HABER /  EKONOMİ

Moody's de not artışına uzmanlar ne dedi?

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu yükseltti. Peki bu ne anlama geliyor?

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çektiğini açıkladı. Peki finans dünyası bunu nasıl değerlendirdi?

Not artırımı sonrasında finans dünyasından önemli açıklamalar geldi.

ABD’li banka Goldman Sachs not artırımını şöyle değerlendirdi:

*İkinci yatırım notu büyük ölçüde beklenmesine rağmen daha dar yatırım yetkileri olan yeni ve potansiyel büyük piyasa katılımcılarının ülkeye daha fazla sermaye koymasına imkan tanıyor.

*İkinci vadede beklenen etkiler denge seviyesine ulaşacaktır anca  ilk yatırım notu sonrası 5 Kasım'dan sonra 10 yıllık TL bazlı Hazine tahvilinde 140 baz puan düşüş yaşandı

*İkinci yatırım notu yerel faizlerde 35 bp, CDS spread'lerinde 15 baz puanlık daha düşüş/baskı yaratabilir bu düşüşün kısa sürede gerçekleşmesini bekliyoruz.

JPMORGAN: ORTA VADEDE ÇOKLU NOT ARTIŞLARI OLABİLİR

ABD’li JPMorgan Chase ise, Türkiye’nin Moody’s’in kararının ardından, 20 yıl sonra tamamen yatırım notlu bir ekonomi olduğunu ifade etti.

Açıklamada, “İkinci yatırım  notu bir süredir beklenmesine ve büyük ölçüde fiyatlanmasına rağmen karar Türk hisse senetlerine yatırımcı ilgisini artıracaktır. Kısa vadede hemen yeni kredi notu artışı beklememekle birlikte orta vadede potansiyel çoklu not artışları öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.  

ÖNCEKİ HABERLER
‘Suriyeliler Türkiye’de istenmiyor’ iddialarına yanıt
Tersane Patlamasında Ölen İşçinin Kimliği Belirlendi
Türkiye - ABD serbest ticaret anlaşması yolda
Komşularıyla başı dertte!
Muğla’da 4,4 büyüklüğünde deprem
Onur Ünlü ile Hazar Ergüçlü evleniyor aralarındaki yaş farkı tepki çekmişti
Yorumlar