BIST 1.411
DOLAR 8,71
EURO 10,39
ALTIN 497,10
HABER /  GÜNCEL

Kurtulmuş: İnsaf sahibi Saadet Partililer CHP ittifakına oy vermeyecek

Turizm ve Kültür Bakanı Numan Kurtulmuş, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi İnternethaber'i ziyaret etti ve gündeme ilişkin soruları cevapladı. Seçimin ilk turda biteceğini belirten Kurtulmuş, insaf sahibi Saadet Partililerin CHP ile ittifaka oy vermeyeceklerini söyledi.

Abone ol

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi İnternethaber'e ziyarette bulundu. Sahadaki son durumun kampanyaya başladıkları günden çok daha iyi olduğunu belirten Kurtulmuş, "Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsı ve AK Parti ile ilgili gelişmeler fevkalede güzel. AK Parti’nin oylarının çok daha yukarıya çıktığını görüyoruz. İnşallah birinci turda hem Tayyip Erdoğan hem AK Parti açık ara birinci çıkarak seçimi sonuçlandıracak’’ dedi.

İşte Numan Kurtulmuş'un gündeme ilişkin sorulara verdiği cevaplar...

- Seçim kampanyasına İlk başladığınız günle bugün arasında nasıl bir fark görüyorsunuz?
- Önemli bir fark görüyorum. Ramazan öncesinde yeni başkanlık modelinin vermiş olduğu tereddütler vardı. Sabahlara kadar süren gayretli bir çalışmayla bütün evlere girildi, sokaklarda herkesin eli sıkıldı anlatıldı, basında anlatıldı. Neyin seçimi olduğu, neye oy verileceğinin milletin daha iyi bir şekilde gördüğünü hissettik.

- Siz Ordu'lusunuz ve Ordu Milletvekilisiniz. Bu dönemde İstanbul milletvekili adayı gösterildiniz. Size sürpriz oldu mu?..
- İstanbul’dan aday gösterilmeye şaşırmadım. Cumhurbaşkanı’mızın tasarruffu bu. Siyasi hayatı İstanbul’da geçmiş İstanbul’da doğmuş büyümüş birisiyim. 5 yıl burada il başkanlığı yaptım. İstanbul adaylığım tabii bir akıştı benim için. Ama çok yoğun bir şekilde 3.bölge geniş bir alana hitap ediyor. Oradaki faaliyetlerimizi kampanya boyunca sürdüreceğiz’’ şeklinde konuştu.

İNSAF SAHİBİ SAADET PARTİLİLER OY VERMEYECEK...

- Eski bir Saadet Partili olarak Saadet Partisi'nin son dönemde izlediği politikalar Sayın Mehmet Özhaseki'nin dediği gibi sizin de içinizi acıtıyor mu?
-Bizim karşımızda yer alan CHP ittifakı var. Tek ortak noktası Erdoğan karşıtlığı olan ittifaktan ‘hayır’ gelmez. Söyledikleri tek ortak nokta var Erdoğan gitsin kim gelirse gelsin. Akıl tutulması bu. Beklenildiği gibi bir sonuç vermeyecek. Rahmetli Erbakan Hoca’nın verdiği mücadele bellidir. CHP zihniyetine karşı ortaya koyduğu mücadeleye rağmen bu ittifakın içinde yer almamaları lazımdı. Saadet Partisi içindeki bazı arkadaşlar, CHP ile aynı ittifakta yer aldıkları için rahatsız olduklarını görüyorum. İnsaf sahibi olan arkadaşlarımız doğru bir şekilde oylarını verecekler. Hatalı bir ittifakın içinde yer almayacaklar diye düşünüyorum. CHP ittifakında yer alanlar ne yapacaklarını değil ne yaptırmayacaklarını söylüyorlar. Birileri diyor ki ‘araba yaptırmayacağım’, diğeri hızını alamıyor ‘Çanakkale Köprüsünü yaptırmayacağım’ diyor, ‘niye hızlı tren var’ diyor. Bunlar aslında Türkiye’nin gelişip kalkınması için konuşacağı konular değil. Büyük bir kitlenin aklı selim hareket edeceğini düşünüyorum.

2-3 SAAT UYKU VE ARABADA ŞEKERLEME YAPARAK ÇAYIŞTIK

- Seçim çalışmaları çok yoğun geçti? Günlük ne kadar uyuyabildiniz bu dönemde?..
- Vallahi bizim parti bayrakları ile seçim yapmamız seçim kanunu yüzünden yasak. Günde ortalama 3 saat uykuyla, kelimenin tam anlamıyla programlar arası seyahatlerde araç içinde şekerleme yaparak çalıştık ama olsun. Sonuç güzel olacak...

