BIST 1.399
DOLAR 8,76
EURO 10,44
ALTIN 502,63
HABER /  GÜNCEL

Münbiç neden önemli bu harita büyük çatışma çıkarır?

MÜNBİÇ haritasında son durum korkutucu. Münbiç'te son duruma ilişkin çizilen haritalara göre Suriye savaşının kilit aktörleri ilk kez karşı karşıya gelecek. Münbiç operasyonunda haritadaki dizilişler büyük çatışma nedeni olabilir.

Abone ol

TÜRKİYE, Suriye'deki El Bab operasyonunun ardından bir sonraki hedefin ülkenin kuzeyindeki Münbiç olduğunu açıkladı.

Münbiç, Türkiye'nin yanı sıra Suriyeli Kürtler, Suriye hükümeti, Rusya ve ABD gibi iç savaşın kilit aktörlerinin de var olduğu ve büyük önem atfettikleri yerlerin başında geliyor.

Suriye iç savaşına dahil olan yabancı devletlerden Rusya ve İran hükümeti desteklemek için faal rol üstlenirken, başta ABD olmak üzere Batılı devletler ile Türkiye ise DAEŞ'in yenilmesini ana hedef olarak belirledi.

Ancak, Türkiye'nin Münbiç operasyonu, Rusya, ABD ve Türkiye'nin desteklediği grupların ilk kez karşı karşıya gelmesi ve hatta birbirleriyle çatışması ihtimalini de gündeme getiriyor.

MÜNBİÇ NEREDE NEDEN ÖNEMLİ SON DURUM NE?

Suriye'nin kuzeyinde yer alan Münbiç kenti, Türkiye'ye yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunuyor. İç savaş öncesi yapılan nüfus sayımına göre, kentte yaklaşık 100 bin kişi yaşıyor. Arap ve Kürtlerin yaşadığı Münbiç halkının çoğunluğunu Sünniler oluşturuyor.

Kent, 2012 yılında Özgür Suriye Ordusu'nun denetimine geçti. Daha sonra 2014 yılında DAEŞ, kentin kontrolünü ele geçirdi. Böylece, DAEŞ; silah, lojistik destek ve savaşçı geçirmek için kullandığı en önemli geçiş noktalarından birisini kaybetmiş oldu.

Ağustos 2016'da ise yaklaşık iki ay süren bir kuşatmanın ardından Kürt grupların oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) bağlı Münbiç Askeri Konseyi, ABD'nin de desteğiyle kenti DAEŞ'den geri aldı.

Kentte sivil idarenin yürütülmesi ve temel hizmetlerin sağlanması ise Münbiç Sivil Konseyi tarafından yapılıyor.

MÜNBİÇ OPERASYONU NEDEN TARTIŞMA YARATTI?

Münbiç'in alınmasında Kürt ve Araplardan oluşan Münbiç Askeri Konseyi'ne en önemli desteği ABD'nin yanı sıra Türkiye tarafından "terör örgütü" olarak kabul edilen Halk Savunma Birlikleri (YPG) verdi.

Türkiye, YPG'nin Fırat Nehri'nin batısındaki bölgelerde bulunmasına karşı çıkıyor. Türkiye'nin en önemli kaygılarından birini, Afrin ve Kobane kantonlarının birleşmesiyle birlikte sınırın güney tarafında bir Kürt koridorunun kurulması oluşturuyor.

Türkiye, Münbiç'in DAEŞ'ten geri alınmasından bu yana YPG'nin kentten ayrılması çağrısı yapıyor. Kasım ayında, ABD'nin girişimleriyle varılan uzlaşma çerçevesinde YPG güçleri Türkiye'nin isteği doğrultusunda Fırat Nehri'nin batısına çekilmeyi kabul etti.

Ancak Türkiye, bu geri çekilmenin gerçekleşmediği duyurdu. 

Münbiç son durum haritası

TÜRKİYE NEDEN MENBİÇ'E OPERASYON DÜZENLEMEK İSTİYOR?

Türkiye, sınırın Suriye tarafında "terörden arındırılmış bir bölge" oluşturmak amacıyla başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El Bab kentinin DAEŞ'den alınmasının ardından bir sonraki hedefin Münbiç olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aralık ayında yaptığı bir konuşmada, Türkiye'nin hedeflerini şöyle tarif etti:

"Terörden arındırılmış güvenli bölge diye bir tezimiz var. Başından beri bunu söylüyoruz bu olmazsa Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa her zaman tehdit altında. Dertleri ne? Kuzey Suriye'de yeni bir devlet kurmak. Biz böyle bir devletin kurulmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu böyle bilinmeli."

