BIST 11.090
DOLAR 32,87
EURO 35,69
ALTIN 2.553,95
HABER /  DÜNYA

Kusayr kasabasında korku hakim

Esed yönetiminin ele geçirdiği Kusayr kasabasında katliam korkusu yaşanıyor

Abone ol

Esed rejimine bağlı güçlerin, Suriye'nin Humus'a bağlı Kusayr kasabasının merkezini ele geçirdiği bildirildi.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından yapılan açıklamada, Kusayr'a dün geceden bu yana yoğun hava ve kara saldırısı düzenlendiği, ÖSO birliklerinin, sivillerin daha fazla zarar görmemesi için şehir merkezinden çekildiği belirtildi.

Açıklamada, hedef gözetmeksizin sürdürülen bombardıman sebebiyle çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği, binden fazla kişinin yaralandığı ve birçok binanın çöktüğü ifade edildi.

Katliam endişesi

SRGC, kent merkezini ele geçiren Esed güçleri ve Hizbullah milislerinin sivil ya da asker gözetmeksizin katliam yapabileceğinden ve yaralıların yanı sıra şehirdek sivillerin hayatından endişe edildiğini duyurdu.

Merkezi Cenevre'de bulunan Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC)'den yapılan yazılı açıklamada, Kusayr'daki sivil nüfusun can güvenliğinin olmadığı, saldırılarda yaralananların acilen bölgeden çıkartılması gerektiği kaydedildi.

Esed güçleri ve Hizbullah militanlarının 18 Mayıs'da Kusayr kasabasına yönelik başlattığı operasyona muhalifler direnişle karşılık vermiş, çıkan çatışmalarda çok sayıda Hizbullah militanı ve muhalif savaşçı hayatını kaybetmişti.