BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  GÜNCEL

Korkunç iddia! Doğan bebekleri öldü deyip başka ailelere...

ADANA'da bir hastanede doğan bebeklerin, 'öldü' denildikten sonra, aileleri yerine başkalarına satıldığı iddia edildi. İddialar üzerine Adana Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Abone ol

ADANA'da bir hastanede doğan bebeklerin, 'öldü' denildikten sonra, aileleri yerine başkalarına verildiği iddialarıyla ilgili Adana Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. 11 aile Adana Meydan Doğumevi Hastanesi'nde doğan bebeklerinin başkalarına satıldığı iddiasıyla şikayetçi oldu. 

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, "Adana Meydan Doğumevi Hastanesi'nde 1980-1990 yılları arasında gerçekleşen doğum olaylarında hastane görevlileri ve diğer şüpheli kişilerce doğan bebeklerin ailelerine, bebeklerin öldüğü söylenerek başka kişilere verildiğine yönelik iddialar nedeniyle soruşturma başlatılmıştır" denildi.

11 AİLE AYNI ŞİKAYETLE BAŞVURDU: Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıklamasında, şunlara yer verildi:

- Soruşturma kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığımıza bugüne kadar çoğunluğu 1980 yıllarda gerçekleştiği iddia edilen olaylarla ilgili 11 vatandaş aynı ve benzer iddialarla müracaatta bulunmuştur. Alınan ifade ve beyanlar doğrultusunda Başsavcılığımız tarafından İl Emniyet Müdürlüğüne olay ve iddiaların araştırılması, bilgi ve belgelerin temin edilmesi, beyanların alınması, suç işlendiğine yönelik delillerin elde edilmesi halinde şüphelilerin tespit edilerek yakalanması yönünde talimat verilmiştir.

ÖLDÜ DENİLEN BEBEKLERİN DEFİN KAYITLARI İSTENDİ: Ayrıca Meydan Doğumevi Hastanesinde görevli kamu görevlileri ile ilgili araştırma ve ön inceleme yapılıp sonucunun bildirilmesi için Adana Valiliği’ne yazı yazılmış olup, hastane arşivindeki mevcut kayıtlar ile olay tarihlerinde doğum sırasında öldüğü söylenen bebeklerin defin işlemlerine ilişkin süreç ile ilgili belgelerin hastane ve belediye kaynaklarından araştırılıp temin edilmesi ve incelenmesi süreci devam etmektedir.

AİLELER HASTANEYE KOŞTU: Bu arada soruşturma açıldığını duyan bazı aileler de hastaneye gelerek yetkililerle görüşmek istedi. Hastaneye gelen 45 yaşındaki Zehra Alkaş, hastane çıkışında yaptığı açıklamada, 24 Mart 1984'te iddialara konu hastanede doğum yaptığını ancak görevlilerin yakınlarına bebeğin öldüğünü söylediğini iddia etti.

BEBEĞİMİN CENAZESİ BANA TESLİM EDİLMEDİ: Bebeğin cenazesinin kendilerine teslim edilmediğini ve öldüğüne dair evrak verilmediğini öne süren Alkaş, şunları söyledi:"Görevliler kaynanama, 'Çocuğu mu, anneyi mi istiyorsunuz' dediğinde kaynanam da doğal olarak 'Anneyi istiyorum' diyor. Daha sonra kaynanama bebeğin öldüğü söyleniyor. Bunun üzerine kaynanam bebeğin cenazesini istiyor. Onlar da 'Siz cenaze işlerine karışmayın, belediye cenazeyi kaldırıyor. Gelininizin durumu iyi değil, siz onunla ilgilenin.' diyorlar. Ama biz bebeğin hep ölmediğini düşünüyorduk. Ben çocuğumun sağ olduğuna inanıyorum. O dönemde bize öldüğüne dair hiçbir evrak verilmedi. Bu konuyla ilgili adliyeye gidip suç duyurusunda bulunacağım."

ÖNCEKİ HABERLER
Flaş gelişme! ABD'den sonra bir AB ülkesi daha 'Kudüs' dedi!
Trump'ın kararı sonrası İstanbul'da hareketli saatler!
ABD'nin Kudüs kararı sonrası İsrail'den kızdıracak açıklama
Tansiyon yükseliyor! Haniye'den 'intifada' çağrısı Irak'tan tehdit!
ABD'deki dava ile ilgili Maliye Bakanı'ndan flaş açıklama
CHP'li Sirmen yolsuzluk yaptı, cezaevine girdi ve iflas etti!
Erdoğan bu sefer yenilecek mi! 2019 kehaneti
Başbakan Yıldırım: Pimi çekilmiş bomba gibi olur
Burhan Hoca da tepki gösterdi Ah Trump ah!
Şamil Tayyar: Kudüs'e karşı Ayasofya açılsın
Yorumlar 4 yorum