BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,43
ALTIN 2.438,65
HABER /  POLİTİKA

Köşk'ten 19 Mayıs savunması

Tartışılan 19 Mayıs kutlamalarına bir yorum da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den geldi

Abone ol

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinin stadyumlarda yapılmasına yasak getiren kararına tartışmalar sürerken, Köşk'ten konuya ilişkin bir açıklama geldi.

Gül açıklamasında ''Törenler günün şarlarına uygun hale getirilmiştir'' dedi ve MEB'in kararından geri adım atılmayacağı sinyalini verdi.

Açıklamada ayrıca, "Cumhurbaşkanlığından, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatları doğrultusunda 11 Ocak'ta Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen'in başkanlığında; Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığından üst düzey yetkililerin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildiği, bu toplantılarla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı; 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinin daha çok ithaf edilen kitlelerce, buna karşılık 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın ise daha geniş kitlelerin katılımıyla bugünkünden daha kapsamlı ve görkemli törenlerle kutlanmasının amaçlandığı" bildirildi.