BIST 1.110
DOLAR 7,24
EURO 8,49
ALTIN 439,30
HABER /  SAĞLIK

Kanser ve diyabet bulaşıcı mı?

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırmaya göre diyabet ve kanser bulaşıcı hastalıklar olabilir. Balıklar üzerinde yapılan çalışma, iki hastalığın da virüsler yoluyla bulaşabileceğini ortaya koydu. Ancak çalışma henüz insanlar üzerinde kanıtlanmadı.

Abone ol

Diyabet ve kansere virüsler neden olabilir... Bu, iki hastalığın da bulaşıcı olabileceğini gösteriyor. Çalışma, Amerika Birleşik Devletleri'nde yapıldı. Araştırmayı değerlendiren Tıbbi Onkolog Prof. Dr. Özlem Er, “Balıklarda bulunan bir virüsü araştırdıklarında insüline benzer bir protein salgıladığını görmüşler. Bu salgılanan protein şeker mekanizmasını hızlandırıyor ve büyüme emri veriyor. Büyüme emri kanser hücrelerinin kontrolsüz çoğalması anlamına geliyor” dedi.

"KANSER ENFEKSİYON YOLUYLA OLUŞABİLİR"
Araştırmanın henüz insanlarda kanıtlanmadığını belirten Dr. Er, “Bu, bize enfeksiyon yoluyla kanserin oluşabileceğini gösteriyor. Bu çalışmanın sonucunda virüslerin ürettiği proteinin diyabete ve kansere yol açabileceği konusunda önemli ipucu elde edildi. Bulaşıcı hastalıklar konusunda da uyarıcı tabii ki ama insanlarda olmadığı için insanlarda bulaşıcıdır diyemeyiz” şeklinde konuştu.

“BALIK YENMEMELİ” GİBİ BİR KANIYA VARILMAMALI
Virüs balıklarda bulunuyor, peki bu virüsü taşıyan balıkları yemek zararlı mı?

Dr. Özlem Er, bunun için, “İnsan bağırsaklarında da bulunabileceğine dair veriler var virüsün ancak bu virüsün hasta ettiğine dair bir bilgi yok. O yüzden balık yenmemeli gibi bir bilgiye varmayalım” değerlendirmesinde bulundu.

Birçok virüs ve bakteri sağlıksız beslenme nedeniyle insan vücuduna giriyor. Bu nedenle hijyenik beslenmek önem taşıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
300 koyun başvurusu ücretli mi Ziraat Bankası sözleşme
Haber için gittiği yerde hayatının şokunu yaşadı
İBB Başkanı Uysal'dan müjde: 4 metro hattı bu yıl açılıyor!
HDP'li Taşdemir hakkında 'yakalama kararı'
Esed ile PKK, Tel Rifat için anlaştı! Suriye ordusu giriyor...
Hüseyin Bağ eşi Derya Bağ için ne ilan verdi başını yaktı
Yorumlar