BIST 4.998
DOLAR 18,82
EURO 20,31
ALTIN 1.128,47
HABER /  GÜNCEL

PKK'da ağır kayıp: 86 terörist öldürüldü

TSK'nın yurt içi ve yurt dışında terör örgütlerine yönelik yürütülen operasyonlarda 86 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. Bu arada Zeytin Dalı Harekatı’nın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 4 bin 573 olarak açıklandı.

Abone ol

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), yurt içerisinde ve yurt dışında terör örgütlerine yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında, son iki haftada altısı sözde lider kadroda olmak üzere, yurt içinde 58 ve yurt dışında 28 olmak üzere toplam 86 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, yurt içerisinde ve yurt dışında PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik bir hafta içinde gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin bilgilendirmede bulundu. Açıklamada, 17 Ağustos - 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında, Şırnak, Siirt, Hakkari ile Irak’ın kuzeyinde yürütülen büyük ve orta çaplı operasyonlara aralıksız devam edildiği bildirildi.

İcra edilen operasyonlarda, altısı sözde lider kadroda olmak üzere, yurt içinde 58 ve yurt dışında 28 olmak üzere toplam 86 terörist etkisiz hale getirildiği teröristlerle birlikte çok sayıda silah ve bu silahlara ait mühimmat ele geçirildiği kaydedildi. Yapılan operasyonlarda ise 8 asker şehit oldu, 16 asker yaralandı.

AZEZ-CERABLUS OPERASYONLARI

Suriye’nin kuzeyinde icra edilen harekat kapsamında; Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu’nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskun mahal ve 2 bin 15 kilometrekarelik alan kontrol altına alındı. 

Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları sürdürülürken, PKK/KCK/PYD-YPG terörist unsurlarının Münbiç’ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edildiği ifade edildi.

ZEYTİN DALI HAREKATI

Zeytin Dalı Harekatı’nın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısının 4 bin 573 olduğunun vurgulandığı açıklamada, terör örgütü mensupları ile girilen çatışmalarda bugüne kadar 54 askerin şehit olduğu, 240 askerin yaralandığı bildirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart 2018 tarihi itibariyle kontrol altına alınan Afrin’de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetlerinin sürdürüldüğü belirtilerek, harekat kapsamında bugüne kadar 264 mayın ve bin 392 el yapımı patlayıcının tespit edilerek imha edildiği ifade edildi.

MÜNBİÇ'TE DEVRİYE FAALİYETLERİ

Daha önce mutabık kalınan Münbiç Yol Haritası ve Münbiç Güvenlik Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Münbiç bölgesi arasında kalan hat üzerinde Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından, 18 Haziran 2018 tarihinden itibaren bağımsız devriye faaliyetlerine başlandığı aktarılarak, 31 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla iki ülke tarafından 38 bağımsız devriye faaliyeti icra edildiği, olup söz konusu devriye faaliyetlerinin planlama ve icrasına devam edildiği belirtildi.

Müteakip dönemde, Türkiye ve ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından sürdürülen yakın işbirliği ve ortak çalışmalar neticesinde Münbiç’teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesi ile bölgede Türkiye-ABD denetiminde güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik faaliyetlere devam edileceği de açıklamada yer aldı.

Kuzey Irak'ta PKK'ya ağır darbe!