Erdoğan Ağustos ayında da ayrıca, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında yapılan operasyonların "DAEŞ , PKK ve YPG tehdit olmaktan çıkana kadar" devam edeceğini söylemişti.

Bu nedenle Türkiye, YPG'nin uzaklaştırılması için Münbiç'e operasyon başlatmayı planlıyor.

MÜNBİÇ KÜRTLER İÇİN NEDEN ÖNEMLİ?

Kürt gruplar tarafından Münbiç, doğudaki Cezire ve Kobani kantonları ile batıdaki Afrin kantonunun birleştirilmesi için önemli bir geçiş noktası olarak görülüyor.

YPG'nin Kobani'deki Sözcüsü Fevzi Sleman, Haziran ayında Rudaw'a yaptığı açıklamada, "Münbiç alınsa bile Kobani ve Afrin'in birleşebileceğini sanmıyorum. Ancak bu kent, bu sürecin kilit noktalarından biri" diye konuştu.

Kürt gruplar, Münbiç'in Şahba kantonunun ele geçirilerek, Kobani ile Afrin'in birleştirilmesi açısından büyük önem taşıdığına inanıyor.

Ancak, Kürtlerin Şahba kantonu olarak isimlendirdiği bu hat, Fırat Kalkanı Harekatı'nın ardından Türkiye ile desteklediği Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrolü altında bulunuyor.

Demokratik Birlik Partisi (PYD) lideri Salih Müslim de Ağustos ayında yaptığı açıklamada, Kürtler tarafından ilan edilen "Kuzey Suriye-Rojava Federasyonu"nun güvenliği ve burada kurulan yönetimin iyiliği açısından Münbiç'in kontrol altında tutulmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Türk ordusu, Suriye sınırında tatbikat yapıyor
Türk ordusu, Suriye sınırında tatbikat yapıyor

MÜNBİÇ'TE ULUSLARARASI AKTÖRLER KİMLER NE İSTİYORLAR?

Münbiç için esas tartışmalar ağırlıklı olarak Kürtler ve Türkiye üzerinden yaşansa da ABD, Rusya ve Suriye hükümeti de kentte önemli rol oynayan diğer aktörler arasında yer alıyor.

ABD, Münbiç'in DAEŞ'ten geri alınması sürecinde Kürt güçlere açık destek verdi. ABD, aynı zamanda, başta YPG olmak üzere Kürt grupları Suriye'deki en önemli muharip müttefiki olarak görüyor ve YPG'nin şu anda Rakka'yı kuşatmaya yönelik operasyonuna da destek veriyor.

Bu nedenle, ABD bir yandan NATO müttefiki Türkiye'ye Münbiç'te destek vererek Kürtlerle, destek vermeyerek ise Ankara ile sorun yaşam riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Rusya da Suriye iç savaşında oynadığı rolün önemini giderek artırmak isteyen bir diğer büyük devlet.

Bir yandan Suriye hükümetini destekleyen Rusya, diğer yandan da Türkiye'nin DAEŞ'e yönelik El Bab operasyonuna havadan destek verdi.

Son olarak, Münbiç Askeri Konseyi de Rusya ile anlaşmaya vardığını ve bu kapsamda kentin batısındaki bazı köyleri Suriye ordusuna devrederek, Türkiye ve ÖSO ile arasındaki savunma hattını da hükümete bırakacağını açıkladı.

ÖNCEKİ HABERLER
Emniyet 33 FETÖ'cü ablanın peşinde!
Emniyet 33 FETÖ'cü ablanın peşinde!
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bu da mı gol değil Aydın Doğan! Barbaros Muratoğlu ifşası
Bu da mı gol değil Aydın Doğan! Barbaros Muratoğlu ifşası
Savcının aracına sopalarla saldıranlar için karar verildi
Savcının aracına sopalarla saldıranlar için karar verildi
'Cem Küçük denilen şahıs mahkum oldu'
'Cem Küçük denilen şahıs mahkum oldu'
AK Parti'nin vekillik teklif ettiği MHP'li kim ilk kez açıkladı
AK Parti'nin vekillik teklif ettiği MHP'li kim ilk kez açıkladı
Profesörden ürküten deprem bilgisi o fay kırılırsa bittik!
Profesörden ürküten deprem bilgisi o fay kırılırsa bittik!
 Mersin Üniversitesi'nde eğitime ara verildi
Mersin Üniversitesi'nde eğitime ara verildi
Kekeç'ten Selvi'ye zehir zemberek sözler
Kekeç'ten Selvi'ye zehir zemberek sözler
İstanbul'da en çok fiyatı artan ürün ne oldu?
İstanbul'da en çok fiyatı artan ürün ne oldu?
Yorumlar 11 yorum