BIST 1.377
DOLAR 8,09
EURO 9,78
ALTIN 461,12
GÜNCEL

Perito Moreno Buzulu yıkılma anı

Arjantin'deki turistik değeri olan 65 metre yuksekliğindeki devasa Perito Moreno Buzulu parçalanarak tamamen sulara gömüldü.

1968 yılından beri, buzuldan kopan ve hemen önündeki göle düşen gökdelen büyüklüğündeki parçaları yakından seyretmek isteyen 35 kişi, parçaların gölde oluşturduğu dev dalgalar tarafından yutulmuştur. Bu olaylardan sonra, buzula belli bir mesafeden fazla yaklaşmak yasaklanmıştır.

Perito Moreno Buzulu'nun konumu itibariyle özel bir durumu var. Bir noktada kayalara dayanıyor ve arkasındaki su kütlesi ile önündeki gölün bağlantısını kesiyor. Bu nedenle iki taraftan da büyük bir itme kuvvetine maruz kalıyor ve bu da buzulun sürekli çatırdamasına, devasa buz parçalarının kopup sulara gömülmesine neden oluyor.

Buzulun olağan çatırtıları kükremeyi, hatta gökdürültüsünü andıran, uzunca süren çatırtılar. Ancak bu çatırtılar buzulun tamamen çökeceği hissini verse de küçük bir parçanın kopması. Ufacık parçaların bile bu kadar gürültü kopardığı düşünülürse, bu görüntülerdeki yaşanan doğa olayının büyüklüğünü tahmin etmek bir hayli güç olacaktır.

Perito Moreno Buzulu'nda sıkışmanın etkisiyle hçbbir şeye benzemeyen, dünya dışından hissi veren koyu lacivertten gece mavisine, elektrik mavisinden açık maviye kadar türlü türlü mavi tonları görülebiliyor.

Arjantin'in başkenti Bounes Aires'ten uçakla 3 saat uzaklıkta bulunan Perito Moreno Buzulu görülmesi gereken inüanılmaz güzellikle bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

Sitene Ekle
Etiketler
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Sıradışı et savaşı kamerada
Bebeklerine dövme yaptıran aile sosyal medyayı ikiye böldü
Birce Akalay ölüm haberini gözyaşları içinde verdi!
Günün haber özetleri - 13 Nisan 2018 haberleri
AKM yıkım çalışmalarında beyaz perde göründü
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'Deizm' açıklaması
Survivor yeni bölüm fragmanı Nagihan ve Merve birbirine girdi
Maymunun yaptığına bakın! Kadın çığlıklar atmaya başladı
Yemekteyiz'de gergin anlar: Siz konuşurken ruhumu teslim edeceğim
Umre yerine Balıklıgöl turu
Yorumlar