BIST 1.410
DOLAR 9,26
EURO 10,75
ALTIN 526,39
HABER /  GÜNCEL

MİT'e verilen gizli talimatta bakın kimin imzası çıktı!

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, MİT'in TSK'da istihbarat yapmasına engel olan gizli talimatı kimin verdiğini bugünkü köşesinden yazdı. MİT'e verilen gizli talimatın sahibi eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel çıktı.

Abone ol

15 Temmuz darbe girişimi sonrası istihbarat zafiyeti nedeniyle tartışmaların hedefine oturtulan MİT'in 'TSK içinde istihbarat çalışması yapamadığı' ortaya çıkmıştı. MİT'in çalışmalarını engelleyen ise 28 Kasım 2011 tarihli MY 114-1(C) kodlu Silahlı Kuvvetler İstihbarata Karşı Koyma, Koruyucu Güvenlik ve İşbirliği Yönergesi'ydi. 

Daha önce gizli talimatı köşesinden duyuran Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü köşesinden de MİT'e verilen gizli talimatın altında kimin imzasının olduğunu açıkladı. Selvi'nin aktardıklarına göre, MİT'i 15 Temmuz'da istihbarat zafiyetine düşüren talimatın altında eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in imzası var. 

Abdülkadir Selvi o yönergeye ilişkin şunları yazdı:

İŞTE O GİZLİ YÖNERGE

"...

MİT’in TSK içinde istihbarat yapmasını yasaklayan ‘MY 114-1(C) kodlu’ talimat, 28 Kasım 2011 tarihini taşıyor. TSK’daki yazışma tekniğine göre tam adı, ‘MY 114-1(C) Silahlı Kuvvetler İstihbarata Karşı Koyma, Koruyucu Güvenlik ve İşbirliği Yönergesi’.

Yönergenin altında dönemin Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’in imzası yer alıyor. Necdet Paşa olağanüstü bir dönemde Genelkurmay Başkanlığı görevini üstlenmişti. Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve kuvvet komutanları topluca istifa etmiş, yaşanan kriz sırasında Necdet Paşa, siyasi iradenin yanında yer almıştı. 29 Temmuz 2011 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanı ve Genelkurmay Başkanvekili olarak atandı. 4 Ağustos tarihinde de Genelkurmay Başkanı oldu.

Necdet Paşa döneminin olağanüstü şartları sadece bu değildi. Ergenekon ve Balyoz davaları nedeniyle muvazzaf ve emekli birçok generalin cezaevlerinde olduğu, TSK’ya yönelik operasyonların yoğun bir şekilde sürdüğü bir dönemdi. Necdet Özel, 4 yıllık Genelkurmay Başkanlığı süresinde TSK’ya operasyon yapılmasını engelleyen bir tutum içerisinde oldu.

Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel

15 Temmuz gecesinde ise bir önceki Genelkurmay Başkanı olarak darbecilerle mücadele etti. Ama bu Genelkurmay Başkanı olduğu dönemde hakkında FETÖ’cü istihbaratı alınan bazı isimleri göreve devam ettirdiği gerçeğini görmemize engel değil. Bunların arasında darbenin beyin takımı olan Yurtta Sulh Konseyi’nin önemli isimleri de yer alıyor. Burada bir Necdet Özel tartışması açma çabası içinde değilim. Sadece bir süreci aktarmaya çalışıyorum.

KIVRIKOĞLU GETİRMİŞTİ

Biz tekrar MİT’in TSK içinde istihbarat yapmasının yasaklandığı yönergeye dönecek olursak, burada bir de yürürlükten kaldırılan bir talimat var.

“28 Kasım 2011 tarihinde Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel tarafından imzalanan İSTH:2200-2386-11/İKK ve Güv.D.İKK.Ş.2 sayılı emir ile 2001 tarihli MY-114-1(B) yönergesi yürürlükten kaldırılmıştır.”

Yürürlükten kaldırılan yönerge MİT’e, TSK içinde istihbarat toplama yetkisi veriyor.

Yürürlükten kaldırılan yönerge o tarihte Genelkurmay Başkanı olan Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun imzasını taşıyor. Kıvrıkoğlu da 28 Şubat konjonktürü nedeniyle TSK içinde, ‘kılıç şakırtıları’ nın duyulduğu bir dönemde Genelkurmay Başkanı oldu. “28 Şubat bin yıl sürecek” öngörüsü boş çıktı ama Kıbrıs’ta suikasta maruz kalmış, ordu içindeki cuntalar tarafından ortadan kaldırılmak istenmişti. O olayın da etkisiyle midir bilemem ama TSK içinde MİT’in istihbarat yapmasına imkân sağlayan yönergenin altındaki imza ona ait.

MİT’in TSK içinde istihbarat yapıp yapmaması önemli bir konu. Her gün 15 Temmuz demekle 15 Temmuz’lar önlenmiyor. 15 Temmuz dersleri ışığında TSK ve istihbarat ilişkilerinin yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Araç sahiplerine müthiş haber bu gece indirim geliyor
Araç sahiplerine müthiş haber bu gece indirim geliyor
SGK'dan sessiz devrim bugünden itibaren ücretiz olacak!
SGK'dan sessiz devrim bugünden itibaren ücretiz olacak!
Bu testi geçemeyen yandı binlerce sürücüye şok!
Bu testi geçemeyen yandı binlerce sürücüye şok!
Endonezya'da 5,6 büyüklüğünde deprem
Endonezya'da 5,6 büyüklüğünde deprem
15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü kullananlar dikkat
15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü kullananlar dikkat
AK Parti'de erken seçim senaryosu ikisi öne alınıyor
AK Parti'de erken seçim senaryosu ikisi öne alınıyor
Büyükelçi Karlov suikastında 5 FETÖ abisi
Büyükelçi Karlov suikastında 5 FETÖ abisi
Samsun'da feci kaza bir aile yok oldu
Samsun'da feci kaza bir aile yok oldu
Facebook'ta kadın sandığı kişi kabusu oldu
Facebook'ta kadın sandığı kişi kabusu oldu
Katar'dan 3 ülkeye büyük tepki geldi!
Katar'dan 3 ülkeye büyük tepki geldi!