BIST 1.385
DOLAR 8,87
EURO 10,43
ALTIN 499,05
HABER /  EKONOMİ

Özbek liderden Türk iş adamlarına açık çek

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Özbekistan-Türkiye İş Forumu'nda Türk iş adamlarına seslendi. "Burası Büyük Türk milletinin vatanıdır" diye konuşan Mirziyoyev, Türk iş adamları için Özbekistan'ın büyük fırsat olduğunu söyledi.

Abone ol

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla Taşkent'te yapılan iş formunda Türk iş adamlarını ülkesine davet etti. Özbekistan'da Türk iş adamlarına engel olanların devlet siyasetine ihanet edeceğini söyleyen Mirziyoyev, "Burası Büyük Türk milletlerinin vatanı" diye konuştu.

Çok sayıda Özbek ve Türk iş adamının katıldığı forumda Mirziyoyev, bugünün tarihi bir gün olduğunu ve bağımsızlık yıllarından bu yana ilk defa iki ülke devlet başkanlarının katılımıyla Özbekistan-Türkiye İş Forumu'nun düzenlendiğini belirterek "Türkiye, bizim stratejik ortağımız ve Türkiye ile iş birliğini daha da geliştirmek istiyoruz." ifadesini kullandı.

"BÜYÜK PROJELERİ HAYATA GEÇİRME VAKTİ"

Mirziyoyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok önemli görüşmelerde bulunduklarını ve tarihi belgelere imza attıklarını dile getirerek son 1,5 yılda Erdoğan ile iki ülke arasındaki iş birliğinin gelişerek pekişmesi için çok çaba gösterdiklerini vurguladı. Mirziyoyev, yabancı sermaye için ülkede çok büyük imkan ve koşulların yaratıldığını, Özbekistan'ın çok büyük yer altı, değerli metal ve petrol-gaz kaynaklarına sahip olduğunu ifade ederek "Artık birbirimizi sınama dönemi geçti, artık büyük ve ortak projeleri hayata geçirme zamanı geldi." diye konuştu.

Kardeş Türk halkının vize ile Özbekistan'a gelmesinin yakışmadığını düşünerek son olarak vizeleri kaldırma kararı aldıklarını kaydeden Mirziyoyev, bu kararın ticaret, yatırım ve turizm alanlarındaki ikili iş birliğini daha da geliştirmeye hizmet edeceğine inandığını belirtti.

Mirziyoyev, iki ülke arasındaki uçak seferleri sayısının artırılması konusunda mutabık kaldıklarını ve gelecekte İstanbul'dan Buhara ve Ürgenç şehirlerine de seferlerin başlatılacağını vurguladı.

"BURASI BÜYÜK TÜRK MİLLETİNİN VATANI"

Mirziyoyev, turizm alanında büyük deneyime sahip olan Türkiye'den istifade etmek istediklerini belirterek eski milletvekili Sadık Badak'a Özbekistan turizminin gelişmesi için verdiği büyük katkılardan dolayı teşekkür etti. Görüşme sırasında Erdoğan'a, Hive, Kokand, Mergilan ve diğer şehirler hakkında bilgi verdiğini dile getiren Mirziyoyev, "Burası Büyük Türk milletlerinin vatanı. Artık birleşmemiz lazım." dedi.

"BUZLARI ERİTTİK ARTIK HİÇBİR ZAMAN OLMAYACAK"

Mirziyoyev, Türk sermayesinin teşvik edilmesi amacıyla gereken yasal düzenlemelerin yapıldığını kaydederek iş çevrelerinin karşısındaki tüm engelleri kaldırdıklarını dile getirdi. Mirziyoyev, Türk iş adamlarının Özbekistan'da verimli faaliyet yapmaları için mevcut bazı güvensizlik ve anlaşmazlıklara son vermek amacıyla Erdoğan ile 1,5 yıl boyunca çok çaba gösterdiklerini vurgulayarak "Bir ara, aramızda güvensizlik ve soğukluk dönemi oluştu. İkimiz bu buzları erittik ve bu buzlar artık hiçbir zaman olmayacak." ifadesini kullandı.

Türk iş adamlarını ülkesine davet eden Mirziyoyev, "İlk önce değerli Türk iş adamları ülkemize gelmez ise başka devletler bize güvenmez. Bundan dolayı bu toplantıda Başbakan başta olmak üzere tüm hükümet üyeleri hazır bulunuyor. Artık ülkede Türk iş adamlarına engel olmak, devlet siyasetimize ihanet yapmış olacak. Bunu herkesin bilmesi lazım." şeklinde konuştu.

Ülkede iş ortamının, vergi ve gümrük sisteminin tümden iyileştirilmesi ve girişimcilik için ruhsat alınmasının kolaylaştırılması amacıyla kararların alındığını ayrıca ülke genelindeki tüm illerde vergi ve gümrük muafiyetinin bulunduğu serbest ekonomi bölgelerinin oluşturulduğunu anımsatan Mirziyoyev, en kısa zamanda yeni vergi düzenlemesini kabul edeceklerini bildirdi.

"BİZLER ÇOK HATA YAPTIK"

İş Forumu kapsamında taraflar arasında 3 milyar dolarlık 50 ortak projenin hayata geçirilmesi konusunda mutabık kaldıklarını ifade eden Mirziyoyev, şunları kaydetti:

"Sizlere şunu garanti etmek istiyorum. (Özbek yöneticiler) Sizlere helal ve samimi hizmet edecektir, sizlere gereken tüm koşulları yaratacaktır. Bir daha aramızda herhangi bir anlaşmazlık olursa artık tekrar sizlerin güvenini kazanmak mümkün değil. Bizler çok hata yaptık. Bir kez daha tekrar ediyorum. Türk iş adamlarına yapılan ihanet devlet politikasına ihanet olacaktır."

ÖNCEKİ HABERLER
Başbakan Yıldırım'dan vatandaşlara müjde üstüne müjde
Başbakan Yıldırım'dan vatandaşlara müjde üstüne müjde
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
İsrail parlamentosundan 'Savaş'a onay çıktı
İsrail parlamentosundan 'Savaş'a onay çıktı
Berat Kandili 2 veya 100 rekatlık namazı nasıl niyet edilerek kılınır
Berat Kandili 2 veya 100 rekatlık namazı nasıl niyet edilerek kılınır
Berat gecesi okunacak dualar Hz. Muhammed'in duası
Berat gecesi okunacak dualar Hz. Muhammed'in duası
1 Mayıs mesajları resimli işçi bayramı kutlama sözleri-2018
1 Mayıs mesajları resimli işçi bayramı kutlama sözleri-2018
Öğrenci affı haberi kimler okula dönecek yeni şartlar
Öğrenci affı haberi kimler okula dönecek yeni şartlar
Erdoğan'dan duygulandıran hatırlatma
Erdoğan'dan duygulandıran hatırlatma
65 aylığı kaç para oldu ne zaman verilecek-2018
65 aylığı kaç para oldu ne zaman verilecek-2018
30 Nisan 2018 On Numara çekiliş sonuçları
30 Nisan 2018 On Numara çekiliş sonuçları