı.

AĞIR KAYIPLAR DA TELSİZ KONUŞMASINDA

Telsiz konuşmalarında ayrıca PKK'lıların Cizre'de son zamanlarda çok ağır kayıpların yaşandığı, PKK'lıların Cizre'den bir an önce çıkarak faaliyetlerine başka yerlerde devam etmek istedikleri ve bölgeye özel birliklerin gelişinin PKK'lıların üzerinde büyük moral çöküntüsü yaratması da yansıdı.

"KAÇANLARI DA VURUN"

'Zinar' kod adlı PKK'lı teröristin telsiz konuşması esnasında vurulduğu ve yardım istediği, diğer teröristlerin panik havası içinde kaçıştıkları, 'Koçer' kod adlı teröristin, kaçan arkadaşlarının vurulmasını söylediği yönünde ifadeler tespit edildi.

Bölgedeki güvenlik kaynakları, Cizre ve Kandil'deki PKK'lılar arasında geçen telsiz konuşmalarını basınla paylaştı.

"TARİH: 22.01.2016

SAAT: 11.10-11.13

AÇIKLAMA: CİZRE

T/E : Arkadaşlar dikkatli olun düşman arkanızdadır düşman.

GABAR : Tamam

T/E : Arkanıza dikkat edin geldiler, geldiler!

GABAR : Tamam arkadaş.

T/E : Git git çabuk. gebereceksin!..

GABAR : Orada bilmiyorum valla bir şey görünmüyor. biz halen yerimizdeyiz arkadaş. nereden geliyor dedin?

T/E : Dibinizdeler salak!..

==================================

TARİH: 22.01.2016

SAAT: 11.49-11.51

AÇIKLAMA: CİZRE

AMARA : Paletli hareket etti hastane tarafına gidiyor

T/E : ..?

AMARA : Kobra hareket etti o da hastaneye gidiyor

T/E : ..?

"SİVİLLER İNERKEN HEMEN VURUN, GEBERSİNLER"

AMARA : Arkadaşlar Gare tarafından tam cadde ortasında sadece sevkiyat aracı kaldı, ondan siviller inerken hemen vurun! acele etmeyin inerken vurun! gebersinler..

T/E : Bence bu yanlış, sivilleri vurmak yanlış!..

AMARA : Ne diyorsam o. Emri dinleyin yoksa..

T/E : ?..

AMARA : Anladın mı?

T/E : Tamam!..

==================================

TARİH: 22.01.2016

SAAT: 12.11-12.13

AÇIKLAMA: CİZRE

T/E : Düşman aşağınızdadır aşağıya inin zinar.

ZİNAR : Nerede göremiyorum

T/E : Hemen aşağıda geldi, geldi!..

ZİNAR : Dinliyorum. ahhhh!

T/E : Ne oldu?

ZİNAR : ya bize attılar bize.

T/E : Sana isabet etti mi?

ZİNAR : Doğrudur ahhh, iki bacağımın arasına geldi. yardım edin. yardım edin. görüyorsan ateş açsana ne bekliyorsun?

T/E : Heryerdeler, burnumu çıkaramıyorum

ZİNAR : …(Cevap vermedi)

T/E : Zinar, Zinar cevap ver!..

ZİNAR : …(Cevap vermedİ)

T/E : Serhabun. Apocular önlerini alsınlar vursunlar, vursunlar. vurun, vurun. zinar vuruldu cevap yok!

TEKOŞER : Koçer yardım edin. Zinar vuruldu!..

KOÇER : Tamam ama siz acele edin Zinar'ın yanındakiler kaçıyorlar, onları yakalayalım.

T/E : Vurun vurun…

TEKOŞER : Tamam ya.. biz onların yerini biliyoruz.

KOÇER : Acele edin kaçıyorlar, kaçanları vurun, vurun korkak şerefsizleri..

TSK: CİZRE, SUR VE ÇUKURCA'DA 22 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Genelkurmay Başkanlığı, Cizre, Sur ve Çukurca'da devam eden operasyonlarda 22 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Cizre ve Sur'da devam eden operasyonlarda toplamda etkisiz hale getirilen terörist sayısının ise 544 olduğu bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Şırnak Cizre'de devam eden operasyonda; 17 bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirildiği belirtilerek operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısının 429 olduğu ifade edildi.

22 adet el yapımı patlayıcının imha edildiği kaydedilerek, iki adet Kaleşnikof piyade tüfeği, silahlara ait sekiz adet şarjör ve 69 adet fişek, bir adet roketatar,üç adet tabanca, bir adet LAW silahı, dokuz adet av tüfeği ve silahlara ait 411 adet fişek, beş adet el bombası, dokuz adet telsiz, el yapımı patlayıcı yapımında kullanmak maksadıyla hazırlanmış 533 kg amonyum nitrat, çok sayıda elektrik malzemesi, infilaklı fitil, 200 adet elektrikli ateşleme tertibatı, 14 adet tüp, çok sayıda ilk yardım malzemesi ve örgütsel doküman ele geçirildiği belirtildi.

Diyarbakır Sur'da devam eden operasyonda ise, üç bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirildiğine dikkat çekilerek operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısının 115 olduğu açıklandı.

Operasyonda üç adet el yapımı patlayıcı imha edildiği kaydedildi.

Hakkari Çukurca'da, hudut birliğine silahlı saldırıda bulunan iki bölücü terör örgütü mensubu teröristin etkisiz hale getirildiği ifade edildi.

Siirt Şirvan'da ise bölücü terör örgütüne yardım ve yataklık yaptığı tespit edilen beş iş birlikçi şahsın vatandaşların ihbarı sonucunda yakalanarak göz altına alındığı, evlerinde yapılan aramada; bir adet Kaleşnikof piyade tüfeği, silaha ait dört adet şarjör ve 102 adet fişek, üç adet ruhsatsız av tüfeği ve silahlara ait 61 adet fişek, iki adet ruhsatsız tabanca, silahlara ait iki adet şarjör ve 75 adet fişek, 106 adet G-3 piyade tüfeği fişeği, el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan 40 cm uzunluğunda saniyeli fitil ve 20 m elektrik kablosu, beş adet el dürbünü, bir adet kasatura ele geçirildiği bildirildi.

IŞİD ÜYESİ ALTI KİŞİ YAKALANDI

Kilis Elbeyli'de, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışan ve IŞİD terör örgütü üyesi olduğu değerlendirilen altı şahsın, yanlarında sekiz çocukla birlikte yakalandığı kaydedildi.

ÜÇ İŞBİRLİKÇİ GÖZALTINA ALINDI

Ağrı Eleşkirt'te, bölücü terör örgütüne yardım ve yataklık yapan üç iş birlikçi şahsın yakalanarak göz altına alındığı vurgulanarak, iki adet av tüfeği, silahlara ait 30 adet fişek, muhtelif örgütsel doküman ve elektronik malzeme (bilgisayar, cep telefonu, taşınabilir bellek, cd) ele geçirildiği ifade edildi.

Şırnak /Silopi'de, Irak Kuzeyi barınma alanlarından kaçan bir bölücü terör örgütü mensubu teröristin, güvenlik güçlerine teslim olduğu belirtildi.