BIST 2.980
DOLAR 17,96
EURO 18,26
ALTIN 1.017,29
HABER /  GÜNCEL

Okullar ne zaman açılacak ayın kaçında okul başlıyor MEB takvimi

Okullar ne zaman açılacak, 2018-2019 eğitim öğretim yılı ayın kaçında başlayacak soruları Eylül ayının yaklaşması ile birlikte merak konusu oldu. Uzun bir yaz tatili yapan öğrenciler için ilk ders yılı 17 Eylül pazartesi günü başlayacak. İşte 2018-2019 MEB iş takvimi.

Abone ol

Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5'inci sınıf öğrencileri, ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretime başlayacak hazırlık sınıfı ve 9. sınıf öğrencileri diğer öğrencilere göre daha erken yeni eğitim ve öğretim yılına başlayacak. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 2018-2019 eğitim öğretim yılı çalışma takvimine ilişkin genelge, illere gönderildi.

Genelgede, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarında 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının 17 Eylül 2018 Pazartesi günü başlayacağının, Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün yayımladığı genelge ile belirlendiği hatırlatıldı.

MEB tarafından açıklanan tarihler ise şu şekilde:

- 2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak.

- 18 Ocak 2019 Cuma günü sona erecek.

- Yarı yıl tatili, 21 Ocak 2019-1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak.

- İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayacak.

- 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek.

- 2019-2020 eğitim öğretim yılı ise 16 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak.

Çocukların Okula İyi Bir Başlangıç Yapması İçin 5 Öneri

Tatilin son ermesine az bir zaman kala hem çocukları hem de aileleri okul telaşı sardı. Defter, kitap ve okul kıyafetlerinin alınmasından servis ayarlanmasına kadar pek çok önemli detay var. Tüm bu koşturmacanın içinde kaybolup, çocukların ilk gün heyecanı unutmamak gerekiyor. Çocukların okula duygusal ve zihinsel olarak hazır olması için bazı kurallara uymak gerekiyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Pedagog Dr. Melda Alantar, çocukların okula sağlıklı bir başlangıç yapmaları için önerilerini sıraladı.

1. Okul başlamadan sağlık kontrollerini yaptırın: Okul zamanı gelmeden tatilin son günlerinde çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlığının yerinde olduğundan emin olunmalıdır. Bunun için diş, göz gibi genel sağlık kontrolleri yaptırılmalıdır. Çocuğun duygusal veya psikolojik gelişimiyle ilgili endişeler varsa uzmanlarla paylaşılmalıdır. Uzmanlar kaygıların yaşa uygun konulardan mı ya da ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gereken gelişmelerden mi kaynaklandığını belirlemenize yardımcı olurlar. Okul başlamadan önce var olan sorunu saptayarak çözüm aramak çocuğa da yarar sağlar.

2. Okullar açılmadan 1 hafta önce uyku ve kahvaltı saatlerini düzenleyin: Okullar açılmadan en az bir hafta önce uyku ve yemek düzeni, özellikle de kahvaltı saatleri yeniden planlanmalıdır. Değişikliklere çocuğu hazırlamak, ödev ve etkinlikler nedeniyle aşırı yorgunluk hissetmemesi için düzen oluşturmanın yararları üzerine çocukla konuşulmalıdır. Çocuklar sabah kalkabilmek için çalar saatlerini kendileri kurabilirler. Sabah okul için hazırlanmak, kahvaltı etmek için çocuğa yeterli zaman tanınmalıdır. Düzene uyum sağladıkları, servise yetiştikleri zaman çocukları övmek ve takdir etmek önemlidir. Eve döndüğünde sizi bulamadığı zaman neler yapması gerektiği de çocukla ayrıca konuşulmalıdır.

