BIST 8.000
DOLAR 27,12
EURO 28,91
ALTIN 1.670,80
HABER /  GÜNCEL

MTV ödeme e-devlet şifresiyle borç sorgulama ekranı

MTV ödeme borç sorgulama nasıl oluyor, hangi araç için ne kadar MTV ödenir, MTV online ve kartlı ödeme nasıl olur sorularının yanıtı haberimizde. MTV borcu olan sürücüler öncelikle gib.gov.tr adresine girerek online MTV ödemesi yapabiirler. Aynı zamanda PTT ve bankalardan da MTV ödemesi yapılabilir. Peki hangi araca ne kadar MTV ödenir yeni zamlı liste yayınlandı.

Abone ol

MTV borç ödeme sistemi 1 Ocak 2018'de başladı. Peki MTV ödeme nasıl olacak, hangi araca ne kadar MTV borcu ödenecek sorularının cevapları haberimizde. Motorlu taşıtlar vergi borcu olan vatandaşlar ilk olarak gib.gov.tr adresine girerek online borç sorgulayabilirler. MTV borçları banka şubelerinden ayrıca PTT'den ödeyebilirsiniz. Peki 2018 MTV zamlı listeye göre hangi araca ne kadar MTV ödenecek?

 ONLİNE MTV VERGİ ÖDEME NASIL? Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, mükellefler 2018 yılı MTV ilk taksit ödemesini, Başkanlığın internet sayfası aracılığıyla kredi ve banka kartlarıyla yapabilecek. Söz konusu ödeme ayrıca GİB mobil uygulaması, anlaşmalı bankaların internet bankacılığı ve banka şubeleriyle ilgili vergi daireleri üzerinden de gerçekleştirilebilecek.

İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için, tarayıcıya "www.gib.gov.tr" ya da bankaların resmi internet adreslerinin yazılarak giriş yapılmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

HANGİ ARAÇA NE KADAR MTV ÖDEYECEK?Motorlu taşıtlar vergisi her yıl ocak ve temmuz aylarında iki eşit taksitte ödeniyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), söz konusu ödemelerinde anlaşmalı olan bankaların mobil uygulamaları üzerinden de kolayca yapılabileceğini duyurdu. GİB açıklamasında MTV ödeme yollarını şu şekilde sıraladı:

"GİB Mobil uygulamasını (IOS ve Android) kullanarak, Başkanlığın resmi internet sayfasında (www.gib.gov.tr) yer alan "Borç Sorgulama ve Ödeme" bölümüne 02:00 - 22:00 saatleri arasında giriş yaparak kredi kartı ve banka kartı ile,
Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak veya banka şubelerine başvurarak,

PTT'DEN NASIL MTV BORCU ÖDENİR: Vergi Dairesi Müdürlüklerine başvurarak hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde yapılabilir."
Açıklamada ayrıca internet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için, tarayıcıya gib.gov.tr adresi ya da bankaların resmi internet adresleri yazılarak giriş yapılmasına dikkat edilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Yeni yılın vergi ve harçları Resmi Gazetede

Bazı vergi ve harçlar, Maliye Bakanlığının 2018 yılı için yüzde 14,47 olarak belirlediği yeniden değerleme oranında artırıldı.

MOTOR HACMİNE GÖRE MTV ÜCRETLERİ: Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğine göre, otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları için Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) oranları "torba yasa" olarak anılan 7061 sayılı Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'da yer alan tarifeler üzerinden uygulanacak.

Tebliğe göre, 2018'de yaş ve motor silindir hacmine göre motosikletler için uygulanacak MTV oranları 19 - bin 791 lira arasında değişecek. Minibüs için yaşına göre 288-888 lira arasında, panelvan ve motorlu karavanlar için yaş ve motor silindir hacmine göre 440- bin 791 lira arasında, otobüs ve benzerleri için yaş ve oturma yeri sayısına göre 587-3 bin 587 lira arasında, kamyonet, kamyon, çekici ve benzerleri için yaş ve azami toplam ağırlığa göre 260 - 4 bin 39 lira, uçak ve helikopterler için yaş ve azami kalkış ağırlığına göre 7 bin 191 - 60 bin 7 lira arasında değişen tutarlarda MTV ödenecek.

MTV