HABER /  GÜNCEL

Obama'ya 'Kiev'e silah gönder' baskısı

ABD'de McCain öncülüğündeki Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler, Başkan Obama'ya Ukrayna'ya silah göndermesi çağrısında bulundu ve aksi takdirde bunun yolunu açan bir önerge hazırlayacaklarını söyledi.

ABD'de McCain öncülüğündeki Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler, Başkan Obama'ya Kiev'e silah yardımı konusunda baskı yapıyor.

Cumhuriyetçi John McCain öncülüğündeki bir grup senatör, ABD Başkanı Barack Obama'nın Ukrayna'ya silah göndermesi gerektiğini, aksi takdirde ABD'nin silah göndermesinin önünü açan bir önerge kaleme alacaklarını açıkladı.

Basın toplantısında açıklama yapan McCain, Obama'nın Kiev'e silah göndererek, Ukrayna'nın kendisini Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı koruması konusunda destek olması gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, Başkan Obama'nın "kısa süre içinde" Kiev'e silah yardımı konusunda bir karara varacağını söyledi.

Kerry ayrıca Washington'ın Kiev konusunda diplomatik çözümden yana olduğunu hatırlattı ancak Rusya'nın saldırgan tavrına da göz yummayacaklarını ifade etti.

Obama'nın hala tüm seçenekleri değerlendirdiğini ifade eden Kerry, artan şiddetin tehlikeli sonuçlarını vurguladı ve bu seçeneklere Ukrayna'ya savunma amaçlı silah desteğinin de dahil olduğunu belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı sözcüsü Alexander Lukaşeviç ise, ABD'nin silah yardımına yönelik her türlü adımının "ABD-Rusya ilişkilerine önemli derecede zarar vereceğini" söyledi.

Ukrayna'da yeniden barış girişimi

Öte yandan liderler, Ukrayna'da diplomatik çözüm için yeniden düşmeye bastı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kiev'de bir araya geldi.

Geçen Nisan ayından bu yana Doğu Ukrayna'da Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna ordusu arasındaki çatışmalar sürüyor.

Yaklaşık beş bin kişinin hayatını kaybettiği bu çatışmalarda Batı ülkeleri Rusya'yı, ayrılıkçıları silahlandırmakla suçluyor.

Rusya ise doğrudan bir yardımı kabul etmiyor, ancak bazı gönüllü Rusların ayrılıkçılarla birlikte savaşa katıldığını söylüyor.

Kiev'de Kerry ile birlikte basın toplantısında konuşan Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, "Barış sağlamamız lazım. Ancak bizim, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü hor gören hiçbir teklifi değerlendirmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

John Kerry ise Rusya'nın Ukrayna'nın egemenliğini ihlal ettiğini ve Ukrayna sınırlarını aştığını, ülkeye "silah ve adam" soktuğunu ileri sürdü.

ÖNCEKİ HABERLER
Karısını öldüren kocadan namus çıkışı
Adnan Kahveci'nin oğlundan şok iddialar!
Paris'te aksiyon filmlerine yasak!
AYM'de başkanlık seçimi için flaş karar!
Uludağ'da kaybolan 2 kişi bulundu
Ömer Gezen Bircan Bali'den boşandı mı Ömer Gezen kimdir kaç yaşında?
Yorumlar