3. Okula hazırlık bilgilerini önceden gözden geçirin ve alışverişi birlikte yapın: Okul alışverişine çocuğunuzla birlikte çıkmanız ve onun tercihlerine öncelik vermeniz önemli bir adımdır. Yıl içinde öğreneceği bilgiler hakkında konuşulmalı, ders programını kavrama yeteneğine olan güveninizin tam olduğu çocuğa anlatılmalıdır. Öğrenme becerilerinin gelişmesi zaman alır, sık tekrar gereklidir. Çocuk sabırlı, dikkatli ve olumlu olması konusunda yüreklendirilmelidir. Okul açılmadan önce çocuğun sınıf arkadaşlarıyla buluşarak olumlu sosyal ilişkiler kurması için de desteklenmesi önemlidir.

4. Okulların açılacağı hafta iş programınızı hafifletin: Aileler okulların açıldığı hafta iş programını sadeleştirmelidirler. İş seyahatleri, gönüllü çalışmalar ve projeler mümkün olduğu ölçüde ertelenmelidir. Yeni okul döneminde çocuğun hissedebileceği endişeyi yenmesi ve okul düzenine alışmasına yardımcı olabilmek için serbest zamana ihtiyaç duyulabilir. Aynı zamanda aileler de okulu daha yeni tanımak adına öğretmenlerle tanışmalı ve onlarla iletişim içinde olmak istediğini belirtmelidir. Ayrıca okul yönetimi, psikolojik danışman, serbest zaman etkinlikleri koordinatörleriyle de tanışmalıdır.

5. Okula birlikte gidin, çantasına özel notlar bırakın: Anne-babasıyla yakın ilişkide olan, endişeli ve korkan çocuklar genelde okula gitmeyi reddederler. İlk kez okula başlayacak ya da anaokuluna gidecek bir çocuğun yanında mutlaka annesi ve babası da olmalıdır. Aile ile olan ayrılık sahnesi olabildiğince kısa tutulmalıdır. Anne ve baba mümkünse çocuğuna onu sevdiğini söylemeli, okulda mutlu ve güvende olacağını, gün sonunda okula gelip onu alacaklarını anlatmalıdırlar. Ayrıca beslenme veya okul çantasına onu yüreklendirecek özel notlar yazmak; yeni bir durumda insanların endişe duymalarının doğal olduğunu ve öğretmen, akranlarını tanıyıp okul düzenine uyum sağladıktan sonra her şeyin düzeleceğini anlatmak çocuğunuzun daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

ÖNCEKİ HABERLER
Kılıçdaroğlu son anda veto etti vazgeçtiler
Kılıçdaroğlu son anda veto etti vazgeçtiler
Ünlü anketçi Faruk Acar'ın firmasına silahlı saldırı!
Ünlü anketçi Faruk Acar'ın firmasına silahlı saldırı!
PTT sınav sonuçları ne zaman açıklanır GAZİSEM sonuç sorgulama ekranı
PTT sınav sonuçları ne zaman açıklanır GAZİSEM sonuç sorgulama ekranı
YKS tercih sonuçları açıklanıyor ÖSYM AİS TC ile sorgulama ekranı
YKS tercih sonuçları açıklanıyor ÖSYM AİS TC ile sorgulama ekranı
Korkunç rakam! 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde 40 kişi boğuldu
Korkunç rakam! 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde 40 kişi boğuldu
Gelinim Mutfakta Burcu kimdir kaynanası Nurten hanım nereli
Gelinim Mutfakta Burcu kimdir kaynanası Nurten hanım nereli
Eşini ve kayınvalidesini pompalı ile vurdu! 'Helal olsun dayı...'
Eşini ve kayınvalidesini pompalı ile vurdu! 'Helal olsun dayı...'
Büyükşehir projeleri bayramda rekor kırdı
Büyükşehir projeleri bayramda rekor kırdı
Gelinim Mutftakta Ayşenur kimdir Ezgi'yle fena tartıştı
Gelinim Mutftakta Ayşenur kimdir Ezgi'yle fena tartıştı
Rus direktör: 'Türkiye ve Rusya ortak savaş uçağı üretebilecek...'
Rus direktör: 'Türkiye ve Rusya ortak savaş uçağı üretebilecek...'