BIST 1.360
DOLAR 8,56
EURO 10,12
ALTIN 496,98
HABER /  GÜNCEL

KYK borcu silinmesi komisyon kararı ne 19 Nisan son açıklama

KYK borcu silinmesi için Meclis'e yasa teklifi sunan CHP'li vekil binlerce üniversite öğrencinin umudu oldu. Katkı ve öğrenim kredisi borçlarıyla üniversiteden mezun olan öğrencilerin 2 yıl sonra ödemesi gerekn KYK borçları silinecek mi sorusunun cevabı merakla bekleniyor. Mezun olduktan sonra iş bulma sıkıntısı yaşayan gençlerin sırtında kanbur olan KYK borçları için verilecek son karar haberimizde olacak.

Abone ol

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından üniversite eğitimi gören öğrencilere verilen öğrenim kredisisiliniyor mu? KYK borçları silinmesi son durum ne yasa teklifi Meclis'te kabul edildi mi? Binlerce üniversite öğrencisi devlet tarafından verilen öğrenci kredilerinin silinip silinmeyeceğini merak ediyor. CHP'li vekil Mehmet Gökdağ bugün Meclis'e KYK borçlarının silinmesi için yasa teklifi sunduç Eğer Meclis'ten onay çıkarsa öğrencilerin sırtında kanbur gibi duran KYK borçları sıfırlanacak. Öğrenciler rahat bir nefes alacak.

Üniversite eğitimi gören öğrencilere Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından verilen öğrenim kredilerinin silinmesi için TBMM'ye CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ yasa teklifi sundu. KYK teklifi mecliste kabul edilirse öğrenim kredisi KYK borçları tamamen silinecek.

KYK BORÇLARI TAMAMEN SİLİNECEK: CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, teklifin gerekçesinde, “Her yıl üniversitelerimizden yüz binlerce öğrencimiz Kredi Yurtlar Kurumu’nca verilen katkı ve öğrenim kredisi borçlarıyla mezun olmaktadır. Öğrencilerin bu borçları, mezuniyetten 2 yıl sonra geri ödemeye başlamaları gerekmektedir. Kredi ödemelerini erteleme imkanı yok ise aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanmaktadır” dedi.

Sözcü'nün aktardığına göre, Gökdağ, “Türkiye’deki 3 milyonu aşkın işsizden 947 bini üniversite mezunu. Genç mezunların iş bulma sıkıntısına bir de devlete olan kredi borçları yük olmamalıdır. Bu nedenle bu krediler karşılıksız olmalıdır” diye konuştu. Kanun teklifi kabul edilirse KYK kredi borçları silinecek.

TEKLİF KOMİSYONA GİRDİ: KYK kredi geri ödemeleriyle ilgili kanun teklifi veren Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ'ın, hali hazırda geri ödeme dönemine devam eden vatandaşların borçlarının silinmesi, kredi kullanmakta olanların ise karşılıksız ödemeye dönüştürülmesi için verdiği kanun teklifi komisyona girdi.

Söz konusu teklif şöyle:

"Teklifin Başlığı: 351 Sayılı Yükseköğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi

Teklifin Özeti: Teklif ile, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun, yüksek öğrenim gören ve yönetmelikle düzenlenecek esaslar çerçevesinde yeterlikleri ve ihtiyaçları belirlenecek öğrencilere karşılıksız olarak öğrenim ve katkı kredisi vermesi, ayrıca hâlihazırda bu kredileri almakta olanlar ile bunlara ilişkin borcu olanların söz konusu kredi borçlarının silinmesi amaçlanmaktadır."

27 Mart tarihinde başkanlığa teslim edilen kanun teklifi, son olarak 5 Nisan tarihinde Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor komisyonuna ulaştı.

ÖĞRENCİLER KAMPANYA BAŞLATTI: Change.org adlı sitede KYK borçlarının silinmesi için çok sayıda imza kampanyası başlatıldı. Sosyal medya kullanıcıları #KykBorcumuzaÇözümİstiyoruz- etiketinde KYK borçlarının silinmesi taleplerini dile getirdi.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU EVLENİNCE SİLİNİR Mİ: KYK'dan öğrenim kredisi alan adayların cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri, öğrenim kredilerinin evlilik durumunda silinip silinmeyeceği. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun mevzuatlarında evlilik durumunda borçların silindiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Bu konu hakkındaki söylentiler gerçeği yansıtmamaktadır. Ancak, bu durum geçmişte birkaç defa TBMM'de konuşulmuş ama bir sonuca varılmamıştır. Dolayısıyla, KYK'dan öğrenim kredisi almış her T.C. vatandaşı, zamanı geldiğinde bu borcu kurumu ödemek zorundadır.

ÖNCEKİ HABERLER
7 eski Danıştay personeline FETÖ'den gözaltı
7 eski Danıştay personeline FETÖ'den gözaltı
Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde PKK'ya darbe
Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde PKK'ya darbe
Emir Sadettin Köpek kimdir ne zaman ve nasıl ölmüştür?
Emir Sadettin Köpek kimdir ne zaman ve nasıl ölmüştür?
Erdoğan neden seçim kararı aldı! Abdulkadir Selvi paylaştı
Erdoğan neden seçim kararı aldı! Abdulkadir Selvi paylaştı
Esenyurt'ta 4 katlı binada can pazarı
Esenyurt'ta 4 katlı binada can pazarı
Hadi gözünüz aydın olsun! Süleyman Özışık yazdı
Hadi gözünüz aydın olsun! Süleyman Özışık yazdı
Erken seçim için hangi gazete ne manşet attı?
Erken seçim için hangi gazete ne manşet attı?
Yemekteyiz Emre Günay kimdir puanlara göre birincisi kim?
Yemekteyiz Emre Günay kimdir puanlara göre birincisi kim?
Meral Akşener göz yaşlarını tutamadı
Meral Akşener göz yaşlarını tutamadı
CHP heyeti YSK Başkanı ile görüşecek
CHP heyeti YSK Başkanı ile görüşecek