BIST 1.431
DOLAR 8,63
EURO 10,37
ALTIN 502,66
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

Meclis Başkan vekilliğine CHP'den sürpriz aday

Kamer Genç, Meclis Başkan Vekilliği için aday olan isimlerden biri oldu.

Abone ol

CHP’de, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun demokratik bir yarış olmasını istediğini belirterek seçimi milletvekillerine bırakmasıyla, vekiller bugün sandık başına gidiyor.

Kılıçdaroğlu’nun herhangi bir ismi işaret etmediği seçimde, Grup Başkan Vekilleri ve Meclis Başkan Vekili belirlenecek.

Kapalı grup toplantısında yapılacak seçimler için CHP kulislerinde ismi geçen çok sayıda aday var.

Grup Başkanvekilliği seçimi için 10 aday var. Mevcut Grup Başkan Vekilleri Akif Hamzaçebi, Muharrem İnce ve Emine Ülker Tarhan ile Engin Altay, Atilla Kart, Ali Rıza Öztürk, Hurşit Güneş, Özgür Özel, Mahmut Tanal ve Ali Serindağ yarışacak. Aykut Erdoğdu da adaylık başvurusu yapabilir.

Ancak kulislerde mevcut isimlerden bazılarının yerlerini koruyacağı, Engin Altay ya da Özgür Özel'in Grup Başken Vekilliği koltuğuna oturabileceği konuşuluyor.

KAMER GENÇ DE ADAY

Meclis Başkan Vekilliği için ise 4 aday bulunuyor. Mevcut Meclis Başkan Vekili Güldal Mumcu, Kamer Genç, Erdal Aksünger ve Mehmet Kesimoğlu adaylık başvurusu yaptı.

Oktay Ekşi ise adaylık için destek arıyor. Milletvekillerine destek için mektup yazan Ekşi, yeterli desteği görmezse aday olmayacak.

Parti bugün yapılacak kapalı grup toplantısında 2 divan katibi, 1 meclis idare amiri, 9 kişilik grup yönetim kurulu, grup denetçileri ve grup disiplin kurulu üyelerini de seçecek. Malik Ejder Özdemir meclis idare amirliğinde tek aday olduğu için seçim sonucu şimdiden belli olan tek isim.

SONRAKİ ADIM BAŞKAN ADAYI

Saat 10’da başlayacak ve 14’e kadar devam edecek seçimlerde, CHP grup yönetmeliğine göre salt çoğunluk gerektiğinden, 68 oy alınmaması halinde seçim tekrarlanacak. Seçimin uzaması halinde perşembe günü yeniden sandık kurulması gündeme gelebilir. Yeni grup yöentimi oluştuktan sonra CHP Meclis Başkanı adayını açıklayacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Boğa heykelinin boynuzuna düşen genç
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Sizce kim bu gaz maskeli eylemci?
Alevilere külliye sürprizi
Artık bu mutlu tablo yok
AB elçilerinden teamül dışı şok çıkış
Bu sözleşmelilere kadro yok!
Devrilen kamyon trafiği tıkadı
Türkiye finalde
İnşaat dünyasını şoke eden iflas!
Yorumlar 9 yorum