BIST 2.913
DOLAR 17,95
EURO 18,26
ALTIN 1.024,89
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Kruvaziyer Liman Projesi’ne Meclis’ten onay

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in vizyon projelerinden Kruvaziyer ve Yat Liman Kompleksi Projesi’ne, Büyükşehir Meclisi’nden onay çıktı.

Abone ol

YPK tarafından da onaylanan projenin artık ihaleye hazır hale geldiğini belirten Türel, yap-işlet-devret modeliyle yapılacak projenin turizme büyük ivme kazandıracağını söyledi.  

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, KruvaziyerLiman Projesi’nin Antalya’nın yıllardır özlediği önemli bir yatırım olduğunu belirterek, “Bu yatırımı Antalya’ya kazandırarak turizme önemli bir ivme kazandırmak, kaliteyi yükseltmek hedefimiz var. Kruvaziyer gemilerle ağırlıklı olarak gelir düzeyi yüksek üçüncü yaş kuşak turistler seyahat ediyor. Antalya’ya bu gelir düzeyi yüksek turistleri getirmek amacıyla kruvaziyer liman yapmak istiyoruz. Bu konuda uzun bir zamandır çalışıyoruz. Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararımız Başbakanımız ve planlama kurulu üyesi bakanlarımız tarafından imzalandı. Proje şu anda ihaleye hazır” dedi.

EN UYGUN LOKASYON LARA

Projeyi Büyükşehir Belediyesi’ne ait Lara Birlik plajında yapacaklarını söyleyen Türel, şunları aktardı: “300 kusur dönüm bir araziyi kapsıyor. Sahile genişliği bin metre civarında. Kruvaziyer limanla sahiller kapatılıyor diye bir takım eleştirileri görüyorum, garipsiyorum. Bu limanları sahilde yapmayıp dağ başına yapacak halimiz yok. Dolayısıyla Antalya’nın 640 kilometrelik sahilinde biz bir liman yapacaksak bu liman Antalya’nın bir kıyısında olmak durumunda. Tabi bu lokasyonun havaalanına, Kundu, Belek gibi turizm merkezlerine ve şehir merkezine yakınlığı önem arz ediyor. Lara en uygun lokasyon. Bence en büyük şansımız. Liman yapıldığında burası bir başlama ve bitme noktası olacak. Havaalanına 10 dakika. Nasıl ki Güney Amerika’ya gemilerle tura çıktığınızda önce uçakla Miami’ye gidiyorsunuz, oradan da gemilerle seyahate çıkıyorsunuz, şimdi Akdeniz’de bir tur yapılacaksa aynı şekilde uçaklar önce Antalya’ya gelecek veya son durak Antalya olacak buradan herkes uçakla ülkesine dönecek. Havaalanına yakınlığı bu yüzden önem arz ediyor. Kruz limanlarının içinde mutlaka bir de otel oluyor. Gelen turist gelir gelmez gemiye binmiyor kruzlimanın olduğu otelde bir iki gün de konaklıyor.”

AKVARYUM İÇİNDEN KARAYA ULAŞILACAK

Başkan Türel konuşmasına şöyle devam etti: “Kanada’dakibir kurvaziyer limanda otel,liman mendireğinin üstüne yapılmış. Dolayısıyla otel kruvaziyer limana en yakın yerde olmalıdır. Ayrıca ticari alan, yat kulübü de planlandı. Kruvaziyer limana 300 metrenin üzerinde 4 tane gemi yanaşabilecek. Ayrıca yaklaşık 420 yat kapasiteli bir marina daha olacak. Burada proje avantajlarımız var. Örneğin, limanın açıktaki mendireğine demir atan kruvaziyergemisinden asansörlerle denizin altına iniyorsunuz. Denizin içindeki bir akvaryumdan raylı sistemle karaya geliyorsunuz. 700 -800 metrelik mesafeyi etrafınızda balıklar yüzerken muhteşem görüntülerle geçip,karaya ayak basmış oluyorsunuz. Bu da turistler için cazibeli bir durum olacak. Bu da projemiz kapsamında var.”

YATIRIMCILARIN İLGİSİNİ ÇEKMEMİZ LAZIM

Proje ile ilgili dünyada bu işi yapan en saygın ve önemli kruvaziyer şirketleri ile birçok görüşme yaptıklarını belirten Türel, “Ben Miami’de Kardeş Şehir Protokolü’nü imzalarken birçok görüşme yaptım. Mutlaka o yatırımcılarında ilgisini buraya çekmemiz onların Antalya’ya olan yatırım iştahını ciddi bir şekilde sağlamamız lazım. Onun için bu proje geliştirildi. Yerli ve ya yabancı yatırımcı bulunduğu takdirde ihalesine çıkıp Antalya’ya kazandıracağız” dedi.  

1 SANTİM EKSİLMEYECEK

Başkan Türel, projenin Lara sahilini etkileyeceği şeklindeki çekincelere de açıklık getirerek, “Bu devasa projeleri bu işin uzmanı kişiler hazırlıyor. Bu kişilerin hazırlaması yetmiyor. Ulaştırma Bakanlığı Alt Yapı Genel Müdürlüğü bu projeleri didik didik inceliyor.Lara Sahili, benim 3 yaşımdan 18 yaşıma kadar bütün yazlarımı geçirdiğim bir sahil. O sahilden bir santim eksilecekse ben bin tane Kruvaziyer Liman’ı Lara sahilinin 1 santimine değişmem. Bu kadar net söyleyeyim. Dolayısıyla bunların hepsinin çok detaylı incelemeleri yapıldı. Ve Ulaştırma Bakanlığındaki denizcilikle ilgili arkadaşlarımız tarafından denetlendi. Ve bu söylediğiniz tereddütlerle ilgili hiçbir risk söz konusu değil. Ve ben de teknik arkadaşlar bunu inceliyorken onlara söyledim; Lara Sahili’nden eğer 1 santim eksilecekse ben bu Kruvaziyer Liman’ı hiçbir şekilde burada yapmam dedim. Bu konularla ilgili bütün teknik detay incelemelerini yaptıktan sonra bu konuda onaylarını verdiler. Ve biz böyle yola çıkıyoruz. Biz işi ehline emanet eden bir anlayışın, inancın temsilcileriyiz” ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan o çocuğun kim olduğunu canlı yayında açıkladı
Erdoğan o çocuğun kim olduğunu canlı yayında açıkladı
Kafede önce botoks sonra kahve keyfi
Kafede önce botoks sonra kahve keyfi
ABD'den referandum açıklaması: İptal edin
ABD'den referandum açıklaması: İptal edin
Erdoğan yerine önerdiğiniz ismi söyleyin de bilelim
Erdoğan yerine önerdiğiniz ismi söyleyin de bilelim
Süleyman Soylu'dan fotoğraf açıklaması
Süleyman Soylu'dan fotoğraf açıklaması
İstanbul'da terör örgütü DEAŞ'a operasyon
İstanbul'da terör örgütü DEAŞ'a operasyon
Apple, yıl bitmeden 1 trilyon dolara koşuyor
Apple, yıl bitmeden 1 trilyon dolara koşuyor
Burcu Güneş Karacabey'de fırtınalar estirdi
Burcu Güneş Karacabey'de fırtınalar estirdi
24. Uluslararası Adana Film Festivali'nde 30 Altın Koza verilecek
24. Uluslararası Adana Film Festivali'nde 30 Altın Koza verilecek
Antarktika’nın mağaralarında daha önce keşfedilmemiş canlılar yaşıyor
Antarktika’nın mağaralarında daha önce keşfedilmemiş canlılar yaşıyor