HABER /  GÜNCEL

Marmara depreminde tsunami uyarısı Deprem uzmanından endişe veren açıklama

Deprem uzmanı Engin Er, geçtiğimi gün meydana gelen Yalova depremini değerlendirdi. Beklenen Marmara depreminin merkez üssünün deniz olacağına dikkat çeken Er, "Deprem 7.5 büyüklüğünde olur ve İtalya'ya kadar bu deprem hissedilir. Böyle bir depremde tsunami tehlikesi de var"dedi.

JEOLOJİ Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı ve Yüksek Jeoloji Mühendisi Engin Er, 30 Kasım'da merkez üssü Yalova olan deprem ve Marmara'da beklenen depremle ilgili açıklamalarda bulundu..

4.1 büyüklüğüdeki depremin münferit bir deprem olduğunu belirten Er" Ancak bu deprem o bölgedeki faylarda bir rahatlamaya neden olmamıştır" dedi. Deprem bölgesindeki gerilimin bir başka bölgeye taşındığına dikkat çeken Er, "Bu taşınma yeni bölgedeki gerilimi arttırdı. 4.1 büyüklüğündeki bir deprem hiçbir depremin öncüsü veya artçısı değildir, bu depremi bir uyarı niteliğinde düşünmemiz lazım" dedi.

FAY HATLARI CİDDİYE ALINMIYOR
Yapılan çalışmalarda büyük depremlerin 150 yıllık periyotlarda tekrarladığını söyleyen Er, "Bu periyoda göre biz Bursa'da bugün yarın büyük bir deprem bekliyoruz. Yakın zamandaki 4.1 şiddetindeki depremi göz önüne alarak yerel idareciler dikkatli ve uyanık olmalıdır. Bir yerde kentsel dönüşüm yapıyorsanız, plan değişikliğine gidiyorsanız fay hattı sizi engelliyor.

Başka hiçbir konuda biz fay hatlarını ciddiye almış değiliz. 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek olan bir yönetmelik var. O yönetmelik ne yazık ki bilimsel verilere uygun değil. Yalnızca Amerika'nın bazı eyaletlerinde kabul edilen, Avrupa'da kabul görmeyen deprem yönetmeliği ülkemizde yürürlüğe girecek. Bu yönetmelik problemlere çözüm olamayacak, tam aksine problemleri daha da artıracaktır" şeklinde konuştu.

'TSUNAMİ DAHİ OLABİLİR'
Yakın zamanda olması beklenen büyük Marmara depreminin deniz merkezli olduğunda tsunami tehlikesi dahi taşıdığına dikkat çeken Er, "Eğer beklenen Marmara depremi 7.5 büyüklüğünde olur ve fay tek seferde kırılırsa, bundan bırakın çevre illerin etkilenmesini Yunanistan, Bulgaristan, Avusturya, hatta İtalya'ya kadar bu deprem hissedilir. Böyle bir depremde tsunami tehlikesi de var. Gevşek, kötü zemine inşa edilmiş evlerde oturan insanların tamamı bu depremden olumsuz etkilenir" dedi.

EVİN ALTINDAKİ FAYI ÖĞRENİN
Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nün kurumsal web sitesinde yayınlanan haritalar aracılığıyla vatandaşların ev ve arazilerinin altındaki fay hatlarını öğrenebileceğini söyleyen Er, "2006 yılından 2012 yılına kadar Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'ndeki  mühendislerin arazide yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Türkiye’deki hemen hemen tüm fay hatları tespit edildi. Bu fay hatlarının aktiviteleri üzerine bir çalışma yapıldı. Aktif olan fay hatlarının tümü haritada işaretlendi. Tüm bunları gösteren MTA’nın bir sayfası var. Bu sayfaya girip ölçeği büyüttüğümüz zaman mahallemizden yani evimizin ne kadar yakınından aktif fay hattı geçtiğini net bir şekilde bu sayfada görebiliyoruz. Tabii bunu sadece görmüş olmamız yeterli değil. Bizim bu bilinçle beraber, planlarımızı da revize etmemiz lazım" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Xiaomi akıllı saatte Apple dahil tüm rakiplerini solladı
Xiaomi akıllı saatte Apple dahil tüm rakiplerini solladı
Dmitriy Peskov'den Putin yorumu! Kolayca alaşağı edebilir
Dmitriy Peskov'den Putin yorumu! Kolayca alaşağı edebilir
Memur maaşları 2019 ne kadar olacak yeni maaş tablosu
Memur maaşları 2019 ne kadar olacak yeni maaş tablosu
Çöp konteynerinde korkunç ölüm 3 arkadaşı da zehirlendi
Çöp konteynerinde korkunç ölüm 3 arkadaşı da zehirlendi
Ruhani'den sert uyarı: ABD İran'ın petrol ihracatını engellerse
Ruhani'den sert uyarı: ABD İran'ın petrol ihracatını engellerse
30 Ağustos resmi tatil mi  Zafer  Bayramı tatili kaç gün hangi güne denk geliyor?
30 Ağustos resmi tatil mi Zafer Bayramı tatili kaç gün hangi güne denk geliyor?
Yorumlar