BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  DÜNYA

Mısır'da 4 bin yıllık mezar bahçesi ortaya çıktı ilk kez...

MISIR'ın Luksor şehrindeki Dra Abu el-Naga kazı alanında 4 bin yıllık mezar bahçesi bulundu. Yalnızca ikonalardaki tasvirlerden bilinen mezar bahçelerinin somut bir örneğinin ilk kez Mısır'daki kazılarda gün ışığına çıkarıldığı açıklandı.

Abone ol

MISIR'ın Luksor şehrindeki Dra Abu el-Naga kazı alanında 4 bin yıllık mezar bahçesi bulundu. İspanya Ulusal Araştırma Konseyi (CSIC) tarafından, yalnızca ikonalardaki tasvirlerden bilinen mezar bahçelerinin somut bir örneğinin ilk kez Mısır'daki kazılarda gün ışığına çıkarıldığı açıklandı.

12. HANEDAN DÖNEMİNE AİT

Prof. Dr. Jose Manuel Galan öncülüğündeki ekip, M.Ö. 2000 yıllarından kalma kalıntıların, Mısır'da Yukarı ve Aşağı Nil Krallıkları'nın ilk kez Teb merkezli birleşik bir krallığa dönüştüğü 12. Hanedan dönemine ait olduğunu belirledi. 

Kaya içine oyulmuş bir mezarın girişinde yer alan üç metreye iki metrelik bahçenin 30 santimetrekarelik kafesli bölmelerden oluştuğu, her bir bölmeye mezarda yatacak kişinin vasiyeti üzerine, sembolik anlamı olan ağaç ve bitkiler ekildiği kaydedildi.

​'BULGULAR BİZE YALNIZCA DİNİ İNANÇLARLA İLGİLİ BİLGİ VERMEYECEK'

Eski Mısır uygarlığında mezar ve kabristanların hayatı ve ölümü anlamlandırmanın aracı olduğunu kaydeden Galan, "Buradaki bulgular bize yalnızca dini inanç ve pratiklerle ilişkin bilgi vermekle kalmayacak. Aynı zamanda gündelik yaşam, fiziksel çevre ve hatta iklime dair detayları keşfetmemize de olanak sağlayacak" ifadelerini kullandı.

BAHÇENİN TAHMİNİ GÖRÜNTÜSÜ;

​Mezar bahçesinin yanı sıra kaya mezarına bitişik küçük bir kerpiç dua bölmesi de gün ışığına çıkarıldı. Söz konusu ilavenin tarih olarak daha sonraya, M.Ö. yaklaşık 1.800'lü yıllara denk gelen 13. Hanedan dönemine ait olduğu belirtildi.