BIST 1.331
DOLAR 7,80
EURO 9,48
ALTIN 462,02
HABER /  GÜNCEL

Mısır'dan Türkiye'ye şaşırtan barış çağrısı

Kahire yönetimi Türkiye ile ilişkilerin düzelmesi için çağrıda bulundu. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, darbe sonrası gerilen Türkiye ilişkilerinin düzelmesi için istekli olduklarının mesajını verdi.

Abone ol

MISIR Dışişleri Bakanı Samih Şükri, ülkesinin, içişlerine müdahale edilmemesi ilkesine bağlı kalarak Türkiye'yle arasındaki her türlü gerginliğin aşılması konusunda istekli olduğunu belirtti.

Şükri, Mısır'ın yarı resmi gazetesi "Ahbar el-Yevm"de yayımlanan açıklamasında, iki ülke arasındaki ilişkilerin normale dönmesine ilişkin temennisini dile getirerek "Şüphesiz Türk ve Mısır halklarını birbirine bağlayan çok şey var. İki halk arasında güçlü ilişkiler, akrabalıklar ve ortak miras söz konusu. Dolayısıyla ilişkilerin normale dönmesini umuyoruz. Mısır buna her zaman açıktır." ifadelerini kullandı.

Kahire ile Ankara arasındaki ilişkilerin hala aynı olduğuna dikkati çeken Şükri, şunları kaydetti:

"Bizler, Mısır'ın içişlerine müdahale ve hakaret edilmemesi ilkesine bağlı kalarak Türkiye ile her türlü gerginliğin aşılması konusundaki isteğimizi sürekli teyit ediyoruz."

Şükri, halihazırda eski gerginliklerin olmadığını ve zaman zaman Türk yetkililerden de yakınlaşmaya ilişkin istekler duyduklarını belirterek Ankara-Kahire arasındaki ilişkilerin normale dönmesi için Türkiye'nin de bu prensipleri dikkate alması gerektiğini, bunun iki ülkenin de faydasına olacağını ifade etti.

Şükri, ülkesinin her zaman karşılıklı saygı çerçevesinde ilişkileri inşa ettiğine vurgu yaptı.


Mısır'da demokratik seçimlerle iş başına gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz 2013'teki askeri darbeyle devrilmesinin ardından iki ülke arasında siyasi kriz yaşanmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
15 liraya gidiyorlar, depoyu doldurup Türkiye'ye dönüyorlar!
Alanya'ya kar yağdı yollar ulaşıma kapandı
İki gün eğitim aldı! 31 bin 500 lira maaşla...
Sosyal medyada rekor kıran Erdoğan videosu
Başbakan duyurdu: Kamuya 110 bin memur alınacak!
İyi Aile Babası dizisi uyarlama mı hangi diziden uyarlama?
Yorumlar 6 yorum