BIST 1.321
DOLAR 8,02
EURO 9,53
ALTIN 465,03
HABER /  SAĞLIK

Kanserden korunmak için uygulamanız gereken 11 altın kural!

Kanserden korunmak için neler yapmalıyız dikkat etmemiz gerekenler nelerdir ? Sigara kullanımının yanısıra obezite de kanserin başlıca nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor. Peki çözüm ne? İşte kanserden korunmak için uymanız gereken 11 altın kural

Abone ol

Hepimizin bildiği üzere sigara kullanımı kansere yakalanma riskini önemli ölçüde arttırıyor. Öyle ki tüm kanser ölümlerinin yaklaşık %25-30'luk bir kısmı sigara kaynaklıdır. Nikotin, bugüne kadar kanser için başlıca bir risk faktörü olarak sayılıyordu. Ancak elde edilen son araştırma bulgularına göre; fazla kilolu olmak kanser risk faktörleri açısından sigarayı bile geçerek ilk sırayı almış durumda.Obezitede kanser riskiyle beraber tümörlerin nüksetme ihtimalinin de arttığını belirten Dr. Öğretim Üyesi Yıldız Erdoğanoğlu, egzersiz ve sağlıklı beslenmenin önemine değindi.AŞIRI KİLOLU KADINLARDA KANSER GELİŞME ORANI %90: Gereğinden fazla yemek yemek, çok az egzersiz yapmakve bunun sonucunda obez olmanın, kanserin başlangıcında ve ilerlemesinde nikotin tüketiminden bile daha büyük etkiye sahip olduğunu ifade eden Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, "Aşırı kilolu kadınlarda kanser gelişme olasılığı yüzde 90 oranında artmış durumda ki bu da çok yüksek bir oran. Yumurtalık veya rahim ağzı kanseri, meme kanseri gibi bazı tümör türleri, bunun dışında aşırı kilolu kişilerde kolon ve prostat kanserleri de ortaya çıkmaktadır”dedi.

OBEZİTE, TÜMÖRLERİN NÜKSETMESİNE NEDEN OLUYOR: Erdoğanoğlu, “Obezseniz, sadece kanser oluşumu için risk taşımazsınız, aynı zamanda tümörlerin nüksetme ihtimalini de artırmış olursunuz. Düzenli egzersiz ve dengeli bir beslenme programı ise riski azaltır. Bu konuda insanlarımızın farkındalığının güçlü olması çok önemlidir” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:“Günümüzde bazı kanser türleri için, hastalık riski zamanla azalmakta diğerleri için artmaktadır. Sanayileşme ve toplumun refah düzeyi, nikotin kullanımı, sağlıksız beslenme, çevre kirliliği veya kanserojen maddeler risk faktörleri arasındadır. Kanserin gelişimi tek bir nedene bağlanamaz, çeşitli faktörlerden oluşan bir ağa dayanır. Kanserin gelişiminde genetik faktörler de önemli bir rol alır ama bireysel riskleri öngörmek çok fazla mümkün değildir. Bilinen risk faktörlerini ise azaltarak, hastalığa yakalanma olasılığınızı en aza indirebilirsiniz.”

KANSERDEN KORUNMAK İÇİN, UYMANIZ GEREKEN 11 ÖNERİ

Dr. Öğretim Üyesi Yıldız Erdoğanoğlu, kanserden korunmak için yapılabilecekleri şöyle sıraladı:

1. “Aşırı kilolu olmaktan kaçının. Bel çevresi ölçümünün kadınlarda 80 cm, erkeklerde 94 cm altında olması gerektiğini unutmayın. Kilo yönetiminizde başarılı olamıyorsanız profesyonel destek alın.

2. Sigara içmeyin! Sigara içiyorsanız, bu duruma mümkün olan en kısa zamanda son verin. Bunu yapamıyorsanız, en azından sigara içmeyenlerin varlığında sigara içmeyin.

3. Mutlaka düzenli egzersiz yapın. Günde yarım saat yürüyüş yapmanız bile sizin için koruyucu olacaktır.

4. Daha fazla sebze ve meyve yiyin: günde en az beş porsiyon. Hayvansal yağ içeren besinleri daha az tüketin.

5. Alkol içiyorsanız tüketimi sınırlayın. En güzeli hiç kullanmamaktır. Bunu yapamıyorsanız erkekler iki kadeh, kadınlar ise günde sadece bir kadehten fazla içmemelidir.

6. Çok yoğun güneş ışığından kaçının. Özellikle çocuklar ve ergenler güneş korumasına dikkat etmelidir. Güneş yanığına eğilimli olanlar, yaşamları boyunca güneşe dikkat etmelidir.

7. Kansere neden olabilecek kimyasal maddelerle ilgili güvenlik talimatlarını izleyin. Radyasyondan korunma tavsiyelerini takip edin.

8. Kadınlar rahim ağzı kanser taramasından haberdar olmalıdır.

9. Meme kanserinin erken tespiti için 50 yaş üstü kadınlar, mamografi taramasına katılmalıdır.

10. Erkekler ve kadınlar kolorektal kanserin erken tespiti için alınacak önlemlere katılmalıdır.

11. Hepatit B aşı programlarına katılın.”

ÖNCEKİ HABERLER
Acuka nasıl yapılır?
Kalça estetiği nedir, nasıl yapılır?
Çanakkale-İzmir otoyolunu kana bulayan kaza!
Trump'dan sonra AB'den de Türkiye'ye teşekkür geldi!
Porto maçının provası Erzurum'da yapılacak: Galatasaray'ın 11'i netleşti!
Bülent Arınç görevi nedir 2020 Bülent Arınç ne yapıyor?
Yorumlar