BIST 4.977
DOLAR 18,81
EURO 20,43
ALTIN 1.165,18
HABER /  POLİTİKA

Pamukoğlu'ndan Başbuğ'a sert sözler

HEPAR Genel Başkanı ve emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu, Söz Sende'de Balçiçek İlter'e konuştu.

Abone ol

Hak ve Eşitlik Partisi (HEPAR) Genel Başkanı ve emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu, Söz Sende'de Balçiçek İlter'e konuştu.

İnternet Andıcı soruşturması kapsamında eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanmasını değerlendiren Pamukoğlu, "Bu kadar insan komutanı işaret edince tutuklama çıktı. 'Benim altımdaki generaller bir haltlar karıştırdı' da diyemezsiniz. Haberiniz olmasa bile sizin bulunduğunuz karargahta bunlar yapıldıysa sorumlusunuz" dedi.

Pamukoğlu, şöyle devam etti:

"Bu siteler rahmetli Ecevit hükümetlerinde irtica ve terörle mücadele maksatlı kurulmuş siteler. 1999'dan 2008'e kadar 40 küsür site kurulduğu söyleniyor. İlker Paşa bu siteler için 'Benden önce kuruldu, ben kapattım' diyor. Sonra 4-5 tane yeni site... Herkes başka yere işaret ediyor. Peki bu siteler 99'dan beri var. O dönemde kimler var? Kıvrıkoğlu'ndan başlayacaksınız, Hilmi Özkök'e kadar... Oradan Yaşar Büyükanıt'a, İlker Başbuğ'a... Yaşar Büyükanıt 'Benden önce' diyecek... Amaçları, içerikleri, metinler farklı mı... Ama bu siteler var. Sitelerle ilgili iddialar da var. Yok edildiği, ortadan kaldırıldığı...

Benim anlamadığım şu. Bunlarla siyasi mücadele olmaz. Asker bu işte 'Siyasi propaganda yapacağım' dediği anda işin ölçüsü kaçabilir. Bu askerin işi değildir. Hükümetin işi. Bu üniforma içinde siyasete dahil olmaktır. Sonra bu siteler ne olacak? Gereksiz bir faaliyet. Ne derseniz deyin, bu ülkenin bir sistematiği var. Eğere bir şeyler varsa canınızı sıkan, terör, irtica ya da siyasi partilerin kanun dışında bir faaliyeti varsa... MGK var ya da randevu alır gidersiniz"

OĞUL BAŞBUĞ'UN AÇIKLAMALARI

İlker Başbuğ'un oğlu Murat Başbuğ'un Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı, "Terör örgütü lideri dedikleri babam, 1993-1995 yılları arasında Güneydoğu'da teröristlere karşı aslanlar gibi çarpıştı. Bir çatışmada şehit düşmesini son anda emir astsubayı önledi. Osman Pamukoğlu hayatta, sorsunlar ona" açıklamasının hatırlatılması üzerine Pamukoğlu, şunları söyledi:

"1995 Martında 35 bin askerin görev aldığı Kuzey Irak'taki harekat... İlker Paşa Hakkari bölgesinde, ben bu harekat alanının en doğusundayım. İlker Paşa Çukurca bölgesindeki birlikleri idare etti. Benim ismimi vermişler ama Çukurca bölgesinde başka generaller de var. Ben farklı bölgedeydim. Çukurca'daki karargahta kendisiyle görüşmüştüm. (Murat Başbuğ'un) O bahsettiği olayı da duymadım. Bizim başımıza çok gelir bu tip olaylar. Büyütülecek bir şey değil. O kardeşimizin böyle duygusul konuşması normal. Babalarının başına bu olay gelmiş"

KENAN EVREN'İN YARGILANMASI

Pamukoğlu, 12 Eylül ve Kenan Evren'in yargılanması ile ilgili olarak da, "Zorlama olur. Dava açılsın, ama artık 90 yaşlarında... Bu iş siyasi. Manevi bir şey. Ama dava açılmasın demiyorum" diyen Pamukoğlu, 12 Eylül'le ilgili de ilginç bir anektod aktardı. Darbeden önceki öğlen saat 15.00'te müdahaleden haberdar olduğunu kaydeden Pamukoğlu, "Çünkü harekat subayıydım, hazırlık yapmamız lazım" dedi.

Pamukoğlu, 12 Eylül döneminde Trakya'da olduğunu, ülke için endişeli olduklarını söyledi.

Pamukoğlu, 28 Şubat'tan önceden haberi olup olmadığı ile ilgili soru üzerine de "28 Şubat'ı önceden duymadım. Hakkari'den dönmüştüm, Ankara'daydım. Belki benim ilgisizliğim belki de 'Bu adam duymasın' demişlerdir.

Pamukoğlu, 12 Eylül, 28 Şubat ve 27 Nisan'la ilgili soruşturmaların açılması gerektiğini ama sadece askerin değil, siyasilerin de soruşturulması gerektiğini söyledi.