HABER /  EKONOMİ

Piyasalar ve doların beklediği ABD rakamları açıklandı 49 yılın rekoru

ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre Eylül ayında tarım dışı istihdam 134 bin arttı, işsizlik oranı ise %3.9'dan % 3.7'ye gerileyerek 49 yılın en düşük seviyesine indi.

ABD'de Eylül ayında tarım dışı istihdam beklentilerin altında gelirken, işsizlik oranı 1969'dan bu yana görülen en düşük seviyeye indi. ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre Eylül ayında tarım dışı istihdam 134 bin arttı. Piyasaların beklentisi istihdamda 185 bin artış olacağına yönelikti.

İşsizlik oranındaki beklenti ise %3.8 olmasıydı. Açıklanan verilere göre ise İşsizlik oranı ise %3.9'dan % 3.7'ye gerileyerek 49 yılın en düşük seviyesine indi.  Ağustos ayında işsizlik oranı yüzde 3,9 seviyesindeydi.

İstihdamdaki artış 12 aydaki en düşük rakam oldu, Florence kasırgasının verinin beklentinin altında kalmasında etkili olduğu belirtiliyor.

Saatlik kazanç arttı
Ortalama saatlik kazançlar yıllık bazda da % 2.8, aylık bazda %0.3 ile beklentiye paralel arttı. Ortalama çalışma saati değişmeyerek 34.5 olarak kaldı. İşgücüne katılım oranı da değişmeyerek 62.7 oldu.

Ağustos ayı saatlik ücretler verisi aylık %0.4 artıştan % 0.3 artışa revize edildi. Temmuz ve Ağustos istihdam rakamı toplamda 87 bin yukarı yönlü revize edildi. Ağustos ayı verisi 201 binden 270 bine, Temmuz ayı verisi 147 binden 165 bine revize edildi.

Tahvil faizi zirveyi gördü
ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi, tarım dışı istihdam verisi sonrasında yüzde 3.2309 ile yedi yıldan uzun sürenin zirvesini gördü. 10 yıllıkların faizi, tarım dışı istihdam verisi öncesinde bir önceki kapanışa (yüzde 3.1870) göre artıda, yüzde 3.20'nin üzerinde seyrediyordu.

ÖNCEKİ HABERLER
UEFA'dan son dakika Galatasaray kararı
Boşanma aşamasındaki eşini darbetti
Karakolun önünde silahlı çatışmaya girdiler! Hareketli dakikalar...
Aşk ve Mavi 73. bölüm fragmanı yeni bölümde neler olacak?
Safer ayı nedir hangi gün başlıyor bela mı getiriyor?
Ankara Konya hızlı tren biletleri tam/öğrenci esnek fiyat ne kadar?
Yorumlar 4 yorum