BIST 1.461
DOLAR 8,35
EURO 10,19
ALTIN 501,38
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Müzik sektörü açısından dünya çapında bir ilk!

Danışmanlık şirketi PwC, eğlence sektörüne dair yayımlanan yeni raporunda Spotify ve Apple Music gibi servisler üzerinden müzik dinleme alışkanlıklarının artmasıyla müzik satışında fiziksel olarak elde edilen gelirin iyice azalacağını ortaya koydu.

Abone ol

Danışmanlık şirketi PwC, eğlence sektörüne dair yayımlanan yeni raporunda Spotify ve Apple Music gibi servisler üzerinden müzik dinleme alışkanlıklarının artmasıyla müzik satışında fiziksel olarak elde edilen gelirin iyice azalacağını ortaya koydu.

Rapora göre 2017 sonunda müzik sektöründe internetten elde edilen gelirin yüzde 37 artarak 9.1 milyar dolara ulaşması, fiziksel albüm satışından elde edilen gelirin ise yüzde 10 düşerek 7.7 milyar dolara inmesi bekleniyor.

ABD ve Avrupa'nın en büyük pazarları oluşturduğu müzik satışı ise genel olarak artış gösteriyor.

Yaklaşık 20 yıl önce telif hakları açısından büyük tartışma yaratan Napster programı ile internetten müzik yüklemenin mümkün hale gelmesi, genel olarak sektörde finansal olarak büyük bir değişime yol açtı

 YouTube, Deezer, Amazon ve Pandora gibi online müzik hizmeti veren servislerin 100 milyondan fazla abonesi var. Universal Music, Sony Music ve Warner Music gibi büyük şirketler, Drake, Adele ve Beyoncé gibi müzisyenlerin şarkıları online olarak her dinlendiğinde gelir elde ediyor.

Bilet satışları, sponsorluklar ve lisanslama kalemlerinen oluşan bütün müzik sektörünün geliri ise 2016 yılında 47.2 milyar dolar oldu. 2017 yılında ise bu rakamın 49 milyar dolara çıkması bekleniyor. Bu rakamdan en büyük payı ise canlı müzik etkinlikleri alıyor.

Dijital devrimden payı kapacak tek sektör ise müzik endüstrisi değil. Aynı zamanda küresel olarak video gelirlerinde de dijital, fiziksel satış kalemlerini geçecek

Aynı rapora göre Netflix, Hulu ve Amazon Prim gibi online video kanallarından elde edilen gelir, DVD ve Blu-ray satışlarını geçecek

Yatırım şirketi Kleiner Perkins Caufield & Byers, Spotify'ın küresel müzik gelirinin yüzde 20'sini, Netflix'in ise ev eğlencesi gelirlerinin yüzde 30'unu yüklendiğini ortaya koymuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Sınav günleri ramazan davulu çalınmayacak
Trump'ın kovduğu FBI direktörü açıklama yapacak
WhatsApp’a yenilikler geliyor!
Mardin Dargeçit'te 1 asker şehit oldu
Katar'a 5 bin Türk askeri gönderiliyor
DEAŞ kan donduran İran saldırısının görüntüleri yayınladı!
İstanbul'da yakalanan DEAŞ'ın üst düzey yöneticisi tutuklandı
Bursa'da polis merkezine silahlı saldırı
Bakan Türkeş'ten o fotoğrafa tepki
Erdoğan FETÖ davalarının bizzat takipçisi!
Yorumlar 4 yorum