HABER /  DÜNYA

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters: Erdoğan'la yanlış anlaşmaları düzelttik

Türkiye'yi ziyaret eden Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters, "Saldırının ardından yaşanan yanlış anlaşmalar düzeltildi" açıklaması yaptı.

Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters, Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi Reuters’a değerlendirdi. Ziyareti öncesinde Erdoğan’ın cami katliamının ardından yaptığı açıklamaları eleştirmiş olan Peters, “Saldırının ardından yaşanan yanlış anlaşmalar düzeltildi” diye konuştu.

Gerginliğe neden olan konuşma

Peters, Erdoğan’dan katliamın görüntülerinin seçim mitinglerinde yayınlanmaması gibi bir talepte bulunmadığını söyledi. Peters, Erdoğan’la, Çanakkale Savaşı’nın 104’üncü yıldönümü töreninde sarf ettiği “İstanbul’u Konstantinapol yapamayacaksınız. Dedeleriniz geldiler, burada olduğumuzu gördüler, kimi ayakta kimi tabutta geri döndüler” sözleri hakkında konuşmadığını da ekledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti?

Erdoğan, Çanakkale Savaşı’nın 104’üncü yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada “İstanbul’u Konstantinapol yapamayacaksınız. Dedeleriniz geldiler, burada olduğumuzu gördüler, kimi ayakta kimi tabutta geri döndüler. Aynı niyetle gelecekseniz sizi de bekleriz. Sizleri de dedeleriniz gibi uğurlayacağımızdan hiç şüpheniz olmasın” demişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Kocaeli'nde Millet İttifakı'nın liderleri konuştu hırsız çaldı
Af haberleri 22 Mart genel af çıkar mı son haber geldi
Yozgat'ta Ümit Boyraz'ın vahşice öldürülmesine ilişkin soruşturmada 4 gözaltı
Hem taciz hem darp etmişti: O polisin cezası belli oldu!
Birleşmiş Milletler Golan Tepeleri tasarısını kabul etti!
2020 Kurban Bayramı tarihi ne zaman başlangıç tarihi
Yorumlar