BIST 11.139
DOLAR 33,05
EURO 36,05
ALTIN 2.619,40
HABER /  DÜNYA

Mısır'da sokakta siyasette karıştı!

Mısır ordusu Hüsnü Mübarek'e destek çıkan bir bildiri yayınladı.

Abone ol

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in yine istifa etmemesi sokaklarda bardağı taşırdı. Göstericiler, Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Devlet Televizyonu ve Enformasyon Bakanlığı'nı kuşattı. Bazı subayların da protestoculara katıldığı belirtilirken, ordu Mübarek'ten yana tavır koydu. Mübarek de ailesiyle birlikte başkent Kahire'yi terk etti.

Cumhurbaşkanı Mübarek'in yetkilerini yardımcısına devrettiğini açıklamasının ertesinde, birkaç gün önce göreve getirilen iktidar partisinin genel sekreteri Hüssam Bedrevi istifa etti.


TAHRİR'DE YÜZBİNLER BÖYLE NAMAZ KILDI... TIKLAYINIZ

MÜBAREK'İN ÖLÜMDEN DÖNDÜĞÜ O AN... İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

HERKES GİTTİ BİR TEK O KALDI... TIKLAYINIZ...

MÜBAREK ŞARM EL ŞEYH'DE

El Arabiya'nın öğlen saatlerinde duyurduğu haberine göre, Mübarek askeri bir havalimanından ayrılarak bilinmeyen bir yere gitti.

El Arabiya'nın haberlerinden kısa bir süre sonra, yerel bir yetkiliden Mübarek'in bulunduğu yerle ilgili açıklama geldi. Mısır'da yerel bir hükümet yetkilisi, Kahire'den ayrılan Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in Kızıl Deniz'deki tatil beldesi Şarm El Şeyh'de olduğunu söyledi.

Görgü tanıkları da, başkanlık sarayından en az iki helikopterin havalandığını belirtti. Mübarek'in sık sık Şarm El Şeyh'e gittiği ve burada konuklarını ağırladığı belirtiliyor. Mısır devlet televizyonu, kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanlığı makamından önemli bir açıklama yapılacağını duyurdu.

POLİS KARAKOLUNA SALDIRI

Mısır'ın Sina'daki El Ariş şehrinde bin kadar Mısırlının bir polis karakoluna saldırdığı bildirildi.

Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, tutukluları serbest bırakmak için karakola saldıran kişilerle, karakolun çatısına çekilen polisler arasında çatışma çıktı. Saldırganların karakolun önündeki 3 aracı ateşe verdikleri ve molotof kokteyli kullandıkları belirtildi. Bu arada, görgü tanıkları başkanlık sarayından en az iki helikopterin havalandığını belirttiler.


ORDU MÜBAREK'İN PLANINA DESTEK ÇIKTI

Mısır'da Hüsnü Mübarek gerilimi. İstifa yerine yetkilerini sağ koluna devreden Mübarek'e Mısır ordusu da destek verdi. Yayınlanan bildiride "Mübarek'in geçiş planını destekliyoruz" açıklaması yapıldı. Askeri Yüksek Konsey Devlet Başkanlığı seçimi için net bir tarih vermedi.

Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'nin bugün sabah saatlerinde yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek üzere bir toplantı gerçekleştirdi.

SEÇİM İÇİN TARİH VERİLMEDİ


Toplantının ardından yapılan açıklamada, dün Mübarek'in de dediği gibi sıkıyönetimin "mevcut şartlar sona erdikten sonra" kaldırılacağı ifade edilirken, bu yıl içerisinde adil bir seçimin gerçekleştirileceği taahhünde bulunuldu. Mübarek'in devir planına destek veren ordu, verilen reform sözlerinin de garantörü olarak hareket edeceklerini belirtti.

MÜBAREK NE DEMİŞTİ?

Dünyayı ve kendi halkını ters köşeye yatırarak koltuğunu bırakmayan Mübarek, ordunun desteğiyle moral buldu... Bilindiği gibi Mübarek, "iktidarın devir sürecinin başladığını, bu sürecin Eylül'e kadar devam edeceğini" ifade etmişti.

SÜLEYMAN FİİLİ CUMHURBAŞKANI

Mısır'ın Washington Büyükelçisi Sameh Şukri, Hüsnü Mübarek'in bütün yetkilerini devrettiğinin altını çizerek, yardımcısı Ömer Süleyman'ın ''fiili cumhurbaşkanı'' olduğunu söyledi. Şukri, Amerikan CNN televizyon kanalına verdiği demeçte, Şukri, ''Mübarek'e hukuken cumhurbaşkanı diyebiliriz, ama fiili cumhurbaşkanı, yardımcısıdır'' dedi. ''Mübarek'in artık hiç yetkisi kalmadı mı?'' şeklindeki soruya Şukri, ''Yapılacak şey sanırım durumun yorumudur. Cumhurbaşkanı Mübarek çok açıkça bütün yetkilerini yardımcısına devrettiğini beyan etmiştir'' yanıtını verdi.

ASKERLER SUBAYLARA KATILIYOR

Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in 30 yıllık iktidarına karşı gösteriler sürerken, silahlı kuvvetlerden orta kademede 15 subay Mübarak'e karşı halk hareketine katıldı.
Cuma sabah namazından hemen sonra telefonla Reuters ajansına açıklamada bulunan Binbaşı Ahmed Ali Şuman, "Silahlı kuvvetlerin halkla dayanışma hareketi başlamıştır" dedi.

Başkent Kahire'nin Tahrir Meydanı'ndaki gösteride dün gece halka hitap eden Ali Şuman, "rütbeleri yüzbaşı ile yarbay arasında 15 subay halk hareketine katıldı" diyerek, silahını orduya teslim ettiğini de bildirdi.

Şuman, harekete katılan diğer subayların da cuma namazından sonra halkla konuşacağını belirtti. Tahrir Meydanı'nın batı girişini korumakla görevlendirildiğini belirten Şuman, diğer subayları da Mübarek karşıtı gösterilere katılma çağrısı yaptığını belirtti.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA YAPILACAK

Mısır devlet televizyonu, kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanlığı makamından önemli bir açıklama yapılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in ailesiyle birlikte başkent Kahire'den ayrıldığının açıklanmasından kısa bir süre yayımlanan haberde, açıklamanın ''önemli ve acil'' olduğu ifade edildi.

BİN KİŞİLİK GRUP KARAKOLA SALDIRI DÜZENLEDİ

Mısır'ın Sina'daki El Ariş şehrinde bin kadar Mısırlının bir polis karakoluna saldırdığı bildirildi.

Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, tutukluları serbest bırakmak için karakola saldıran kişilerle, karakolun çatısına çekilen polisler arasında çatışma çıktı.

Saldırganların karakolun önündeki 3 aracı ateşe verdikleri ve molotof kokteyli kullandıkları belirtildi.

Bu arada, görgü tanıkları başkanlık sarayından en az iki helikopterin havalandığını belirttiler.