YAZARLAR

Öfke Tatlı Bir Katildir

Sadece başkalarına öfke duymaz insan, kendine de öfke duyar ve çoğu zaman kendine olan öfkesinin farkında olmaz.

Elçin Sevgi SUÇİNelcin@internethaber.com

Sadece başkalarına öfke duymaz insan, kendine de öfke duyar veçoğu zaman kendine olan öfkesinin farkında olmaz.

İnsanın kendine olan öfkesinin kökeninde pek çok etkenyatabilir. Zor geçen çocukluk. Sorumsuz anne babalar. Çok başarılıanne babalar. Çok başarılı ağabeyler ablalar. Maddi zorluklar.Kendini gerçekleştirememe. Hedeflerine ulaşamama ve benzeri pek çokneden ve bu nedenlerin sağlıklı bir şekilde irdelenerek altındayatan gerçek dinamiklerin anlaşılamaması; insanın zaman içinde olanbiten tüm olumsuzluklardan kendini sorumlu tutmasına ve farkındaolmadan kendine karşı öfke beslemesiyle sonuçlanabilir.

Sağlıklı bir şekilde tanımlanmayan/tanımlanamayan bu duygular,zamanında farkına varılıp çözümlenemezse küçük bir kartopununzamanla devasa, öldürücü bir çığa dönüşmesi gibi büyür, yayılır veinsanın tüm hayatını tehdit etmeye başlar..

Derin ve çözümlenememiş öfke problemine sahip kişiler, günlükhayatın sıradan baskılarına ya da olağan ikili diyaloglarda ortayaçıkabilecek basit gerilim durumlarına bile tahammül göstermektezorlanırlar. Küçük, önemsiz çatışmaları büyütür ve olası çözümyollarını da sabote etme eğilim gösterirler. Bu tür kişilerinetrafındaki insanlar, bir süre bu durumla başa çıkmaya çalışsalarbile zamanla birer ikişer uzaklaşırlar.

Bütün bunların neticesinde yalnız ve yalıtılmış hisseden bukişiler, etraflarında kalan birkaç kişiye bütün dünya bana karşışeklinde, olayı ötekileştiren ve kendini kurban pozisyonuna düşürenyakınmalarda bulunurlar.

Öfkenin tek sonucu, bireyi yalnızlaştırması ve çevresindekileristrese sokması değildir üstelik. Yapılan pek çok araştırma, sıköfkelenen, öfke problemi yaşayan kişilerin, diğer kişilere dahafazla sağlık sorunları yaşadıklarını göstermektedir. Bu kişiler,diğer kişilere göre daha fazla kalp krizi geçirme tehlikesi ilekarşı karşıyadır. Aynı zamanda tansiyon problemi yaşama riskleri dedaha fazladır.

Tüm bu nedenlerle hem sosyal hem de sağlık anlamında öfke tatlıbir katildir. Siz de sık sık öfkeleniyor, çevrenizden bu yöndeikazlar alıyorsanız ve sık sık nabzınızın ağzınızda attığıtartışmalar yaşıyorsanız; bedeninizi, ruhunuzu ve sevdiklerinizisinsice ele geçiren bu tatlı katile karşı tedbir almanın vaktigelmiş demektir.

Öfkenizin, hayatınızı ve enerjinizi çalmasına izin vermeyin.

 
Yorumlar1 yorum