BIST 1.441
DOLAR 8,24
EURO 10,03
ALTIN 485,22
HABER /  GÜNCEL

Kış lastiği kullanmayan ne kadar ceza ödeyecek?

2019 yılında trafik cezalarına yüzde 23.73 lira zam geldi. Peki 2019 yılında kış lastiği takma zorunluluğunu ihlal eden yani kış lastiği takmayan sürücüler ne kadar ceza ödeyecek? 2019 yılında kış lastiği takmayan sürücü 625 lira ceza ödeyecek.

Abone ol

2019 yılında trafik cezalarına yüzde 23.73 lira zam gelecek. Peki yeni trafik cezalarına göre kış lastiği takmayan bir sürücü bunun için kaç para ceza ödeyecek? 2019 yılında kış lastiği takma zorunluluğunu ihlal eden bir sürücü 625 lira para cezası ödeyecek.

LASTIK CEZASI 625 TL: Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, zorunlu kış lastiği takmayan araç sahiplerine 1 Aralık'tan itibaren 625 lira idari para cezası uygulanacağını dile getirdi.

Emniyet şeridine girene bin 2 TL: Trafik cezalarını artıran yasa kısa süre önce yürürlüğe girerken; denetimler de tam gaz devam ediyor. İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, haftanın ilk gününde trafiğin yoğun olduğu sabah saatlerinde TEM otoyolunda denetim yaptı. Araçlarında çakar bulunan sürücüler de tek tek durdurularak gerekli belgeleri kontrol edildi. Emniyet şeridini kullanan sürücülere yeni düzenlemeye göre bin 2 lira para cezası kesildi. Emniyet şeridi ihlali yapan sürücüler çeşitli bahanelerle cezadan kaçmak istese de ekipler cezaları kesti.

Trafik cezası ne kadar sürede ödenmelidir: Trafikte kesilen idari para cezalar için düzenlenen tutanaklar, ihlalin noktasında sürücüye tebliğ edilmez ise, PTT görevlileri ceza tutanağını sürücülere iletilmesi amacıyla EGM trafik birimlerine gönderir. Bir nüshası vergi dairesine gönderilen tutanak posta yoluyla sürücünün adresine yollanır.

Trafik kurallarının ihlal edilmesinden ötürü uygulanan para cezaları, ceza kesilen kişiye tebliğ edildiği tarihe müteakip 1 ay içinde mutlaka ödenmelidir. 1 aylık sürenin sona ermeden, 15 gün içinde ödeme yapılırsa yüzde 25 ceza  indirim puanı söz konusu olur.

Ceza tutanağını elden teslim almayan araç sürücüleri, cezadan muaf olamazlar. Tutanakları adreslerine gönderilen sürücüler adreste bulunamazlar ise tutanak mahalle muhtarına teslim edilir. Mahalle muhtarlığında da tutanağın teslim alınmaması halinde tutanak EGM'ye iade edilir. Bu durum EGM tarafından vergi dairesine iletilir ve ceza işleme alınır. İşlem tarihini takiben yasal ödeme süresi başlamış olur.

Sorgulama ve ödeme nasıl yapılır: Trafik cezaları e-devlet üzerinden, EGM resmi internet adresi üzerinden, Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet adresi üzerinden ya da herhangi bir PTT şubesine giderek sorgulanabilir. Ödeme işlemi Gelir İdaresi Başkanlığının bir online hizmeti olan İnternet Vergi Dairesi aracılığıyla veya şahsen bir vergi dairesine giderek yapılabilir.

ÖNCEKİ HABERLER
Trabzonspor cephesinden GS Store olayıyla ilgili açıklama!
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Fırat'ın doğusunda ABD'den 'alçak' uçuş
Barça gol oldu yağdı Messi zirveye yükseldi
Rüşvetçi polis tanıdık çıktı
İşte kupanın hakemleri
DVD oynatıcının içinden çıktı 11 kişi tutuklandı
Rüşvetten tutuklanan o polis tanıdık çıktı
Ticarette soğuk savaş rüzgarı Almanya, Çin için harekete geçti
Cedi Osman attı Furkan Korkmaz kazandı
Yorumlar