BIST 1.418
DOLAR 8,53
EURO 10,06
ALTIN 480,81
HABER /  EKONOMİ

Mehmet Şimşek: Senaryoların hepsi boşa çıktı

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bugün açıklanan büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Abone ol

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Büyüme, hem yüksek hem kapsayıcı. Sanayi esas itici güç. Bir yıl öncesine göre hiç kimsenin hayal edemediği kadar güçlü bir performans söz konusu." dedi.

Şimşek, TRT Haber'de katıldığı programda, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bugün açıklanan büyüme rakamlarına değinen Şimşek, üçüncü çeyrekte beklentilerin oldukça üzerinde bir büyümenin söz konusu olduğunu söyledi. 

Bunun çok olumlu bir gelişme olduğuna işaret eden Şimşek, "Geçen sene bu vakitlerde Türkiye'ye ilişkin çok olumsuz senaryolar, analizler yapılıyordu. Bunların hepsi boşa çıktı." diye konuştu.

Büyümenin detaylarına bakıldığında, çok olumlu sayılacak trendler bulunduğunu vurgulayan Şimşek, makine-teçhizat yatırımlarında çok büyük artış olduğuna dikkati çekti. 

Piyasaların beklediği kritik rakam açıklandı

Yatırımların gelecek açısından çok önemli olduğunun altını çizen Şimşek, şöyle devam etti:

"Yatırım her şeyin başı. Yatırımla birlikte üretime geçiş, istihdam, ihracat... Yatırımlar da nitelik olarak eğer makine-teçhizat yatırımı varsa, kaliteli yatırım kategorisine girer. Özellikle makine-teçhizat yatırımı üretken kapasiteyi artırıyor yani geleceğe ilişkin beklentileri, büyümenin devamı ve refahın kalıcı artması noktasında olumlu etkiliyor. Rakamlara bakıldığında üçüncü çeyrekte makine-teçhizatta yüzde 15,3'lük artış var. Bu son derece önemli bir rakam. Son bir yıldır her ne kadar Türkiye büyüdüyse de makine-teçhizat yatırımları eksideydi. Yatırım kısmına bakıldığında daha çok inşaat yatırımlarında artış vardı. İnşaat her ne kadar bir ihtiyaçsa da esas olan makine-teçhizat, yazılım ve Ar-Ge yatırımlarıdır. Üçüncü çeyrekte yatırımlarda bu kadar güçlü bir artış, gelecek açısından son derece pozitif bir sinyaldir."

Şimşek, yılın ilk yarısında net ihracatın büyümeye katkısının güçlü olduğunu hatırlatarak, "Büyüme dengeliydi. Büyümeye baktığınız zaman yılın ilk yarısında, neredeyse yarısına yakını dış talepten geliyordu. Üçüncü çeyrekte dış talebin katkısı oldukça düşmüş, yüzde 0,2'ye gerilemiş. Bir tek olumsuz olarak bu görülebilir." değerlendirmesinde bulundu. 

YILIN TAMAMINDAN HEDEFİMİZİN ÜZERİNDE BÜYÜME OLACAK: İhracatın büyümeye katkısının düşmesine iç talebin güçlenmesinin yol açtığını vurgulayan Şimşek, ithalattaki artışının çok güçlü olduğunu bildirdi.

Şimşek, "Her ne kadar ihracat pozitif bir seyir içindeyse de netinin büyümeye katkısı sınırlı oldu ama büyük resme baktığımız zaman gerçekten çok güçlü bir büyüme. Yılın 9 ayında yüzde 7,4 gibi çok güçlü bir büyüme söz konusu. Büyüme, dördüncü çeyrekte de devam ediyor. Dolayısıyla yılın tamamında bizim yüzde 5,5'lik hedefimizin epey üzerinde bir büyüme söz konusu olabilir. Şu anda muhtemelen rakamlar yüzde 6,5 üstü bir büyümeye işaret ediyor. Rakamlar güçlü." dedi.

TÜRKİYE SANAYİLEŞEREK BÜYÜYOR: Büyümenin sektörel analizine bakıldığında, sanayinin lider noktada olduğuna işaret eden Şimşek, bu dönemde sanayide yüzde 15,9 ile çok güçlü bir artışın söz konusu olduğunu söyledi.

Şimşek, bunu yüzde 11'in üstünde artışla hizmetler sektörünün takip ettiğini aktararak, tarımın katkısının ise sınırlı olduğunu, bu sektördeki büyümenin yüzde 2,8'i bulduğunu kaydetti.

Türkiye'nin sanayileşerek büyüdüğünün altını çizen Şimşek, büyümenin hem yüksek hem de kapsayıcı olduğunu dile getirdi. 

