BIST 2.392
DOLAR 15,98
EURO 16,90
ALTIN 947,34
HABER /  DÜNYA

McCain'den anlaşmaya eleştiri

ABD Kongresi Senatörü ve eski Başkan adaylarından McCain, ABD yönetimini Rusya'nın politikalarına teslim olmakla eleştirdi.

Abone ol

ABD'li Senatör McCain'den "anlaşma" eleştirisi

ABD Kongresi Senatörü ve eski Başkan adaylarından McCain, ABD ile Rusya arasındaki Suriye'nin kimyasal silahlarıyla ilgili anlaşmayı sert bir şekilde eleştirdi.

ABD Kongresi Senatörü ve eski ABD Başkan adaylarından John McCain, ABD'nin başkenti Washington'daki düşünce kuruluşu Council on Foreign Relations'ta Suriye üzerine konuştu.

Konuşmasına, "ABD ile Rusya arasındaki Esed rejiminin kimyasal silahlarından arındırılmasına yönelik anlaşmanın büyük bir ilerleme olduğunu söyleyebilmek isterdim ama ne yazık ki öyle değil" diyerek başlayan McCain, bunu siyasi bir puan etmek için söylemediğini ifade etti. McCain,  yönetimin Kongre'nin askeri eyleme yönelik şüpheci bakışı nedeniyle bu sürece eli zayıf girdiğini, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e kimsenin güvenmediğini bildirdi.

McCain, Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin'in, 21 Ağustos'taki saldırlardan muhaliflerin sorumlu olduğunu söylediği bir noktada Rusya'ya inanmanın pek mümkün olmadığını ifade etti.

Bu nedenle, anlaşmanın uygulamasının çok önemli olduğunu belirten McCain, Obama yönetiminin askeri eylem tehdidinin masada olduğuna yönelik sözlerinin de içinin boş kaldığı değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'nın Suriye'ye yönelik güç kullanımı tehdidi veya yaptırımları kabul etmediğine de işaret eden McCain, şöyle devam etti:

"Tüm bu koşullar altında, Esed, yalan söylemeye ve aldatmaya başladığı zaman yükümlülüklerini yerine getirmesi için hangi baskıya sahibiz? Görünüyor ki, bu pek yok.  Şu andaki baskı gücümüzün ise artık kredibilitesi yok.

Diğer türlü olduğunda ısrar etmek, bu anlaşmanın temel gerçeğini gözden kaçırmaktır ki, bu anlaşma yönetimin gücünün bir ürünü değildir, zayıflığının, askeri eylemde bulunamaması ve bu yöndeki isteksizliğinin ürünüdür. Rusya bu zayıflığı sezdi ve ABD yönetimini diplomatik çıkmaz sokağa yönlendirdi".  

McCain, kimyasal silahların sadece Suriye'deki çatışmaların bir bölümünü oluşturduğunu vurgulayarak, "Bu savaşı bir an önce bitirecek bir stratejiye ihtiyacımız var, uzadıkça durum daha da kötüleşiyor" dedi.

Süreçte, Esed'in bir savaş suçlusu mu yoksa 9 ay boyunca müzakare partneri mi olduğunun belli olmadığını savunan McCain, ABD yönetiminin de Suriyeli muhaliflere silah yardımı yapmakta başarısız kaldığını kaydetti.

ÖNCEKİ HABERLER
2 minibüs çarpıştı: 14 yaralı
2 minibüs çarpıştı: 14 yaralı
Turistlerin şok eden yarışı
Turistlerin şok eden yarışı
Temiz hava İstanbul'a giremiyor!
Temiz hava İstanbul'a giremiyor!
Kahvehaneye kadın eli değdi
Kahvehaneye kadın eli değdi
Çin'in en zengin iş adamına saldırı
Çin'in en zengin iş adamına saldırı
Öğretmen sınıfta doğurdu!
Öğretmen sınıfta doğurdu!
Sadece tahmin ve değerlendirme
Sadece tahmin ve değerlendirme
Helikopter düşmeden az önce çekildi
Helikopter düşmeden az önce çekildi
Demokratikleşme paketinde çifte sürpriz
Demokratikleşme paketinde çifte sürpriz
Banka şubesinde dehşet anları
Banka şubesinde dehşet anları