- Size göre seçimden nasıl bir sonuç çıkacak?.. 
- Benim kendimden bahsetmem doğru olmaz ama bu kadar yıldır bu kadar seçim kampanyalarının içerisinde olduk. Hiçbir seçim kampanyası öncesi 'şu rakamdır' demedim. Çünkü milletin iradesine saygısızlık olarak görürüm. Açıkcası şu anda gördüğüm birinci turda Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilecektir. Parlamentoda tek başına çoğunluk olacağını düşünüyorum İnşallah öyle olacaktır.

MİLLET NEREDEYSE BİZ ORADAYIZ...

- Kıraathaneye gidiyor musunuz?
- Millet neredeyse oradayız. Orada Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği şudur: Gençlerimizin sokaktan bir şekilde kurtarılarak kültür muhitleri içerisine sokulması. Kıraathaneler üzerinden mahallelere kadar bir atmosferin oluşturulması teklifidir. Bunu muhalefet maalesef çarpıttı. Sanki biz mahallelere kahvehaneler yapacağız insanlar oraya gelecek iskambil oynayacak, tavla oynayacak vakit geçirecek ve devlet bunun için de gençlerin boşa vakit geçirdiği mekanlar oluşturacak.

Halbuki bizim kastettiğimiz şu; Ben göreve geldikten sonra bütün illerdeki halk kütüphanelerimizi gece 11’e kadar açık tuttuk. Ve şunu gördük özellikle gençlerimiz sürekli ders çalışıyor, kitap okuyor bazılarında sıra var. Dedik ki gençlerimize çay kahve poğaça simit ikram edin ki ara verme ihtiyacı hissettiğinde dışarı çıkıp o okuma ortamından kopmasın. 15-20 dakika ara versin sonra devam etsin. Bunu zaten biz uyguluyoruz. Örnek olsun diye söylüyorum Beyazıd Kütüphanemiz 24 saat açık. Çay, çorba orada da var. Hatta bazı geceler Türk sanat musikisi, Türk Halk musikisi gibi meşk ortamları oluşuyor. Sanatçılarımız geliyor. Gençlerle birlikte oluyor. Bir kültür sanat ortamı oluşturuluyor. Bu bir kültür muhiti oluşturma çabasıdır.

NE SÖZ VERDİYSEK YAPTIK, MİLLET BAHÇELERİ DE YAPILACAK

- Millet Bahçeleriyle ilgili şöyle bir algı var. Yaparsa AK Parti yapar ama yaparsa!..
- Söyleyip de yapamadığımız hiçbir şey yoktur. Ağzımızdan çıkan senettir. Sadece son yıllarda yapılanları düşünün. 3. Boğaz Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, yollar, havaalanları, üniversiteler, şehir hastaneleri… Bunlar bir önceki seçimlerde söylendiği zaman da belki tereddüt geçirenler "acaba bunları yaparlar mı" diyenler vardı. Ama çok kısa süre içerisinde, ikinci seçim gelmeden bunların yapıldığını görüyoruz. Şimdi önümüzde Çanakkale Köprüsü var. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı bizim bakanlığımızla ilgili bunlardan birisi Atatürk Kültür Merkezi Taksim’de. 2019’da bitireceğiz. Rami Kışlası orayı büyük bir kültür havzası haline getireceğiz. Onu da 1 yıl içerisinde bitirmeyi düşünüyoruz. Kuleli Askeri Lisesi’ni dünya çapında bir ulusal müze haline getireceğiz. Topkapı Sarayı ve çevresini Sur'u Sultaniye’yi de içerisine alarak bir kültür havzasına dönüştüreceğiz. Bunları söylediğimizde yapmaya başlıyoruz zaten. Şimdi yeni bir döneme giriyoruz. Bunlar daha hızlı bir şekilde yapılacak. Kaldı ki Millet Bahçeleri bu seçimde en çok tutan Anadolu’nun gittiğimiz şehirlerde ilgi çeken projelerden birisi oldu. Onun için de bu projeyi çok önemsiyorum.

PKK ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİNDEN YAKALANAN VAR MI?

