HABER /  GÜNCEL

Lokantalarda bir dönem kapanıyor! Artık masalarda göremeyeceksiniz

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ve T.C. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile ortak olarak imzalanan protokol sonrasında tuz ve şeker kullanımı restoranların masalarından kalkacak.

Gençleri, çocukları yavaş, yavaş zehirleyen tuz ve şekere karşı hep beraber mücadeleye başladıklarını belirten Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Denetim Kurulu Üyesi, Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen, tuzu artık masalarda barındırmayacaklarını söyledi.


Restoranlarda yemeği tatmadan önce hemen tuz atıldığını dile getiren Bilen, "Bu konuda afişleme çalışmaları ve broşürlerle halka ulaşmak konusunda ikinci etap çalışmaları yapacağız. Yıl sonuna kadar çok önemli verilere ulaşacağımızı düşünüyoruz. Tüketici anlamında ilk zamanlarda bir takım zorluklar olacaktır fakat masada tuzu barındırmayacağız. Dükkânımızın bir yerine koyacağız. Eğer isteyen bir müşterimiz olursa biz ona servis yapacağız." şeklinde konuştu.

1 çay kaşığı tuz

Türkiye'de kişi başına günlük tuz tüketiminin 9,9 gramdır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre bu miktar 5 gramın altında olmalıdır. Bu da takriben 1 çay kaşığı tuza denk gelmektedir

Hipertansiyon tetikleyici

Fazla tuz tüketiminin başta hipertansiyonun tetikleyicisi olduğunu kaydeden Bilen; ayrıca mide kanseri, osteoporoz, böbrek hastalıkları, inme, kalp krizi ile de yakından ilişkisinin bulunduğunu vurguladı. “Tüm toplumu sağlıklı olmaya teşvik eden, verimli, hakkaniyetli, sürdürülebilir bir çerçeve oluşturmak zorundayız“ diyen Bilen, kronik hastalık yükünü azaltmada atılacak en önemli adımın sağlıklı yaşam kültürünün toplumca benimsenmesi olduğunu kaydetti. 

Sertifika verilecek
Tuz ve şeker konusunun ülkenin geleceği için çok büyük önem arz ettiğini vurgulayan Bilen; "Eskişehir Lokantacılar Odası olarak destek veren lokantacı esnafımıza ve diğer işletmelerimize sertifika vereceğiz." dedi.

Her üç kişiden biri obez

Dünya genelinde obezitenin artığını da belirten Bilen, "Türkiye’de her üç yetişkinden birinin obez, yine her üç yetişkinden birinin de fazla kilolu. Obezitenin kalp ve damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, kanser, kas iskelet sistemi hastalıkları gibi birçok sorunu beraberinde getirdi. Yaşam kalitesinin azalmasına, hatta ölüme yol açtığını, obezitenin temel sebebinin aşırı kalorili beslenme tarzı oldu. Aşırı kalorinin temel nedeni ise aşırı yağ ve şeker kullanımıdır. Aşırı şeker tüketimi obezite başta olmak üzere, pek çok kronik hastalığa neden olmaktadır. Bu nedenle, yiyecek ve içeceklerde, şeker miktarlarının düşürülmesi en az tuz kadar önemlidir. Bu ürünlerin bilinçsiz kullanımı, uzun, sağlıklı ve mutlu bir yaşamın önünde önemli bir engeldir” şeklinde konuştu. 

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters: Erdoğan'la yanlış anlaşmaları düzelttik
Kocaeli'nde Millet İttifakı'nın liderleri konuştu hırsız çaldı
Af haberleri 22 Mart genel af çıkar mı son haber geldi
Yozgat'ta Ümit Boyraz'ın vahşice öldürülmesine ilişkin soruşturmada 4 gözaltı
Hem taciz hem darp etmişti: O polisin cezası belli oldu!
AUZEF vize sonuçları açıklandı TC ile AKSİS sonuç sorgulama
Yorumlar