HABER /  GÜNCEL

MEB'den sürücülere "saygı" eğitimi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, trafik güvenliği ve trafikte temel değerlere dikkat çekmek için sürücülere eğitim verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığınca, sürücülere trafik güvenliği ve trafikte saygı eğitimi verilecek.

MEB'den yapılan yazılı açıklamaya göre bakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu arasında protokol imzalandı.

MEB Özel Eğitim Kurumlar Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, karayolu trafik güvenliğinin sağlanması, bireylerin trafik sorununa karşı duyarlılıklarının artırılması ve toplumsal farkındalık oluşturulmasının amaçlandığını bildirdi. 

Eğitimlerin özel motorlu taşıt sürücü kursları vasıtasıyla verileceğini ifade eden Şamlıoğlu, Türkiye'deki trafik kazalarının yüzde 88'inin sürücülerin hatalı davranışlarından kaynaklandığını vurguladı.

Şamlıoğlu, bakanlık olarak bu hatalı davranışların ve trafik kazalarının en aza indirgenmesi için 2016 yılının ocak ayında özel motorlu taşıt sürücü kursları müfredatına zorunlu trafik adabı dersini eklediklerini hatırlatarak, "Bu derste kursiyerlerimize, trafikte temel değerlerin yanı sıra, sorumluluk, yardımlaşma nezaket ve saygı, feragat ve fedakarlık, sabır, empati, diğergamlık, öfke yönetimi, beden dili, trafikte hak ihlalleri ve trafikte diğerlerinin sürücü davranışlarına etkisi gibi başlıklar altında bir davranış biçimi, bir trafik kültürü aşılamaya çalıştık. Şimdi ise paydaşlarımızla birlikte sürücüler öncelikli olmak üzere tüm yol kullanıcılarına bu trafik adabı eğitimini vermeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Bu kapsamda yürütülecek çalışmaların önemine ve trafik kazalarından kaynaklı ölümlerin başlıca sebeplerine dikkati çeken Şamlıoğlu, Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm Kurulu tarafından 2017'nin "Trafikte Saygı ve Araç Kullanırken Cep Telefonu Kullanımı ile Mücadele" yılı ilan edildiğini ve eğitimlerin bu mücadeleye katkı sunacağını aktardı.

Sürücü belgesi sınıflarında yapılan değişiklikler nedeniyle sürücü bilgilerinin güncellenmesinin de bu eğitimler kapsamında paylaşılacağını ifade eden Şamlıoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Eğitim programının içeriği ve materyal geliştirme çalışmalarına başlayan bakanlık, çeşitli zamanlarda billboard, afiş, el ilanı ve broşür gibi tanıtım araçları ile oldukça geniş bir kitleye ulaşmayı hedefliyor. Protokolün yürütülmesi için ayrıca il ve ilçelerde yürütme kurulları oluşturacak ve eğitime katılan sürücülere sertifika düzenlenecek."

ÖNCEKİ HABERLER
2016'da 1,5 milyar akıllı cep telefonu satıldı
Vardiyalı çalışan kadınların çocuğu olmayabilir!
Biberon çürüğü nedir, nasıl engellenir?
Öldürülen adamın yüzünü yeniden canlandırdılar
Suriyeli çocuk yaralı köpeğin başından ayrılmadı
2. yargı paketindeki af kimleri kapsayacak kaç kişi çıkacak?
Yorumlar