BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  EKONOMİ

Oyuncak ve kağıda ek gümrük vergisi amaç esnafı korumak

Oyuncak, televizyon, kağıt-karton ile bijuteri, banyo ve inşaat malzemelerinin aralarında yer aldığı bazı eşyaların ithalatında yüzde 10-30 ilave gümrük vergisi alınacak. Getirilen verginin amacı ise yerli üretici korumak

Abone ol

İthalat Rejimi Kararına Ek Karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, aralarında oyuncak, televizyon, kağıt ve kartonlarla bijuteri, banyo ve inşaat malzemeleri gibi ürünlerin bulunduğu çeşitli eşyaların ithalatında yüzde 10-30 ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Bu kapsamda hesaplanan toplam vergi oranı Gümrük Giriş Tarife Cetveli Hakkında Kanun'da gösterilen hadlerin yüzde 50 artırılmış düzeyini aşamayacak. Aşması durumunda söz konusu kanunda gösterilen hadlerin yüzde 50 artırılmış düzeyi uygulanacak.

İLAVE GÜMRÜK VERGİSİ
Türkiye ve Avrupa Topluluğu arasında imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasınca serbest dolaşım halinde bulunan malların ihracında gümrük muafiyetinden yararlanmak amacıyla ihracatçı tarafından düzenlenen belge (A.TR) ile ithal edilen AB veya Türk menşeli olmayan eşyalardan ilave gümrük vergisi alınacak. Kararların uygulanmasında eşyanın menşesinin doğru beyan edilmesinden ithalatçı sorumlu tutulacak.

Bu kararların yayımı tarihinden önce Türkiye'ye sevk edilmek üzere, taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış eşyanın ithalatına ilişkin gümrük beyannamesinin bu kararın yayımı tarihinden sonra en geç 45 gün içinde tescil edilmesi halinde bu karar hükümleri uygulanmayacak.

AMAÇ ESNAFI KORUMAK
Ekonomiye sağladıkları katkı ve yarattıkları istihdam dikkate alınarak yerli üreticilerin ithalat baskısına karşı korunması amacıyla uluslararası alanda ve ikili anlaşmalardan doğan yükümlülükler de göz önünde bulundurularak söz konusu eşya gruplarında gümrük vergisi uygulamasına başlandığı belirtildi.

ÖNCEKİ HABERLER
YPG DEAŞ'ın elebaşını 100 bin dolara serbest bıraktı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Ek iş yapan kötü haber hobi demek kurtarmıyor
Abdullah Gül'den flaş Kemal Kılıçdaroğlu açıklaması
10 bin bekçi alımı takvimi 2019 ne zaman başvurular başlıyor?
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den Fenerbahçe değerlendirmesi
Kadın doktordan genç kıza şok! Al şu cımbızla makası tuvalette...
Modeste için karar çıktı
Devlet Bahçeli'den Binali Yıldırım açıklaması! Başımızın üstünde yeri var
İmar barışı uyanıklarına şok 5 yıl cezası var
Yorumlar 1 yorum