BIST 2.372
DOLAR 15,87
EURO 16,80
ALTIN 942,56
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

Kılıçdaroğlu: Sana bu yetkiyi kim verdi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Musul'a gönderilen Türk askerleriyle ilgili hükümete sert eleştirilerde bulundu. 

Kılıçdaroğlu, "Efelendiler, kahramanlık edebiyatı yaptılar. Şimdi geri çekiliyorlar. Sana bu yetkiyi kim verdi? Bunun hesabı verilmeyecek mi?" diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu, konuşmasının başını Nobel ödüllü Türk Bilimadamı Aziz Sancar'a atfetti.

CHP lideri, "O bizim gurumuz, onurumuz. Seni çok seviyoruz Aziz Sancar. Bir kez daha Mustafa Kemal’i haklı çıkardılar. Hayatta en hakiki mürşid ilimdir" diyerek Aziz Sancar'ı selamladı. 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

TUTUKLU GAZETECİLER

Basının özgür olmadığı bir ülkede toplum da özgür değildir. Bir ülkede demokrasi diyorsak bunun mihenk taşı medyadır. Bu işin sağı, solu yok. Medya her koşulda özgür olmalı. Türkiye, basın özgürlüğü konusunda Lübnan, Kosta Rika ve İran’a geçildi.

Türkiye’yi bu hale kim getirdi? Bunun üzerinde oturup düşürmemiz lazım. Bir diktatör bozuntusu, bunun hesabını sen vereceksin. 32 gazetecimiz hapiste. Yazık, günah değil mi? Başbakan’a yurtışındaki en zor soru ‘Sizin ülkenizde gazeteciler niye hapiste?’ Yargılanmasınlar demiyoruz, yargılansınlar. Birileri yargıç cüppesi giyip, birilerinin talimatını yerine getiriyorsa sorun vardır.

Gazeteciler, gazetecilerin tutukluğunu sormuyor. Korkuyorsanız o uçağa niye biniyorsunuz. Dünyaların sorduğu soruyu sormaktan korkuyorlar. O uçakta ne işiniz var?

MUSUL'DAKİ TÜRK ASKERLERİ

Irak’a askeri gönderdik, tankları da gönderik. Arkadan kahramanlık edebiyatı yapıyorlar. Kimse geri gönderemez, onlardan mı izin alacağız... Efelendiler, kahramanlık edebiyatı yaptılar. Şimdi geri çekiliyorlar. Sana bu yetkiyi kim verdi? Bunun hesabı verilmeyecek mi? Havuz medyasında tık yok.

Açıkça Türk halkına yalan söylediler. Davet üzerine gittik diyorlar. Irak, davet etmedik diyor. Diyecekler ki bizi kandırdılar. Sen çocuk musun? Rus uçağını düşürüyorsun. Sen onların toprağını işgal ediyorsun, izin almıyorsun. Bu çifte standardı dünya görmez mi? Türkiye'nin onuruyla oynamaya bu hakkı, bu yetkiyi sana kim verdi? Türkiye’yi küçük düşüren sizsiniz. Hiçbir komşumuz kalmadı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilktir bu.

Sanki Trabzon'a, Rize'ye, Diyarbakır'a asker gönderiyor. Neden geri çekildin? Mutabakat sağlandıysa niye geri çekildin? Bunlar birike birike Türkiye'nin itibar kaybına rol açıyor.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU'DAKİ OLAYLAR

Doğu, Güneydoğu’ya bakın. Kentler, Beyrut gibi. Belli bölgelere girilmiyor, hendekler kazılmış. Hendek kazanlar unutmasın, bu ülkeye en büyük kötülüğü siz yapıyorsunuz. O hendekleri zorla kazdırdılar. Suriyeli mülteciler gibi göç etmeye başladılar. İki arada bir derede kaldılar. 78 milyon vatandaşıma soruyorum; Türkiye’yi bu hale kim getirdi? 2002’de hükümet oldular, terör yoktu. Nasıl oldu, bu hale geldi? Bu sorun ancak Parlamentoda çözülür dedik. Bildiklerini yapıp Türkiye’yi bu hale getirdiler. Çözüm Süreci’nde terör örgütünün kentlerde silah depolanması kimin zamanında oldu? Kendisi sorumlu olan bir iktidar sorunu çözemez. Türkiye’nin bir numaralı sorunu yönetim sorunudur. Yazık, günah. Bu insanlar göç etmeye başladılar. Siyasi iktidar bunun sorumluluğunu üsteleniyor mu? PKK bizi kandırdı, Esad bizi kandırdı, Irak bizi kandırdı diyorlar. Sizi kim kandırmadı, onu söyleyin de öğrenelim.

ÖNCEKİ HABERLER
Putin yasayı imzaladı dünya şokta
Putin yasayı imzaladı dünya şokta
Türkiye bir basamak yukarı çıkacak!
Türkiye bir basamak yukarı çıkacak!
MHP'li Sinan Oğan'dan Akşener'e SMS tepkisi
MHP'li Sinan Oğan'dan Akşener'e SMS tepkisi
İskandinav ülkelerinde 2 saat içinde 3 vakit namaz!
İskandinav ülkelerinde 2 saat içinde 3 vakit namaz!
Nijerya ordusu yüzlerce Şii'yi katletti
Nijerya ordusu yüzlerce Şii'yi katletti
Yeni Zelanda aday bayrağını seçti
Yeni Zelanda aday bayrağını seçti
Niran Ünsal kapandıktan sonra itiraf etti!
Niran Ünsal kapandıktan sonra itiraf etti!
Facebook Star Wars Hayranlarını sevindirdi
Facebook Star Wars Hayranlarını sevindirdi
Kulak sıvısı, kan ve ter hastalığı haber veriyor
Kulak sıvısı, kan ve ter hastalığı haber veriyor
Hava bedava değil artık! Çin'de para alınıyor
Hava bedava değil artık! Çin'de para alınıyor