BIST 1.461
DOLAR 8,28
EURO 10,06
ALTIN 488,63
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

Öğretmen atamaları 2019 sözleşmeli öğretmenlik takvimi

Öğretmen atamaları için yeni açıklamalar geldi. 2019 yılında toplam 40 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak. MEB sözleşmeli öğretmenlik başvuru takvimine göre öğretmen alımı için ön başvuruların 26 Mart'ta başlayacak. Sözleşmeli öğretmen sözlü sınavlar, 12-30 Haziran'da yapılacak.

Abone ol

Binlerce öğretmenin dört gözle beklediği öğretmen ataması haberi geldi. 2019 yılında toplam 40 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak. 8 Şubat'ta yapılan 20 bin öğretmen atamasından sonra 20 bin öğretmen daha atanacak. Öğretmen ataması için ön başvuru sayfası MEB tarafından 26 Mart'ta açılacak.   Sınav merkezi tercihlerinin alınması, 26 Mart-1 Nisan 2019 tarihlerinde yapılacak. Adayların, sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerinin listesi ise 5 Nisan 2019'da yayımlanacak. Sözlü sınavlar, 12-30 Haziran tarihlerinde yapılacak ve sınav sonuçları 4 Temmuz'da ilan edilecek.

Peki öğretmenlik başvuru nasıl yapılacak, sözleşmeli öğretmenlik için ön başvurular nasıl olacak? İşte merak edilenler...

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK TAKVİMİ: Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için ön başvuruların 26 Mart'ta başlayacağı bildirildi. MEB'in internet sitesinde 2019'da yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin takvim yayımlandı.

Buna göre, ön başvuruların alınması, sözlü sınav merkezlerinin ilanı ve sınav merkezi tercihlerinin alınması, 26 Mart-1 Nisan 2019 tarihlerinde yapılacak. Adayların, sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerinin listesi ise 5 Nisan 2019'da yayımlanacak.

Sözlü sınavlar, 12-30 Haziran tarihlerinde yapılacak ve sınav sonuçları 4 Temmuz'da ilan edilecek.

Sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar, 8-10 Temmuz tarihinde alınacak, 16 Temmuz 2019'da sonuçlandırılacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURU ADIMLARI

-Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 20 (yirmi) eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecektir.

-Tercihler, aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecektir.

-Tercihler herhangi bir il veya ilçe millî eğitim müdürlüğüne onaylatılacaktır.
Adaylar il veya ilçe millî eğitim müdürlüğünce başvuruları onaylanmadıkça tercih değişikliği yapabilecektir.

-Adaylar tercih dışı seçenek olarak; “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum. “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecektir.

-Tercihlerine atanamayan adaylardan “9.5.2.” seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaktır.

-Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince, bilişim teknolojileri alanına atanmak üzere başvuruda bulunan adaylardan bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, matematik-bilgisayar bölümü, istatistik ve bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi bölümü/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri bölümü, bilgi teknolojileri bölümü mezunları ile yönetim bilişim sistemleri mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları dışındaki eğitim kurumlarını tercih edecektir.

ÖNCEKİ HABERLER
Furkan Korkmaz'a nazar değdi
Aslı Turanlı kaç yaşında Ata Demirer ile ayrıldılar mı?
Burhanettin Kocamaz Demokrat Parti'den Mersin adayı
Kocaman: Amacımız Konyaspor'u yeniden Avrupa'ya taşımak
Konya merkezli FETÖ operasyonu
Didem Taslan yaşı sevgilisi kim oynadığı diziler hangisi?
Fenerbahçe'den altyapıya sürpriz transfer
İstanbul Valiliği kentsel dönüşümle ilgili süreyi verdi!
AK Parti yeni Meclis Başkanı'nı belirleyecek
Türkiye'den Avrupa Parlamentosu'na sert tepki! Kabul edilemez
Yorumlar