Büyümenin istihdam yarattığına da dikkati çeken Şimşek, son 12 ayda 1 milyon 350 binin üzerinde vatandaşa iş ve aş bulunduğunu vurguladı.

BÜYÜME HEM YÜKSEK HEM KAPSAYICI: Şimşek, büyümede Kredi Garanti Fonunun (KGF) da etkisinin bulunduğunu belirterek, bu kapsamda 200 binin üzerinde KOBİ'nin krediye erişim sağladığına dikkati çekti. 

Bunun da büyümenin aslında tabana yaygın olduğunun göstergesi olduğunu anlatan Şimşek, "Bir taraftan istihdam bir taraftan KOBİ'ler. Büyüme, hem yüksek hem kapsayıcı. Sanayi esas itici güç, esas belirleyici. Genel anlamda hakikaten bir yıl öncesine göre hiç kimsenin hayal edemediği kadar güçlü bir performans söz konusu." diye konuştu. 

Söz konusu büyümeyle üçüncü çeyrekte büyük ihtimalle Türkiye'nin Avrupa ülkeleri, G20, OECD ülkeleri arasında en yüksek büyümeyi sağlayan ülke olacağını belirten Şimşek, şunları kaydetti:

"Yüzde 7,4 yılın 9 ayında son derece güçlü bir büyüme. Yılın tamamı için muhtemel olan yüzde 6,5'lik büyümeyle de yılın tamamı için yine OECD'de birinci, AB'de birinci, G20'de de muhtemelen ilk üçün içindeyiz yani Çin ve Hindistan ile birlikte Türkiye son derece güçlü büyüyor. Biz gelişmiş ülkelerle arayı kapatıyoruz. 2000'li yılların başına gidin, Türkiye'de kişi başına milli gelir Avrupa Birliği'nin üçte biri düzeyindeydi. Bu rakamlarla bu sene muhtemelen Türkiye'nin kişi başına milli geliri AB ortalamasının üçte ikisi düzeyine ulaşacak. Bu son derece güçlü bir performans." 

SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASI İÇİN REFORMLAR ÖNEMLİ: Sürdürülebilir olması için reformlar önemli"Büyümeyi sürdürülebilir kılmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Şimşek, "Yüzde 11 istisnai bir rakam. Geçen sene üçüncü çeyrekteki düşük büyümeyi, düşük bazı yansıtıyor. Yüzde 5,5-6,5'lik büyümeyi sürdürmek için Türkiye'nin daha çok reform yapması lazım." dedi.

Türkiye'nin son bir yıldır birçok alanda önemli reformlar hayata geçirdiğini anlatan Şimşek, bunlara devam edeceklerini söyledi.

Şimşek, "Büyümenin sürdürebilir olması için daha dengeli olması lazım. Sadece iç taleple bunu uzun süre götüremeyiz, orada yeniden dengeleme gerekiyor. Bunu ancak reformlarla yapabiliriz. Reformlar sadece büyüme performansını beklentiler kanalıyla olumluya dönüştürmüyor, aynı zamanda Türkiye'nin büyüme potansiyelini yükseltiyor." değerlendirmesinde bulundu.

ÖNCEKİ HABERLER
Öcalan'la ilgili bomba darbe iddiası! Bir yıl önce...
Öcalan'la ilgili bomba darbe iddiası! Bir yıl önce...
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Kitle İletişimi'nin dünü bugünü yeniden okur karşısında
Kitle İletişimi'nin dünü bugünü yeniden okur karşısında
Ufak Tefek Cinayetler 8.bölüm fragmanı Oya'nın planına bakın
Ufak Tefek Cinayetler 8.bölüm fragmanı Oya'nın planına bakın
Araç sahipleri dikkat! Bakanlık tüm araçların listesini istedi
Araç sahipleri dikkat! Bakanlık tüm araçların listesini istedi
İran'ın gözü kulağı Reza Zarrab'da!
İran'ın gözü kulağı Reza Zarrab'da!
Putin geliyor! Gündem Kudüs ve Suriye
Putin geliyor! Gündem Kudüs ve Suriye
CHP'li İlgezdi hakkındaki suçlamalar! Aile boyu yolsuzluk
CHP'li İlgezdi hakkındaki suçlamalar! Aile boyu yolsuzluk
Kız öğrenci eşarpla kendini öldürmek istedi!
Kız öğrenci eşarpla kendini öldürmek istedi!
Taşerona kadroda 12 madde güvenlik soruşturması yapılacak mı?
Taşerona kadroda 12 madde güvenlik soruşturması yapılacak mı?