BIST 1.480
DOLAR 9,73
EURO 11,36
ALTIN 562,76
HABER /  GÜNCEL

Necdet Özel'den yeni açıklama tek başıma karar vermedim!

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Necdet Özel Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'na ifade verecek mi? Kendisini eleştiren Işık Koşaner'e ne yanıt verdi?

Abone ol

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Necdet Özel'den yeni açıklamalar geldi. 

Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'na ifade vermeme kararı alan Necdet Özel'in yeni açıklamaların Hürriyet gazetesi yazarı Fikret Bila bugünkü köşesine taşıdı. 

Necdet Özel dün “Komisyondan kaçtı” eleştirisinde bulunan üyelere, “Kaçmadım. Hukuka uygun olarak soruların yazılı gönderilmesi için başvuruda bulundum. Benim alnım ak. Kaçsaydım 2011’de kaçardım. Ben elimi taşın altına koymuş biriyim. O dönem gidenler gibi yapmadım, görevi üstlendim” demişti.

Özel'in savunması üzerine yazılı açıklama yapan Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Işık Koşaner de Özel Paşa’nın  açıklamalarını yakışıksız bulduğunu belirtmiş; şartlar değişmediği halde Özel’in görevde kaldığına değinerek, Ergenekon ve Balyoz davalarını algılamalarının farklı olduğunu ifade etmişti.

Koşaner'in eleştirilerine yanıt veren Özel'in açıklamaları Fikret Bila'nın bugünkü köşesinden yayınlandı.

İşte Fikret Bila'nın köşesinden Necdet Özel'in yeni açıklamalarını detayları:

‘ÜZMEK İSTEMEM’

....

Koşaner Paşa’nın açıklamasından sonra konuştuğum Özel Paşa, “Ben Işık Paşa’yı üzmek istemem. Açıklamamın böyle bir amacı yoktu. Alınmasına üzüldüm. Ben Işık Paşa ile uzun dönem ve yakın çalıştım. O Kara Kuvvetleri Komutanı iken, ben onun ordu komutanıydım. Sonra o Genelkurmay Başkanı’yken ben Jandarma Genel Komutanı olarak birlikte çalıştık. Işık Paşa sevip saydığım, kişilikli bir komutandır” dedi.

‘AHLAKİ BULMAM’

Özel Paşa, “Kaçsaydım 2011’de kaçardım, o dönem gidenler gibi yapmadım, görevi üstlendim, elimi taşın altına koydum” ifadesini açarken de şu değerlendirmeleri yaptı:

“Kaçsaydım 2011’de kaçardım derken, ‘Görevden kaçacak olsam o günün koşullarında görev üstlenmezdim’ anlamında söyledim. Bu komisyon üyeleri için verdiğim bir yanıttı. Ben silah arkadaşlarımla polemik yapmayı, basın önünde tartışmayı ahlaki bulmam. Hiçbir zaman da hiçbir ortamda yapmamışımdır. Hele iki kişi arasında yapılan görüşmeler bende kalır, benimle mezara gider.”

‘HERKESİN TARZI VARDIR’

Necdet Paşa, değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Herkesin meziyetleri farklıdır. Herkesin bir tarzı vardır. O günün koşullarında Işık Paşa öyle takdir etti, ayrıldı. Kendi takdiridir. Ben de görevi üstlendim, takdirimi o yönde kullandım. Ancak ben bu kararı tek başıma da vermedim. O gün, YAŞ üyesi arkadaşlarımla değerlendirme yaptık. Arkadaşlarım benim görevde kalmamı istediler, görevi üstlenmem gerektiğini belirttiler. Ben bu değerlendirmeleri yapıp, ailemle bile görüşme fırsatı bulamadan, 5-6 saat içinde arkadaşlarla birlikte karar verdim. O günün koşullarında öyle olması gerekiyordu. Her olay yaşandığı koşullarda değerlendirilmelidir. Geçmişte kalmış olaylar üzerinde durmayı, tartışmayı anlamlı ve yararlı bulmam. Benim yanıtım komisyon üyelerinden gelen suçlamalara dönüktü, Işık Paşa’yı üzmek gibi bir niyetim yoktu, olamaz da.”

 ‘YENİDEN MUHAKEME EDİLİR’

Özel Paşa’ya, Meclis Araştırma Komisyonu’nda dün yaşanan tartışmaları anımsatarak, “Komisyon sizi davet etmekte ısrarlı görünüyor, komisyon başkanı da sizi beklediklerini tekrar ifade etti. Yeni bir davet alırsanız, tutumunuz ne olur” diye sorduğumda, şu yanıtı verdi:

“Kurmaylıkta bir kural vardır. Eğer şartlar değişirse, yeni şartlar oluşursa, yeniden durum muhakemesi yapılır. Eğer yeni gelişme olursa, biz de yeniden muhakeme yaparız.”

ÖNCEKİ HABERLER
Kış bu sene nasıl geçecek İstanbul'a kar sürprizi var!
Kış bu sene nasıl geçecek İstanbul'a kar sürprizi var!
THY uçağına bomba ihbarı yapan bakın kimmiş
THY uçağına bomba ihbarı yapan bakın kimmiş
İstanbul'un 10 ilçesinde elektrik kesintisi 5 Kasım 2016
İstanbul'un 10 ilçesinde elektrik kesintisi 5 Kasım 2016
FETÖ elebaşını ölüm korkusu sardı
FETÖ elebaşını ölüm korkusu sardı
Emekli maaşlarına zam geliyor bakan duyurdu
Emekli maaşlarına zam geliyor bakan duyurdu
Bakandan büyük müjde! Kamuya 60 bin personel alınacak
Bakandan büyük müjde! Kamuya 60 bin personel alınacak
Yolda yürüyen kadına taciz
Yolda yürüyen kadına taciz
Hem indirim geldi hem de zam!
Hem indirim geldi hem de zam!
Marmara Üniversitesi'nde FETÖ gözaltısı
Marmara Üniversitesi'nde FETÖ gözaltısı
TSK'da FETÖ operasyonu! Onlarca personel görevden atıldı
TSK'da FETÖ operasyonu! Onlarca personel görevden atıldı