BIST 1.376
DOLAR 8,14
EURO 9,70
ALTIN 453,83
HABER /  EKONOMİ

Kayyum atanan şirketler satılacak mı?

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, FETÖ bağlantısı nedeniyle el konulan şirketler için mahkeme sonucunun beklendiğini söyledi. Canikli, terör bağlantısı tespit edilen şirketlere el konulacağını ve satılacağını açıkladı.

Abone ol

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, terör örgütü FETÖ ile ilişkili olduğu gerekçesiyle TMSF'ye devredilen şirketlerin devam eden mahkeme sonucuna göre satılmasına ya da devlete geçmesine karar verileceğini belirterek, Dumankaya ve Fi Yapı gibi firmaların yarım kalan inşaatlarından dolayı yaşanan mağduriyetleri de çözeceklerini söyledi.

FETÖ bağlantısı nedeniyle bazı firmalara el konulduğunu ve yönetim sorununun çözümü için de kayyum atandığını söyleyen Canikli, bu şirketlerin mahkeme sonuna kadar yönetileceğini kaydetti. Şu anda henüz bu firmaların devlete geçmediğini belirten Canikli, bu şirketlerin terörle irtibatlı olduklarının tespit edilmesi halinde devletin bu şirketlere el koyacağını, aksi halinde de şirket sahiplerine iade edileceğini kaydetti.

Mali yapısı bozulmuş içi boşaltılmış, zarar eden ve faaliyetine devam etmesinde fayda umulmayan ya da bu şekilde yönetilmesi zor olan firmaların satılması gerektiğini belirten Canikli, "Ya da çok özel yönetilmesi gereken firmalar var, onları da bir an önce satmak gerekiyor" dedi. Canikli'nin Mart sonunda verdiği bilgilere göre, TMSF'nin bünyesinde 858 şirket bulunurken, devredilen şirketlerin aktif büyüklüğü 40.5 milyar lira, özkaynakları 18.1 milyar lira tutarında.

"MAĞDURİYETLERİ GİDERECEĞİZ"

Dumankaya ve Fi Yapı gibi bazı inşaat firmalarında inşaatların yarım kaldığını, binlerce dairenin tamamlanmadığını belirten Canikli şunları söyledi:

"Ciddi mağduriyetler var. Normalde devraldığımız firmanın mali yapısı bu mağduriyetleri giderecek durumda değil, ama kayyum olarak yönetiliyor; mağdurlarda beklenti oluştu. Bazı modeller geliştirdik... Takvim olarak bir şey söylemeyeyim ama sonuç itibarıyla çözeceğiz. Mağduriyetleri giderecek birkaç modelimiz var."

Bu inşaatların tamamlanıp sahiplerine verilmesi gerektiğini ifade eden Nurettin Canikli, "Birkaç proje üreterek oradan elde edilecek kaynakla bunları tamamlamak şeklinde (çözümler olabilir). Yarım kalmış projeler var. Onları kârlı hale getirip kaynak üretmeye çalışıyoruz. Kamuya da yük olmaması gerekiyor. Sonuç itibarıyla her ikisinin de problemini çözeceğiz" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
19 Mayıs'ta İstanbul'da hava nasıl işte hava durumu
'Hangimiz Sevmedik' dizisi final yapıyor
Erdoğan'dan TÜSİAD toplantısında önemli açıklamalar
Milyonlarca öğrenci ve veli bekliyordu MEB o tarihi açıkladı
Savcılık Derin Tarih dergisi için harekete geçti!
Okullar Ligi sona erdi
Suriyeli dilenci gerçeği Süleyman Soylu ilk kez açıkladı
'Korkunç gerçekler Kurtlar Vadisi'nde yer almıştı
Zirve yapan dolar kuru için hükümetten açıklama
Katliamın nedeni belli oldu her şey bu not yüzünden olmuş
Yorumlar