- PKK üst düzey yöneticilerinin yakalandığı ve bugün isimlerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağı konuşuluyor... Cemil Bayık ve Murat Karayılan gibi isimlerin yakalandığı iddiasıyla ilgili ne söyleyebilirsiniz?..
- Türkiye'nin terörle mücadelesini sadece Kandil üzerinden okumak yanlıştır. Ama Kandil  bizim için canımızı çok yakan önemli bir terör yuvasıdır. Türkiye biliyorsunuz terörle mücadele kararlı bir şekilde sürdürüyor. Sınırlarında önemli terör koridorlarını kapatıyor. Fırat Kalkanı Operasyonu ile birlikte Türkiye terör konusundaki kararlılıklarını ortaya koyuyor. Hem DEAŞ, hem PKK, hem PYD mücadelenin bir unsuru. İlk bilgileri Cumhurbaşkanı da açıkladı ve üst düzey çok sayıda kişilerin öldürüldüğünü söyledi. Ayrıca orada öldülen teröristlerin isimleri elimizde mevcuttur. Bunların isimlerini yetkililer yakın zamanda açıklayabilir.

- Yakalanan üst düzey terörist var mı?
- Bunlar devam eden etkili operasyonlardır. Kandil'dekiler de bu operasyonun bir parçasıdır. Sınırlarımızın ötesinden Türkiyeye hiç bir tehdit gelmeyene kadar devam edecek.

ANADOLU AJANSI SEÇİM MANİPÜLASYONU MU YAPTI?..

- Anadolu Ajansı’nın seçim için test yayını üzerinden fırtına kopartıldı. AA'dan sorumlu Başbakan Yardımcılığı yapmış bir isim olarak bu konuda ne söylersiniz?
- Aslında Ben de bu meseleye yeni vakıf oldum ne olduğunu detaylı bir şekilde bilmiyorum. Ancak şunu söyleyeyim Türkiye problemsiz pırıl pırıl seçimler yapmaya alışmış bir ülkedir. Allah'a çok şükür hem de bütün seçimler için söylüyorum hiçbir şekilde seçimleri seçimde sandıklarda bir sorun olmayacaktır.  Bütün herkesin sandıklara sahip çıktığı hemen orada Internete girildiği seçimleri yapabiliyor. Türkiye’de hiç kimse şimdiden seçim sonuçları açıklayamaz. Seçim sonuçları ortaya koyduğu seçim sonuçlarını açıklayan Anadolu Ajansı değildir. Anadolu Ajansı ajanslardan sadece birisidir. Seçimlerin nasıl geliştiğini anlatmak Anadolu Ajansı vazifesidir. Herkes rahat olsun en ufak bir durum söz konusu değildir.

CHP'NİN AKREDİTASYON HASTALIĞI 28 ŞUBAT KALINTISI...

- Muharrem İnce gazetecilerle buluştu. Birçok gazete, televizyon internet sitesi, bizim yayın grubumuz da dahil toplantıya davet etmediler. Bunu sorduklarında onlar tetikçi ondan dolayı davet etmedim gibi bir ifade kullandı. Bu tavır için ne dersiniz?
- Bu yeni bir uygulama değil. Bu akreditasyon işi 28 Şubat'tan itibaren zihinlerinde olan, kendi siyasi uygulamaları ve gelenekleri içerisinde olan bir durumdur. Hatırlacaksınız sadece belli gazeteler 28 Şubatçıların yaptığı toplantılara katılabiliyordu. Doğru bir durum değildir. Yukarıdaki aday olan kişi böyle davranırsa sahaya çok daha çirkin bir şekilde yansıyor. Gördünüz Gaziantep’te TRT’ye karşı yapılan saldırı. Anlamak mümkün değildir hem TRT bizim haberlerimizi vermiyor diyeceksiniz hem de arkasından giden TRT’nin elemanlarına insanlar saldırcaklar.

KURTULMUŞ İNTERNETHABER'İ NASIL BULDU?..

- İnternethaber’i nasıl buldunuz?

- Ben ilk sefer geldim. Gayet güzel bir kurum olmuş. Medya önümüzdeki dönemde çok daha hızlı olacak. İnternet medyası bunlardan bir tanesidir. Seçim kampanyasında bunu daha iyi gördük. Başarılar diliyorum. Gayet önemli güzel bir kurumu hayata geçirmişsiniz.

ÖNCEKİ HABERLER
Cumhurbaşkanları oy oranları 2018 YSK Sandık Sonucu
Cumhurbaşkanları oy oranları 2018 YSK Sandık Sonucu
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Kilis oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Kilis
Kilis oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Kilis
Adıyaman oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Adıyaman
Adıyaman oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Adıyaman
Şanlıurfa oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Şanlıurfa
Şanlıurfa oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Şanlıurfa
Mardin oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Mardin
Mardin oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Mardin
Batman oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Batman
Batman oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Batman
Siirt oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Siirt
Siirt oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Siirt
Şırnak oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Şırnak
Şırnak oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Şırnak
Tunceli oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Tunceli
Tunceli oy oranları partilerin ittifak oy sonuçları 2018 - Tunceli
Yorumlar 56 yorum